הרצוג: "לא אכנס לממשלה בהרכבה הנוכחי"

כיממה אחרי הניצחון על שלי יחימוביץ', הגיע היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג לאולפן "פגוש את העיתונות", והתחייב שלא להצטרף לקואליציה. "גם נתניהו יודע שלא אמהר להיכנס לממשלה", אמר

לאחר ניצחונו שחולל מהפך במפלגה, התייצב יו"ר מפלגת העבודה הנבחר יצחק (בוז'י) הרצוג באולפן "פגוש את העיתונות" והצהיר כי הוא רואה בעצמו מועמד לראשות הממשלה. לגבי אפשרות הכניסה אליה, הצהיר הרצוג כי "בהרכב הנוכחי של ממשלת נתניהו, זה לא הגיוני שאנחנו ניכנס אליה. זה הרכב משתק ואין שום סיבה שנשב שם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשנשאל לגבי יכולתו כמנהיג אמיתי, הציע הרצוג להעמיד את ההנחות במבחן הזמן: "תמיד מסתכלים עליי בהערכת חסר, וכל פעם אני מפתיע. בכל תפקיד שעשיתי. עדיף להתחיל עם ציפיות נמוכות ורק להפתיע. אני רואה את עצמי כסוג אחר של מנהיג - לא כל היום יורה ושולף ומכסח גולגלות. יש לי תמיכה ואהדה גדולה בציבור. באופן טבעי אני רואה את עצמי לראש ממשלה, כמועמד עם נסיון עתיר, כשר בחמישה תפקידים, כחבר קבינט מדיני-ביטחוני. ימים יגידו".

הרצוג שלל את האפשרות הכניסה לממשלה בהרכבה הנוכחי: "אני לא ממליץ לראש הממשלה לישון עם עין אחת פקוחה ולצפות לטלפון ממני. אין שום טעם להיכנס לממשלת נתניהו בהרכבה הנוכחי. יש לו ממשלה שתסכים ללכת לפינוי יישובים? זה הרכב משתק. אין שום סיבה והגיון שנשב שם".

הרצוג מתח ביקורת על אמירותיו של ליברמן בדבר הצורך במציאת שותפה מדינית נוספת: "זהו חוצפה, על מי הוא מדבר?". בנוסף מתח יו"ר העבודה ביקורת על ההקצנה בעמדות הליכוד: "ראש הממשלה נשלט ונסחט על ידי הדנונים והאלקינים, ויריב לוין שמביא חוקים אנטי דמוקרטיים. זה לא יילך ככה".

"כל האופציות פתוחות"

"אין לי כוונה שמפלגת העבודה תהיה פקק של אף אחד, בוודאי לא של נתניהו", הדגיש הרצוג, שציין כי מהלך מדיני עשוי לשנות את התמונה: "אם הוא יילך למהלך מדיני אמיץ - ואני חושב שזו שעה גורלית למדינת ישראל - אני אהיה שם לעזור לו, נשב ונדבר ונלבן את הדברים. כל האופציות פתוחות, אבל זה עוד לא שם. אתה צריך להביא דבר היסטורי לעם ישראל בשביל להצדיק כניסה לממשלה".

הרצוג ציין כי מדובר ב"תפקיד מחייב, חלק ממסע ארוך מאוד בחיים הציבוריים שהתחלתי אותו ב-1985". הרצוג טען כי ניצחונו הוא תוצאה של "האהדה הגדולה לה הוא זוכה" והיעדר התמיכה ביחימוביץ': "אנשים לא רק מנצחים, אלא הצד השני מפסיד. יש פה שילוב. היו המון אנשים שהתייצבו לצידי ושתמכו בה בעבר".

"ידעתי שאני מנצח כל הזמן, ולא הבנתי מדוע בצד של יחימוביץ' היו זחוחים ושידרו כזה ביטחון עצמי וטענו לניצחון בפער של 20% ימים בודדים קודם לכן", הוסיף. "עופר עיני שלא הזדהה פומבית, אבל אני יכול להגיד שעיני כיו"ר ההסתדרות עזר לי מאוד", ציין הרצוג לגבי יו"ר ההסתדרות הפורש, שבעבר תמך ביחימוביץ' בטרם יחסיהם התקררו.

היו"ר היוצאת. יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

"לאוטמן היה בן אדם מופלא"

לדבריו, בכוונתו להביא לפוליטיקה סגנון שונה מזה של יחימוביץ' ("סגנון של ויכוח ובוטות"): "אני בא עם סגנון משתף, שהולך לדו שיח ודיאלוג ופשרות". הרצוג רמז כי יחימוביץ' טעתה בהתנגדותה להצטרפות לממשלה כאשר הוקמה: "אם כשהרכיבו את הממשלה הייתה אופציה לממשלה משולשת - ליכוד-יש עתיד-עבודה - זה היה שווה בחינה. היום זה חלב שנשפך".

הרצוג הספיד את התעשיין דב לאוטמן, שהלך לעולמו היום בגיל 77: "אני בא מביתו של דב לאוטמן ז"ל. הייתי שם כי אהבתי אותו מאוד. הוא היה בן אדם מופלא ותומך מפלגת העבודה כל חייו. הוא ידע ליצור סינתזה בין היותו איש עסקים מצליח לבין פעילותו החברתית".

יו"ר העבודה הנכנס קרא לציבור לתמוך במפלגתו: אני רוצה להחזיר את כולם למפלגת העבודה, כולם יכולים לדור בה - גם מי שמאמין בעבודה מאורגנת וגם מי שמאמין במשק פרטי. מי שמאמין בשלום ופיתוח הארץ, תושבי הגליל והנגב - כולם חלק מהבית הזה.