הרצוג בנאום ניצחון: "נחזור לקרוא תיגר על השלטון"

בנאום ניצחון קרא יו"ר העבודה הנבחר, יצחק (בוז'י) הרצוג ליחימוביץ' לאחד כוחות ולהיאבק במדיניות הממשלה. "את המסע הזה אני לא יכול לעשות לבד", קרא הרצוג, "אין יותר תומכי שלי והרצוג, יש חברי סיעה". 58.5% תמכו בהרצוג, 41.5% ביחימוביץ'

לאחר ניצחונו שחולל מהפך במפלגה, התייצב יו"ר מפלגת העבודה הנבחר, יצחק (בוז'י) הרצוג בבית סוקולוב בתל אביב כדי לשאת דברים. "העבודה יוצאת היום לדרך חדשה אנחנו מתחילים במשא שבסופו נחזור להיות מפלגה גדולה שתקרא תיגר על השלטון בישראל", הכריז הרצוג בנאום הניצחון. עם סיום ספירת הקולות עולה כי הרצוג גרף 58.5% מהקולות, בעוד יחימוביץ' זכתה ב-41.5% בלבד. בסך הכל נרשמו בפריימריז לעבודה 52.73% הצבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום הניצחון קרא יו"ר העבודה הנבחר ליריבתו יחימוביץ' לשלב כוחות. "אני מודע לגודל האחריות, אני אלך בדרכם של הענקים ולאורם, לא אעשה את המסע הזה לבד", הצהיר הרצוג, "אין יותר תומכי שלי והרצוג, יש חברי סיעה. אני משתמש בסיסמת הבחירות שלי: 'יחד אנחנו ננצח'".

הרצוג החמיא ליו"ר היוצאת, אחרי תבוסתה, ושיבח את הישגיה. "אני רוצה להודות לשלי על תרומתה למאבקים החברתיים בציבוריות הישראלית. בתקופת כהונתה ידענו לא מעט הישגים שלי ואני ידענו תמיד לשתף פעולה ונעשה זאת היום גם אחרי הבחירות".

בהמשך דבריו התייחס למצב המדיני ושרטט קווים כלליים למדיניותו. "אנחנו נמצאים בשעה היסטורית, כמעט אפשר להרגיש את האדמה זזה, נחתכים גורלות ובשעה זו מתקיים משא ומתן מול הפלסטינים, רק צעדים אמיצים מול הפלסטינים יאפשרו לנו מול כל הגזרות", אמר יו"ר העבודה הנבחר ותקף את ראש הממשלה: "יש לי ספק גדול אם נתניהו מבין זאת ופועל לכך".  

יו"ר העבודה הנבחר מתקבל בחיבוקים (חדשות 2)

"נחזיר את הדגל המדיני והחברתי"

גם את דגלה של העבודה בנושא החברתי-כלכלי, בקדנציה של יחימוביץ', שב הרצוג והניף. "רוחות של מיתון וצעירים נאנקים תחת מחירי דיור מטורפים", קרא, "הממשלה צריכה לעשות שינוי חברתי יותר, זאת עשויה להיות שעתה הגדולה של מפלגת העבודה, אנחנו נחזיר את הדגל המדיני והחברתי לקדמת הבמה, אנחנו נאתגר את השלטון עד שנחזור להובלת המדינה".

טרם עלייתו לנאום הניצחון, הגיעו תומכיו של הרצוג בזה אחר זה לשאת דברים. "אני קצת יותר משלוש שנים כמזכ"ל ואני משרת תחת היו"ר הרביעי, אבל אני גאה במיוחד לשרת תחת בוז'י הרצוג", אמר מזכ"ל המפלגה, חיליק בר. "נבחר ליו"ר בן של הבית הזה, הוא בהחלט משלנו, ולעולם לא עזב ולעולם לא יעזוב את הבית הזה. אתה מנהיג, אתה ראוי ואתה משלנו".

ח"כ מרב מיכאלי עלתה אף היא לשאת דברים ולא הכחישה אפשרות של הצטרפות העבודה לממשלה. "שואלים אותנו האם אנחנו הולכים להיכנס לממשלה? אנחנו הולכים להחליף את הממשלה", הכריזה מיכאלי.

הרצוג, מיכאלי ומרגלית חוגגים (עזרי עמרם, חדשות 2)

היו"ר היוצאת. יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

יחימוביץ': "אסייע בחיזוק העבודה"

הרצוג יחליף את יושבת הראש המכהנת שלי יחימוביץ', שהתמודדה מולו ונכשלה בניסיון להיבחר בשנית לתפקיד. בכך לא נשברה המסורת הידועה של המפלגה, לפיה בכל מערכת בחירות מקדימה בה התמודד יו"ר מכהן - הוא לא זכה בתפקיד מחדש. הרצוג עומד לרשת גם את תפקיד יו"ר האופוזיציה, במקומה של יחימוביץ', בתור מי שיעמוד בראש המפלגה הגדולה בכנסת שאינה חברה בקואליציה.

יחימוביץ' התקשרה לברך את הרצוג עם היוודע התוצאות שהצביעו על פער הולך וגדל ביניהם. "איחלתי לו הצלחה", כתבה לאחר השיחה היו"ר היוצאת בעמוד הפייסבוק שלה, "אמרתי לו שאני מכבדת כמובן את ההכרעה הדמוקרטית, שזו היתה התמודדות הוגנת, ושאשתף אתו פעולה ואסייע לו בחיזוקה של העבודה כאלטרנטיבה לממשלת הימין המדיני והכלכלי של נתניהו". הרצוג הודה ליחימוביץ' והשניים סיכמו לעבוד יחדיו על מנת לקדם את מטרות המפלגה.