חנין זועבי בריאיון סלפי: גם המחנה הציוני גזעני

בראיון סלפי מיוחד לחדשות 2 Online, יומיים לפני שוועדת הבחירות תדון בבקשה לאסור עליה להתמודד לכנסת, מסרבת זועבי להתנצל על האמירות שעוררו סערה ותוקפת: "אין הבדל בין בוז'י, לבני ונתניהו". וגם: איזה בשורה היא מתכננת לכנסת הבאה?

לא חוזרת בה מהאמירות שהשמיעה, תוקפת את הנסיונות לפסול אותה - וחושפת מה שלא יודעים עליה: חברת הכנסת הכי שנויה במחלוקת, חנין זועבי מבל"ד (כיום במקום השביעי ברשימה הערבית המשותפת), התייחסה בריאיון סלפי מיוחד לחדשות 2 Online לשלל הסוגיות שעל הפרק במערכת הבחירות - וגם לאפשרות שלא תוכל לרוץ לכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אקט הפסילה הוא אקט גזעני מטעם הרוב הימני בכנסת, שלא מנסה לפגוע בי אישית אלא בייצוג הערבי ובכוחו בתוך הכנסת". עוד הוסיפה זועבי כי "אין שום הצדקה חוקית לבקשות הפסילה נגדי: מעולם לא נאסרתי על עבירה ביטחונית ומעולם לא הוגש נגדי כתב אישום".

כשנשאלה זועבי על הטענה כי לא רק מהימין הפוליטי נשמעים קולות המבקשים לפסול אותה, אלא גם ממפלגת המחנה הציוני, אמרה זועבי כי "המפלגה הזו מספקת לנו עוד הוכחות שאין ציונות מחוץ לגזענות. הם מוכיחים לנו שאין הבדל בין ימין קיצוני למרכז".

לדבריה, "אין הבדל בין בוז'י, לבני או נתניהו, לא בהקשר השלום עם העם שלי, לא בעניין הזכויות של האזרחים הערבים במדינה - ואפילו לא בתפיסות היסוד של הדמוקרטיה. אין שום משמעות לשלטון אלטרנטיבי אלא אם זה מתבטא ביחס שוויוני מלא עם הערבים במדינה וסיום הכיבוש על העם שלי".

לא מתחרטת - ובקרוב לא ח"כית? זועבי (אנואר אמארה)

"לא חוזרת בי - ולא מצטערת על המאבק בכיבוש"

ומה ציבור הבוחרים בישראל יודע עליה? "הבוחר הישראלי לא יודע עלי כלום", סיפרה. "הציבור לא יודע שהייתי חברת הכנסת הכי פעילה בענייני זכויות נשים, בענייני תעסוקת נשים ערביות ובנושא האלימות נגד נשים. אני העברתי שני חוקים - החוק להעלאת גיל הנישואים וחוק לייצוג נשים ברשימות המקומיות. הייתי פעילה בנושאי פוליגמיה ונישואי קטינים, השתתפתי בעשרות הפגנות נגד אלימות נגד נשים והתמקדתי בזכויות נשים, כי אני חושבת שזהו המנוף לקדמה בחברה הערבית כולה".

לזועבי מוניטין "בעייתי", בלשון המעטה. עד כדי כך שקיים כמעט קונצנזוס במערכת הפוליטית שקורא להדיחה מהמשכן. הציבור בישראל זוכר בעיקר את אמירותיה על כך ש"חיילי צה"ל יותר טרוריסטים מדאע"ש", שחוטפי שלושת הנערים הם "לא טרוריסטים" - ואת השתתפותה במשט המרמרה לעזה.

אלא שגם כיום היא מסרבת לחזור בה: "אני לא מצטערת על הפעילות והמאבק שלי נגד הכיבוש", אמרה, "דעותיי מייצגות עמדה מוסרית ואנושית נגד הרג, השתלטות ודיכוי. דעותיי הן בעד סיום המצור על עזה, בעד סיום הכיבוש על השטחים ובעד סיום השליטה על 6 מיליון בני אדם. מי שצריכים לחזור בהם הם אלו ששמים שני מיליון איש בתוך הכלא הכי גדול בעולם ואלו ששולטים בעם אחר".

בנוגע להמשך פעילותה בכנסת הבאה - אם תוכל להתמודד - הדגישה זועבי כי תמשיך במאבקה על זכויות הנשים במגזר הערבי. "אני אמשיך את פעילותי למען זכויות נשים ואפעל במרץ לחוקק חוק לייצוג נשים בכנסת, כפי שעשיתי ברשויות המקומיות. אני מתכוונת להמשיך לעקוב אחר הבטחות של כמה ממשלות עבר לגבי העלאת אחוז הנשים הערביות המועסקות בשוק העבודה, דבר שיביא למלחמה בעוני ובאלימות ולהגשמה עצמית של הנשים. למאבק הזה יש גם ערך מוסף לכלכלה הישראלית כולה".