לבני ובנט מציעים: רב ראשי אחד

הבית היהודי והתנועה פועלים במשותף לביטול הכפילות בתפקיד הרב הראשי. על פי תזכיר חוק שהופץ היום, ייבחר רק רב ראשי אחד לישראל והוא לא יכהן יותר כנשיא בית הדין הרבני הגדול, אלא רק כראש מועצת הרבנות. לבני הדגישה: "הגיע הזמן להפסיק את הפילוג בעם". בנט: "השאלה היא רק למה זה לא קרה קודם"

"להפסיק הפילוג בעם", לבני ובנט (רויטרס, יח"צ)

השרים לבני ובנט וסגן השר הרב אלי בן דהן הפיצו תזכיר לחוק הרבנות הראשית, שלפיו ימונה רק רב ראשי אחד לישראל - במקום שניים היום, ספרדי ואשכנזי. על פי ההצעה, הרב יעמוד רק בראש מועצת הרבנות הראשית ויבוטל תפקידו של הרב הראשי כנשיא בית הדין הרבני הגדול. המוצא של הרב - לא יהיה יותר רלוונטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא עוד אשכנזי וספרדי", בישר היום בנט בעמוד הפייסבוק שלו, "מעתה רב ראשי אחד למדינת ישראל. כפי שהבטחתי לפני חצי שנה, היום הפצנו, שרת המשפטים לבני ואני, תזכיר חוק לבחירת רב ראשי אחד לישראל. מאחר שיש נשיא אחד וראש ממשלה אחד למדינת ישראל, לא מצאנו סיבה שדווקא כאן ימשיך הפיצול הזה. וידאנו היטב שמבחינה הלכתית אין כאן כל בעיה. ואכן אין".

בנט הוסיף כי לבני והוא חיכו "לסיום הבחירות לרבנות על מנת לא לשנות כללי משחק באמצע, החוק כמובן לא יחול על הרבנים הנוכחיים, אשר ישלימו את מלוא כהונתם, אלא לבחירות הבאות".

כיום נבחרים שני רבנים ראשיים, ספרדי ואשכנזי, לתקופה של 10 שנים. הרבנים מכהנים כחמש שנים בתפקיד נשיא בית הדין הגדול וראש מועצת הרבנות הראשית, ולאחר חמש שנים הם מתחלפים בתפקידיהם. ההצעה החדשה מפרידה בין מועצת הרבנות לבין מערכת בתי הדין, ועל פיה נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו.

בתזכיר נכתב כי על הרבנים הראשיים לישראל, שנבחרו רק לפני שלושה חודשים, וכן על רבני ערים המכהנים כראשי אבות בתי דין רבניים אזוריים, ימשיכו לחול הוראות הדין הקודם עד תום תקופת כהונתם, בעוד עשור. שרת המשפטים לבני אמרה עם הגשת ההצעה כי צריך רב אחד לעם אחד: "הגיע הזמן להפסיק את הפילוג בעם. צריך רבנות שתיתן שרות לכלל עדות ישראל במקום שהמדינה תשמר הפרדה עדתית פורמלית ומיושנת".

השר בנט אמר כי מינוי רב ראשי הוא אחד מהנושאים שהשאלה היחידה עליהם היא מדוע זה לא קרה קודם: "מובן שאין סיבה לשני רבנים ראשיים. כפי שיש כיום רב ראשי צבאי אחד, ובכלל שאין תפקידים נפרדים לאשכנזים וספרדים בכל תחום, אין סיבה גם בתפקיד הרב הראשי שהדברים ייראו אחרת".