בכנסת יבדקו אם ח"כ מירי רגב הפרה את כללי האתיקה

יו"ר הכנסת, ועדת האתיקה והיועץ המשפטי לכנסת קיבלו פניות לבדוק את התנהלותה של יו"ר ועדת הפנים שיצאה לעזרתו של מקורבה, ראש עיריית נצרת עילית הנאשם בפלילים. ח"כים טוענים: רגב כינסה את הדיון רק כדי להגן על שמעון גפסו - ולקרוא לפיטורי חושפת מעשיו הפליליים לכאורה

כפיים למירי? שורה של גופים בכנסת בודקים את כשרות הדיון שזימנה אתמול (ד') יושבת ראש ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), במטרה לסייע למקורבהּ - ראש העיר נצרת עילית הנאשם בפלילים, שמעון גפסו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פנו עשרה חברי כנסת ליועץ המשפטי של המשכן, איל ינון, בדרישה לבדוק אם רגב לא הפרה את כללי האתיקה של חברי הכנסת לאחר שבמשך שעה ארוכה קראה לפיטורי היועצת המשפטית של עיריית נצרת עילית, שהוכרה כחושפת שחיתויות אחרי שהתלוננה נגד גפסו במשטרה.

במקביל פנו חברי כנסת אל יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בדרישה שיתערב בסוגיה. וזה לא הכל - הבוקר הגישה תנועת אומ"ץ תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת נגד התנהלותה של רגב, לרבות הטענה כי הרחיקה מהדיון את כל חברי הכנסת שהעזו למחות על התנהלותה.

חברות פוליטית אמיצה

הדיון בוועדה נסוב סביב אולגה גורדון, היועצת המשפטית של עיריית נצרת עילית. היא התלוננה למשטרה על חשדות למעשים חמורים מצד ראש העירייה שמעון גפסו, ומאז הוא מנסה להדיחה. מבקר המדינה העניק לה מעמד של חושפת שחיתויות ומנע את פיטוריה.

"אנחנו מדברים על הקשר ועל היכולת של ראש עיר נבחר לעבוד מרגע שהוא נבחר, עם פקידות בכירה ככל שתהיה", הבהירה רגב על מה בדיוק מתנהל הדיון בוועדה. אלא שלא בטוח שאלו הם באמת פני הדברים. מתברר שרגב וגפסו הם לא סתם חברת כנסת וראש עיר - אלא שותפים פוליטיים הדוקים מהליכוד. עם מינויה של רגב ליו"ר ועדת הפנים, היא הופיעה בנצרת עילית כתומכת נלהבת של גפסו. "אני נמצאת פה כחברה של שמעון גפסו", אמרה אז.

תוך דקות היה ברור שמאחורי הדיון מסתתר סיוע לראש העיר גפסו, שהודח רק לאחרונה מתפקידו על ידי בג"ץ. ועורכת הדין גורדון עצמה? היא גילתה על הדיון שנערך אתמול רק במקרה: "אני רוצה להבהיר שעד אתמול בצהריים לא הייתי מוזמנת לישיבה הזאת, למרות שאני מבינה שנושא הדיון זה אני. זה מה שקורה פה בפועל".

"זה פשוט מטורף מה שקורה פה", זעם ח"כ משה מזרחי (העבודה). לביקורת הקשה שהטיח בח"כ רגב על כך שהיא מגנה על גפסו לכאורה, הצטרף גם חברו למפלגה, ח"כ מיקי רוזנטל: "הבן אדם הזה קנה אתמול את העדים במשפט נגדו, ואת נותנת לו יד? את לא מתביישת?".

במשך שעה ארוכה רגב דרשה הסברים. גם מנכ"ל משרד הפנים לא העז להיעדר מהדיון - ושחברי הכנסת יקפצו. לאחר שח"כ רוזנטל הוצא מהדיון וכינה את גפסו "פושע", אמר לו גפסו: "אני במקומך הייתי מתבייש שבניתי מקלט בביתי ללא היתר". ח"כ רגב הזדעקה: "מה קרה? רק לו (ח"כ רוזנטל) מותר לכנות מישהו פושע?".

רגב הגיבה לסערה: "פעלתי לפי החוק"

חברת הכנסת מירי רגב הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה לפרסומים על הדיון השנוי במחלוקת שערכה: "הפרסומים אודות הדיון שערכתי מגמתיים ובוטים וכרגיל גם אינם נכונים ואינם מדוייקים. זה לא סוד שראשי ערים ושרים נתקלים בקשיים עם היבחרם ביישום מדיניותם בגלל שפקידים בכירים לא מאפשרים להם, מסיבות כאלו ואחרות, לבצע את תפקידם".

רגב הוסיפה כי "כל עוד בית המשפט אפשר לשמעון גפסו להתמודד לראשות העיר נצרת עילית וכל עוד הוא לא הורשע - עומדת לו חזקת החפות. לא יעלה על הדעת כי תושבי נצרת עלית יענשו בשל סכסוך בין הדרג המקצועי לדרג הנבחר. צריך שלראש העיר יהיו הכלים על מנת שיוכל לנהל את העיר".

"בטרם כינסתי את הועדה התייעצתי עם היועץ המשפטי של הוועדה שאישר את קיום הדיון, על פי נהלי הכנסת. פעלתי על פי החוק וצריך להפסיק כל הזמן לפחד מלעסוק בנושאים מורכבים וצודקים. אמשיך לפעול ולעסוק בנושאים הקשורים לתחום הוועדה באומץ, הגינות ובהתאם לחוק", הבהירה.