הקרב על ראשות העבודה: החלה הצבעת המתפקדים

עשרות אלפי מתפקדים בעלי זכות הצבעה החלו להגיע אל עשרות נקודות ההצבעה ברחבי הארץ כדי לבחור בפריימריז מי יהיה יושב הראש הבא של המפלגה - יחימוביץ' או הרצוג. מוועדת הבחירות המפלגתית נמסר כי יינקטו אמצעים רבים כדי לשמור על טוהר הבחירות, כלקח ממקרי העבר

55,113 בעלי זכות הבחירה במפלגת העבודה יגיעו החל מהבוקר ל-125 הקלפיות ברחבי הארץ ויכריעו מי יעמוד בראשות המפלגה - ח"כ ויושבת הראש המכהנת שלי יחימוביץ' או שתוחלף על ידי ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש פה אנרגיה נפלאה", אמר באופטימיות ח"כ הרצוג עם פתיחת הקלפיות. "אני נהנה מאהדה גדולה במפלגת העבודה ואני מאמין שהיא תתורגם בהכרה בכך שאני אהיה מנהיג המפלגה שיידע להחזיר אלפי בוחרות ובוחרים הביתה, לפתוח להם את השערים ולהוות להם אלטרנטיבה שלטונית".

"אהדה גדולה", הרצוג מצביע (חדשות 2)

ח"כ יחימוביץ' ביקשה להעביר מסר למצביעיה ואמרה הבוקר כי "תמיכה חייבת להיות מתורגמת לפתק בקלפי. לכן כל מי שיש לו את הזכות והחובה להשתתף בעיצוב דרכה של מפלגת העבודה, באיזו מפלגה נהיה מחר, צריך להגיע לקלפי".

"רק אם הערמה שלנו תהיה גדולה יותר בסוף היום אז נוכל להמשיך במה שהתחלנו", המשיכה יחימוביץ'. "לא ניתן להפסיק את הדברים שהשגנו, שהם דברים נפלאים לחברה הישראלית. היום אנחנו קובעים את הצבע של המפלגה, את המהות שלה, את המנהיגות, את הנחישות, ואת הדרך".

"היום קובעים את הדרך", יחימוביץ' (חדשות 2)

80 מוקדי הצבעה ברחבי הארץ

בשעה 10:00 נפתחו עשרות מוקדי ההצבעה, בהם יוכלו הבוחרים להצביע ללא כל קשר למקום מגוריהם. ההצבעה ב-80 המוקדים השונים הפזורים מקריית שמונה בצפון, ועד לאילת בדרום, תתבצע עד לשעה 22:00 באופן ידני באמצעות פתקים, זאת כלקח מתקלות שאירעו בעבר.

מוועדת הבחירות של מפלגת העבודה נמסר כי במהלך היום, יפעילו אמצעים רבים ובהם חוקרים פרטיים שנשכרו על מנת להבטיח את טוהר הבחירות וכדי למנוע בכל דרך אפשרית "פיקוח" של מוקדי כוח על קבוצות הצבעה. בנוסף, תופעל מערכת ספירה מרכזית שתבטיח דיסקרטיות ולא תאפשר חשיפת נתונים דוגמת מספר הקולות שקיבל כל מועמד בכל קלפי. גם השמירה בקלפיות תתוגבר באמצעות מאבטחים ומשפטנים ויחוזק שיתוף הפעולה עם גורמי המשטרה - זאת בכדי להבטיח את טוהר הבחירות במהלך הפריימריז.

מבדיקה שביצעה חברת "יפעת", המתמחה באיתור וניתוח מידע תקשורתי עולה כי ב-24 השעות שקדמו לפתיחת הקלפיות נרשמו 46 אזכורים תקשורתיים לפריימריז, לעומת 303 בפריימריז הקודמים. גם השוואה בין היקף הסיקור עבור פרקי זמן ארוכים יותר מצביעה על מגמה דומה. כך לדוגמא, בשבוע האחרון אותרו 148 אזכורים ובחודש האחרון 426 אזכורים, לעומת 1,044 ו- 2,372 אזכורים, בהתאמה.

המסקנה היא כי בשבוע של הסכם מתגבש עם אירן, פרשת אייל גולן ומעצרו של הרב יונה מצגר - הפריימריז בעבודה לא מצליחים לייצר הד תקשורתי.