רה"מ לשר השיכון: "הבנייה מזיקה"

בעקבות הביקורת הבין לאומית שהתעוררה לאחר הדיווחים על התוכנית לבנות אלפי יחידות דיור מעבר לקו הירוק, פנה רה"מ נתניהו לשר אריאל, ואמר לו כי הנזק גדול מהתועלת. "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות. להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות מעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית", אמר

נזף בשר השיכון. נתניהו, ארכיון (חדשות 2)

בעקבות הביקורת הבין לאומית אתמול (ג') על התוכנית לבנות אלפי יחידות דיור מעבר לקו הירוק, ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה הלילה לשר השיכון אורי אריאל, ואמר לו: "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות. להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות חוקית ומעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית דווקא בשעה שאנו עושים מאמץ לשכנע גורמים בקהילה הבינלאומית להגיע להסדר טוב יותר מול אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות לאחר שמשרד הבינוי והשיכון פרסם מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, בבית הלבן הבהירו כי ידרשו הסברים מממשלת ישראל. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווח לפיהם אלפי יחידות דיור ייבנו בהתנחלויות. הופתענו מהידיעה ואנו מצפים להסברים מירושלים", אמרה ברנדט מיהאן, דוברת המועצה לביטחון לאומי. "עמדתנו לגבי ההתנחלויות ברורה - איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הבנייה. אנו סבורים שגם תכנון התנחלויות, אפילו בשלבים מוקדמים, אינו צעד שיוצר אווירה חיובית למשא ומתן".

במקביל, הודיע ראש צוות המשא ומתן מטעם הפלסטינים כי הרשות שוקלת לפנות למועצת הביטחון של האו"ם על מנת על מנת לערער על המשך הבנייה הישראלית בשטחים. "בשעות הקרובות המנהיגות הפלסטינית תחליט אם לפנות למועצת הביטחון ולארגונים בינלאומיים נוספים", אמר עריקאת לסוכנות AFP.

אתמול (ג') דווח כי מרגע שפרסום המכרזים הובא לידיעת ראש הממשלה נתניהו, הוא הורה שלא לקדם את הליכי התכנון ב-E-1. "אין שום צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך שאין לו משמעות של ממש", אמרו גורמים בסביבת ראש הממשלה.

בין אלפי יחידות הדיור שפורסמו מכרזים לבנייתן: 4,000 יחידות דיור בעטרות, 3,500 במזרח מעלה אדומים, 520 בגבעת המייסדים במעלה אדומים, 1,200 יחידות דיור בגבעות ו-840 באפרת. עוד 1,200 יחידות תוכננו להיבנות בשטח E1 - בין מעלה אדומים לירושלים - אותו שטח שגרם למתחים בין וושינגטון לירושלים בשנה האחרונה, אך ראש הממשלה הורה להקפיאם. על פי הודעת משרד השיכון, העלות התקציבית של כלל התוכניות מסתכמת בכ-49 מיליון שקלים.