השר אורי אורבך למפלגת התנועה: "זו עונה שהכל מתקשר לרצח רבין"

דיון סוער נרשם במליאת הכנסת בעקבות מחאת הבית היהודי נגד שחרור מחבלים. ח"כ מצנע קרא: "אווירת הרצח כבר כאן". השר אורבך: "כל ההתבטאויות לגיטימיות". ח"כ שקד: "זו דמוקרטיה, לא הסתה"

בתום דיון סוער הצביעה הערב (ד') מליאת הכנסת נגד ההצעה להעלות לסדר היום את התבטאות חברי הכנסת מהבית היהודי נגד שחרור האסירים. תשעה חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה ואילו שבעה הצביעו בעדה. ח"כ עמרם מצנע ממפלגת התנועה אמר כי דבריהם של אנשי הבית היהודי נגד השחרור הם הסתה שפוגעת בתהליך המדיני. השר אורבך השיב לו: "אתם מנסים להשתיק מחנה שלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אווירת הרצח כבר כאן", אמר מצנע בתחילת הדיון. ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי התפרץ לדבריו ולבסוף הוצא מהמליאה. בתום נאומו של מצנע עלתה על דוכן הנואמים ח"כ איילת שקד מהבית היהודי והשיבה למצנע: "מה שעשינו השבוע זו דמוקרטיה. בדברים שאמרתי לא היה קצה של משהו שגובל בהסתה".

גם השר אורי אורבך ממפלגת הבית היהודי התבטא נגד ההצעה של אנשי מפלגת התנועה ואמר: "חבל ששותפינו לממשלה מהתנועה כבר שבוע חוגגים על זה. זו עונה שהכל מתקשר לרצח רבין. לבני זוכרת שהליכוד והציונות הדתית בימים שאחרי רצח רבין היו המטרות של מתקפה כוללת וגורפת נגד ההסתה. עכשיו הם לקחו את כל המניירות של המרכז והשמאל".

"שום הסתה". שקד (כנסת ישראל)
אורבך התייחס בדבריו במליאה לנער שירק לעבר ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה. "ברור שיריקה היא דבר מגונה, אבל כל ציטוט שלקחתם מאיתנו הוא חלק מהשיח הדמוקרטי ואין בו שום דבר הסתה", אמר. "בטוח ישנם רוצחים פוטנציאליים, אבל זה לא אומר שאנחנו נשתוק. נשארנו בקואליציה משום שאנחנו אנשים רציונליים".

"דברי הבית היהודי יכולים להוביל לרצח פוליטי"

בתחילת השבוע התבטא השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ממפלגת התנועה נגד הבית היהודי. בריאיון לגלי צה"ל אמר פרץ כי דבריהם נגד השרה ציפי לבני יכולים להוביל לרצח פוליטי.

"מחול הצביעות של הבית היהודי". פרץ (חדשות 2)
"מה שמתרחש לנגד עינינו זה מחול הצביעות הגדול ביותר שראיתי מצד מפלגה, שמצד אחד יושבת בתוך הממשלה ומנצלת את הנוחות בממשלה כדי לממש יעדים שלה, משתתפת בהצבעה על שחרור אסירים, ומונעת בכל דרך לדון באופציה אחרת", אמר פרץ. "הצעת החוק למניעת שחרור האסירים היא בבחינת מס שפתיים לתומכי הבית היהודי, לא יותר מכך".

"הבית היהודי הפך לבית משיחי וקיצוני", תקף השר פרץ בהתייחסו להודעת הבית היהודי על שרת המשפטים ציפי לבני. "ההסתה וההתלהמות היא דבר חמור ואני מקווה שראש הממשלה יקרא את אנשי הבית היהודי לסדר. התלהמות כזאת מובילה בהתחלה ליריקות, והיא יכולה להגיע גם לרצח. אסור לאנשי הבית היהודי לתת לזרע הפורענות הזה להתעורר מחדש".

"שחרור המחבלים חמור ביותר". בנט (רויטרס)
מה שהצית את הקרב הפוליטי הנוכחי זו ההודעה שפרסמה בסוף השבוע שעבר מפלגתו של השר נפתלי בנט שבה נכתב: "שחרור המחבלים בתמורה לזכות המפוקפקת של ציפי לבני להיפגש עם עריקאת - חמור ביותר. עם כל הכבוד, עצירת שחרור הרוצחים חשובה אפילו יותר מהצדקת קיומה של לבני בממשלה".

השר אורי אריאל מהבית היהודי המשיך גם הוא באותו הקו. "הניסיון להשחיר את פני ההתיישבות בעצם כריכת שחרור מחבלים בבניה הוא נלוז", אמר. "לא שחרור מחבלים ולא הקפאת בנייה צריכות להיות חלק ממחוות רק כדי שידברו איתנו. אני מציע ללבני שרוממות הדמוקרטיה בגרונה להביא להכרעה דמוקרטית את החוק נגד שחרור אסירים של ח"כ אורית סטרוק ולא לעסוק במניפולציות תקשורתיות זולות רק כדי שתוכל להמשיך לדבר עם סאיב עריקאת".