לפיד: "לא תהיה כאן הפרדת דת ומדינה"

בנאום שנשא בוועידת ראש הממשלה התייחס שר האוצר למתח בין היותה של ישראל מדינה יהודית לדמוקרטית ופרס את משנתו. "מדינת ישראל בשונה מרוב המדינות היא לא רק מקום היא גם רעיון", הסביר לפיד מדוע פתרון של הפרדת דת ומדינה לא יעבוד בישראל

"החיים הם לא חלון ראווה". לפיד, ארכיון (חן גלילי, ShiloPro)

ביום בו הוגשה הצעת החוק "לברית הזוגיות האזרחית", הצהיר יו"ר יש עתיד כי לא תיתכן בישראל הפרדת דת ממדינה. שר האוצר הגיע היום (ג') לוועידת ראש הממשלה והתייחס למתח הקיים בישראל בשל היותה מדינה יהודית ודמוקרטית. "מדינות אחרות הכריזו על הפרדת דת ממדינה, אמר לפיד והבהיר: "זה לא יקרה בישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את המתח בין יהדות לדמוקרטיה הגדיר יו"ר יש עתיד כ"בעיה שאין לה פתרון". "זו בעיה שאנחנו מתחמקים ממנה", אמר, "אנחנו נוהגים להצניע את ההגדרה, מעדיפים להדגיש את הדמוקרטיה הישראלית, את העובדה שיש חברי כנסת, שופטים וקצינים ערבים, וכולנו מעמידים פנים שאם יש כדורגלן ערבי בנבחרת ישראל - אז אין בעיה".

לדבריו, אי-הפתרון נובע מכך שההגדרה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית "אינה הגדרה קלינית או נוסחה אנליטית. אם המדינה דמוקרטית, איך היא יכולה להיות שייכת לבני לאום אחד? איך מדינת ישראל יכולה לטעון שכולם שווים בפני החוק, כשהחוק מגדיר את היהדות כבסיס הלאומי והחוקתי עליו מתקיימת המדינה. ומהצד השני - איך המדינה הזו יכולה להיות יהודית אם היא רוצה להיות גם דמוקרטית?".

"החיים הם שרוטים ומאובקים"

הוא הסביר כי את הפתרון במתח שבין מסורת ודת לדמוקרטיה פתרו מדינות אחרות ע"י הפרדת דת ומדינה - אך כאן לא מדובר ברעיון שיכול להתגשם. "מדינת ישראל בשונה מרוב המדינות היא לא רק מקום היא גם רעיון", הסביר, "היא הוקמה אחרי שהעולם הוכיח ליהודים פעם אחר פעם, קורבן אחרי קורבן - שאין לנו מקום אחר ללכת אליו".

לפיד טען כי גם היהודים בישראל עוד לא הגיעו להסכמה מה הפירוש של מדינה יהודית ודמוקרטית. "יש בחיים בעיות שיש בתוכן מתח מתמיד", אמר שר האוצר, "החיים הם לא ניסוי מעבדתי או משפטי הם מכילים סתירות. החיים הם לא תיאוריה, הם שרוטים ומאובקים, הם לא חלון הראווה של חנות יוקרה אלא החלון המלוכלך של מכונית נוסעת".