"צעירות רבות נקלטות במעגל הזנות"

בעקבות פרשת "משחקי חברה", ובמסגרת יום המאבק באלימות נגד נשים, התכנסה הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת לדיון מיוחד על מעורבות נערות במסיבות חשק בתשלום. "חייבים לסגור דירות מסתור בהם מתקיימים מפגשים שהם זנות לכל דבר"

לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים, התכנסה הבוקר (ב') הוועדה לקידום מעמד האישה לדיון מיוחד בכנסת, הנוגע לפרשת מסיבות החשק והקטינות. בפתח הדיון השתתפה גם שרת המשפטים ציפי לבני. את הדיון העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין שום כוונה לייצר לגליזציה של זנות בישראל או לעצום עין", הבהירה שרת המשפטים לבני בפתח הדיון. "אבל כן צריך לטפל בתופעת הזנות בצורה שתיקח בחשבון גם את הנשים עצמן בתוך הסיטואציה הבלתי אפשרית הזאת".

ח"כ דוד צור (התנועה) אמר כי פרשות בהן מנוצלות צעירות במצוקה, כגון פרשת "משחקי חברה", הן "סרסרות של ממש". "מדובר בניצול של קטינים בחולשתם, על ידי דמויות מפורסמות, ככל הנראה בתמורה לכסף". ח"כ צור הוסיף כי מעבר להקשר הפלילי הנוגע לסביבתו של אייל גולן, "מדובר בתופעה רחבה שדורשת טיפול".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה בדיון כי "סביב הפרשה מתנהל שיח שוביניסטי שמנוהל על ידי עורכי דין מעונבים, שעוסקים רק בהיבט המשפטי בדבר השאלה האם הקטינות הן מעל או מתחת גיל 16".

"אלה הבנות של כולנו והדיון צריך להיות דיון תרבותי ומוסרי על המציאות המעוותת בחברה הישראלית, בה גברים מקיימים יחסים עם נערות שיכולות להיות הבנות והנכדות שלהם. כבר הגשתי הצעת חוק שמרחיבה את ההגנה על קטינות מעל גיל 16, אך הפתרון לא יגיע רק באמצעות חקיקה, ועלינו לפעול דרך חינוך, הסברה, והחזרת האחריות ההורית על ילדיהם. זו אחריות של כולנו כחברה", הוסיפה לביא.

"זנות אינה לגיטימית"

ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות עסקה במעורבות נערות במסיבות חשק בתשלום ובמתנות כביטוי לשידול וסרסרות לזנות. נציגי ארגוני הסיוע אמרו בדיון כי "צעירות רבות נקלטות במעגל הזנות. יש דירות מסתור בתל אביב שממשיכות להתנהל ללא פחד, וחייבים לסגור את המקומות האלו". "זנות אינה לגיטימית, וגופן של נשים אינו הפקר", הוסיפה נציגת ארגוני הסיוע, שהקריאה מכתב שנכתב על ידי נערה בת 16 שעוסקת בזנות.

כמו כן, במהלך הדיון הציגה המשטרה את הישגיה במדיניות האכיפה בעבירות זנות. נציג המשטרה בדיון סיפר כי פרשת סחר בנשים, שנחקרה כבר משנת 2006, הגיעה השנה לסיומה: "לאחר שיתוף פעולה עם משטרת רוסיה ומשטרת אוקראינה, נעצרו 15 חשודים, והשנה נגזרו על רובם עונשי מאסר כבדים. על ראש כנופיית ההברחה נגזרו 18 שנות מאסר".

הרקע לדיון המיוחד הוא פרשת "משחקי חברה" שנחשפה לפני כשבועיים. במסגרת הפרשה נחקר הזמר אייל גולן, ששוחרר אתמול ממעצר בית. אביו, דני ביטון, חשוד בבעילה אסורה בהסכמה של קטינות, בהדחה לשימוש בסמים ובמעשה מגונה. כך גם צחי אסולין, עובד בחברת "ליאם הפקות".