הניצחון המריר של ראש העיר שלומי לחיאני

לכאורה שלומי לחיאני עבר את משוכת הבחירות בקלות. הוא לא מפסיק לחייך ומשדר ביטחון, והישג של 57 אחוזים זה באמת יפה. אבל - זה רחוק מאוד מ-90 האחוזים שהבטיח שישיג. וכתב האישום שמרחף על ראשו מאיים על המשך כהונתו, על המשך הקריירה הפוליטית שלו. ליווינו את לחיאני וגילינו שמשהו, אולי, מתחיל להיסדק

שעה לפני סגירת הקלפיות בבת ים ביום הבחירות לרשויות המקומיות, הסתובב ראש העיר המכהן שלמה לחיאני ופיזר חיוכים לכל עבר. הוא היה משוכנע שהניצחון שלו יהיה מוחץ גם הפעם. שהעיר שלו תתייצב בגאון מול שופטי בג"צ שרק יומיים קודם הדיחו אותו מכיסאו בגלל כתב האישום החמור שהוגש נגדו, במרכזו חשדות לשוחד, מרמה והפרת אמונים. "90 אחוז לא פחות. 90 זה המספר ", הפגין לחיאני ביטחון בתחילת יום הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר עשר שנים שלחיאני הוא ראש העיר של בת ים. אין מחלוקת שבמו ידיו הצליח לשנות אותה מהייסוד, עשה לה מתיחת פנים, שיפר את החינוך והכניס בלב התושבים גאווה לעירם. בדרך הפך לאייקון עירוני, כזה שמצטלמים איתו. אין ילד בבת ים שלא יודע מיהו ראש העיר.

הדרך הכי טובה להבין עד כמה הוא אהוב בבת ים, למרות כתב האישום, היא להסתכל על מודעת הבחירות של אחד מיריביו: "אוהבים את לחיאני, אבל בוחרים ששון", נכתב. נראה שככה הם אנשים, מאד קשה להם להפסיק משהו שכל כך אהבו אותו, שהתרגלו אליו, שהיה חלק בלתי נפרד מחייהם.

"אישום כזה או אחר לא מעניין, התושבים רוצים את לחיאני. זה הכל, וזה מה שיהיה. לא משנה מה הוא עשה. תמיד מתנכלים שם (בבית המשפט) לאנשים שמצליחים", אמרו לנו תושבים ששוחחנו איתם בעיר.

"אין בכתב האישום כלום. אם הייתי עושה משהו, הייתי בורח"

"התחושה בבוקר הזה מצוינת, היעד הוא 90% והוא מאוד שאפתני", העיד לחיאני בזמן שסיירנו איתו בין הקלפיות. מדי פעם הגיח מישהו או מישהי ושאלו שאלה על מה יהיה עכשיו, אחרי שהודח פעם אחת ע"י בג"צ. אותו בית משפט שיכול להחליט ולהדיח אותו שוב. לחיאני הדף את השאלות באלגנטיות.

"שואלים פה מה יהיה אחרי מחר - אם תהיה או לא תהיה. בג"צ לא יוכל להתערב יותר?", שאלה תושבת. "אני אהיה פה ב-100 אחוז. לדעתי, בג"צ לא יוכל להתערב יותר אף פעם", ענה לה. "מה יגיד בג"צ? שתחליפו אותי כי בחרתם לא טוב? אין אחד שלא יודע על כתב האישום - ועדיין בוחרים אותי".

"אנשים חזקים מנסים להפיל אותי". לחיאני (חדשות 2)

מועדון ראשי הערים שמרחף מעל ראשם כתב אישום הוא מסוג המועדונים שלא קונים כרטיס כניסה אליהם, אלא שקוני אותו עבורך. "כל מיני אנשים שמבינים לאן אני יכול להוביל את העשייה הציבורית שלי קנו לי כרטיס למועדון הזה. אנשים מאוד חזקים שמפחדים שאתקדם", האשים לחיאני. "כתב האישום הזה הוא אפס, אין בו כלום. שנה-שנתיים והכל מאחורינו. אם הייתי עושה משהו הכי קטן, הייתי מוריד את הראש ובורח".

עיקרי כתב האישום נגדו מפרטים חשדות על פיהם בעלי עסקים בעיר העבירו לחברה שבשליטת משפחת לחיאני, לרוב באמצעות אחיו אבי, מאות אלפי שקלים, כספי שוחד שניתנו כהלוואות שהיו דרושות ללחיאני לצורך החזרי חובות לבנקים. בתמורה נטען שם טיפל ראש העיר בבקשות שונות שלהם. בנוסף פנה לחיאני לכפופים לו במנגנון העירוני ולקח גם מהם הלוואות בגובה 440 אלף שקל.

כתב האישום הוגש נגדו לפני פחות מחודש - ונראה שהצליח לסדוק במעט את הדמות מלאת הביטחון ששמה שלמה לחיאני. "הגשת כתב האישום נגדי זו מכה כי זו חותמת. יכול להיות שטעיתי, אבל א במשהו פלילי", אמר.

דעת המיעוט בבת ים: "לחיאני עושה מאיתנו קלף מיקוח"

יום הבחירות המשיך. הנוכחות בקלפיות הייתה דלילה. בכל מקום לחיאני התקבל כמעט תמיד בחיוך גדול. נראה הייתה שהסלחנות כלפי החשדות נגדו כמעט מוחלטת. רק כשנפרדנו לשעה קלה, עלו פתאום לא מעט קולות אחרים.

"אנחנו מתביישים שהוא תופס אותנו כסוג של קלף מיקוח שיעזור לו במשפט. התעייפנו, בת ים זו לא עיר של משפחה אחת", האשים אחד התושבים. "הוא יכול להגיד מה שהוא רוצה, בית המשפט קובע. עזוב אותי מלחיאני הוא במשפטים כל הזמן", העיד אחר.

ערב ירד על בת ים. במטה המרכזי המשיכו לעבוד. מהחלון ראו היטב את השלט של רשת הסופרים שעל פי החשד בכתב האישום בעליה העביר ללחיאני כספי שוחד. למטה, המירוץ נמשך כל הזמן. שוטר שהוצב בסמוך לאחת הקלפיות בעיר הרחיק את לחיאני למרחק המותר מהקלפי בו הוא יכול הימצא. לחיאני נראה היה רגוע מתמיד, מרוצה מאד ממצבו. "זה נראה מדהים, אנחנו שוברים את השיא", המריץ את פעיליו.

לחיאני נטש בזעם את הריאיון: "כתב האישום שקרי"

"לא מאמין בפקידים שמחליפים הדמוקרטיה" (חדשות 2)
בעשר נסגרו הקלפיות. ולחיאני התפנה סוף סוף לראיון. רגע לפני התוצאות. "יש היגיון ברעיון שראש עיר שהוגש נגדו כתב אישום לא יישאר בתפקידו", הודה לחיאני אבל סייג כשאמר שהוא מאמין שהמסננת הציבורית היא הכי טובה והכי חזקה. "אני לא מאמין בשום פקידים, שופטים ואנשים אחרים שמחליפים את הדמוקרטיה", הצהיר.

"אין שום טענה נגדי שקשורה לשחיתות ציבורית. בעלי העסקים שנטען שקיבלתי מהם שוחד זה אח שלי. כתב האישום שקרי. אני לא בורח, לא נסוג ולא מפקיר", הדף את האישומים המופנים נגדו - אלא שאז גם החל לאבד את שלוותו.

"יש ערכים של בת-ימים שהם קודים שאני חי לפיהם. ברגע שאתה שם אותי במקום של קצב ודרעי שהורשעו, אין לי עניין להמשיך את הכתבה", נטש בזעם את הראיון והטיח בנו שנתבייש שאנו לא משווים אותו לנאשמים אחרים, שטרם הורשעו.

ביום שלמחרת לחיאני הפסיק ראיון נוסף. משהו עובר על הפוליטיקאי המשופשף הזה. משהו נסדק אצלו. אחר כך הגיעו גם התוצאות מהקלפי. הוא דיבר על 90 אחוז, אבל זכה רק לתמיכת 57 אחוז מהמצביעים, אם ב-2008 הגיעו 39,000 איש להצביע עבורו, השנה עשו זאת רק 22,000. לחיאני ניצח אבל היה זה היה ניצחון מריר. והמערכה האמיתית על חפותו, היא עדיין לפניו.