כחלון מציג: תכנית החירום לפתרון משבר הדיור

ריכוז כלל הסמכויות תחת משרד האוצר תוך פירוק רשות מקרקעי ישראל ושיווק קרקעות מאסיבי - אלו הם עיקרי תכניתו של יו"ר מפלגת כולנו. "ממשלת נתניהו-לפיד אפשרה למחירים לעלות ב-150 אלף שקלים", הבהירו במפלגה

אחד הנושאים הבוערים של השנים האחרונות מוצא היום (רביעי) את מקומו במצע של מפלגת "כולנו". יו"ר הסיעה משה כחלון הציג את תכניתו לפתרון משבר הדיור בישראל במהלך מסיבת עיתונאים ברמת גן. "אנחנו מציגים את התכנית החשובה ביותר בקמפיין שלנו ובכל מערכת הבחירות", אמר כחלון בפתח דבריו. "משבר הדיור מציב אותנו בפני קטסטרופה חברתית וכלכלית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיקרון המרכזי בתכניתו של כחלון הוא ריכוז כל הגורמים המשפיעים על תחום הנדל"ן ביניהם רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון תחת משרד האוצר. במקביל מציעים ב"כולנו" לערוך שינוי דרמטי ולהוציא את מינהל התכנון מידי משרד הפנים. "מונופול רשות מקרקעי ישראל זו המכונה הטובה ביותר להעברת כסף לממשלה ולטייקונים", הבהיר כחלון. "צריך לרכז הכל תחת משרד האוצר, ואם אגיע למשרד האוצר אצליח לשנות את זה".

"האשמים בעליית המחירים" (פלאש 90, משה שי)
עוד הציעו ב"כולנו" לשנות את שיטת מכרזי הקרקע בישראל ולשווק רק תכניות זמינות לבנייה. "התוכנית שלנו היא תכנית למצב חירום, כי אנחנו נמצאים במצב חירום", אמר כחלון. "בישראל צריכים 150 משכורות כדי לרכוש דירה, בעוד בכל העולם דרושות רק 70 משכורות. התוכנית שלנו היא לא גימיק, היא גובשה במשך חודשים בעזרתם של גורמים בענף הנדל"ן".

לטענתו של כחלון האשמים העיקריים במשבר הדיור הם חברי ממשלת נתניהו-לפיד שלא טיפלו בתחום ואפשרו למחירי הדירות לעלות בכ-150 אלף שקלים. "זה אחד המשברים היחידים בישראל שאינם תלויים בגורמים חיצוניים", הוסיף. "אין קשר לדאע"ש, לוושינגטון או לכל דבר אחר. אפשר לפתור את המשבר, לא ביום אחד אבל אפשר לפתור אותו. כל מה שצריך זה צריך מנהיגות אמיצה והחלטה".