שר הביטחון: "נמאס מזה שהאוצר לא מממש הסכמים"

חברי ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התכנסו בכדי לדון בגיבוש הסדר השכר לחיילים בשירות קבע. במהלך הדיון תקף שר הביטחון יעלון את משרד האוצר ואף את שר האוצר לפיד באופן אישי: "איפה הוא? לא יכול להיות שפקידים ינהלו את המדינה"

"נמאס מזה". יעלון, היום (משרד הביטחון)

שר הביטחון יוצא למלחמה נגד האוצר על תקציב משרדו: במהלך דיון של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת על גיבוש הסדר השכר לחיילים בשירות קבע אמר השר משה (בוגי) יעלון כי הוא "בוש ונכלם שבתוך המערכת הממשלתית יש אי עמידה שיטתית בהסכמים. זה הפך לשיטה, וזה עניין שחייב להיות מלובן בממשלה", הדגיש. "כאשר אינך יכול להיות בטוח שהסכמים שאתה חותם עליהם יתקיימו, וכשמילה היא לא מילה, אז כך קשה לנהל ממשלה או מדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה המצב כעת עם האוצר", הסביר יעלון למען הסר ספק. "אנחנו מדברים על הסכם מלפני שלוש שנים, ולנסות לחבר אותו לדיון התקציב הנוכחי זה ניסיון נואל. זו פשוט הפרה בוטה של הסכם והתחייבות. הסכם חתום".

"תמיד תוקפים את כוח האדם בצה"ל", המשיך יעלון. "למה? כי אפשר. אין ועד, אין הסתדרות, אז אפשר להתנפל. אני אחראי לכוח האדם בצה"ל. הרמטכ"ל אחראי. אנחנו לא ניתן שיתנפלו. הנושא הזה נמאס עליי. לא יכול להיות שלא עומדים בהסכמים ושהאוצר יתקוף באופן לא מוצדק את אנשי הקבע. נמאס מזה. האוצר לא מממש הסכמים בניגוד לכל כללי מנהל ומשילות תקינים".

"אני נזהר בכבודם של הפקידים, יש להם שר"

שר הביטחון המשיך להטיח האשמות במשרד האוצר. "שמענו פה מהאוצר מריחה, כי עכשיו זה פתאום קשור לתקציב הביטחון", אמר. "הדיון על תקציב הביטחון לא התחיל לפני שלוש שנים. זה עוד תירוץ כמו תירוצים שהיו ויהיו. כמו הכותרת שתהיה מחר נגד משרתי הקבע. כי האוצר מרגיש שאפשר לתקוף את ציבור משרתי הקבע בכל מקום".

"איפה הוא?". לפיד, ארכיון (ShiloPro)
לאחר מכן, עבר יעלון למתקפה אישית נגד שר האוצר יאיר לפיד. "אני נזהר בכבודם של הפקידים - יש להם שר", אמר. "שאלתי קודם איפה הוא כאן? לא יכול להיות שפקידים ינהלו את האוצר ולא יכול להיות שפקידים ינהלו את המדינה. בשביל זה יש להם שר".

לסיכום דבריו, הדגיש שר הביטחון כי "האיומים לא תמו. הם השתנו. ומה שיש לנו היום במערכת הביטחון נובע קודם כל מהאיכות האנושית. אם לא נדע לגייס אלינו את האנשים הטובים בעלי המקצועות, גם בשדה, אז זו פגיעה מהותית בביטחון וגם בכלכלה".

סגן הממונה על התקציבים, מאיר בינג, אמר בדיון כי "מי שלא מקיים הסכמים הוא משרד הביטחון. שר הביטחון הצביע בעד תקציב הביטחון בממשלה וגם בכנסת. עכשיו משרד הביטחון מנסה לפתוח את התקציב בדרישה לקבל מיליארדים מכיסו של הציבור בישראל". גורמים באוצר הוסיפו כי "לא ייתכן שמשרד הביטחון דורש להעלות שכר ובו זמנית טוען כי לא ניתן לקצץ בביטחון".