אחרי בג"ץ: לחיאני, גפסו ורוכברגר נבחרו

רק בתחילת השבוע הדיח בית המשפט העליון את ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני ולפני כחודש הודחו ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר וראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו לאחר שכתבי אישום חמורים הוגשו נגד השלושה. עם זאת, השלושה ניצחו בבחירות המקומיות אתמול, וכעת ההכרעה על עתידם תעבור למועצות העיר שנבחרו

בית המשפט העליון לא השאיר רושם רב על הבוחרים: יומיים ימים לאחר שבג"ץ הורה להדיח את ראש עיריית בת ים, זכה הלילה (ג') כצפוי שלומי לחיאני בכהונה שלישית בראשות העיר, אליו הצטרף ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר. גם ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, הכריז על ניצחון בבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבת ים נבחר לחיאני ברוב של 58% מקולות הבוחרים, רוב מרשים אמנם אבל הרבה פחות מהתמיכה שלה זכה בבחירות 2008, אז קיבל לחיאני יותר מ-80% מקולות הבוחרים. ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר זכה ל-56% תמיכה בעירו. יחד עם רוכברגר החליטו שופטי העליון להדיח גם את ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, שזכה - למרות שטרם התפרסמו התוצאות הסופיות בעיר.

"בג"ץ, אם רצה, היה מונע את ההתמודדות", אמר אתמול לחיאני בדרכו אל הקלפי. "בג"ץ לדעתי רצה להעביר מסר והמסר הזה עבר בצורה מאוד חדה. להדיח ראשי רשויות זה מסר שעבר". מי שציפה במהלך היום לשמוע ויכוחים עזים מצד תושבים על טוהר מידות ושחיתות בעירייה, שמע בעיקר קול אחד. "אם הוא משקיע גם בעיר עצמה, זה לא מפריע", אמרה תושבת העיר. "כרגע לא מפריע לי. אם יוכיחו שהוא אשם, זה יפריע לי", אמר תושב אחר.

כהונה שלישית ללחיאני (פלאש 90)

לפני הבחירות: שלושה ראשי רשויות הודחו

"העיר בת ים צריכה להחליט אם היא שמה חותמת לסטיגמה שאותה אנחנו סוחבים הרבה מאוד שנים על גבינו", אמר הבוקר ששון אליהו, שהפסיד ללחיאני. "או שבוחרים אנשים עם ערכים אחרים לעיר הזאת".

יומיים בלבד לפני הבחירות לרשויות המקומיות, הורה בג"ץ להדיח את ראש העיר בית ים שלמה לחיאני מכהונתו, בעקבות עתירה שהגישה נגדו תנועת אומ"ץ. עם זאת, נקבע כי לחיאני יוכל להמשיך ולהתמודד מחדש על תפקידו במרוץ לראשות עיריית בת ים.

לפני מספר שבועות הוגש נגד לחיאני כתב אישום בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בדיון שנערך בעירייה בשבוע שעבר הוחלט שלא יועבר מתפקידו, זאת למרות הדחה של ראשי ערים אחרים במצב דומה. בג"ץ לעומת זאת קבע כי "המועצה עשתה צחוק מפסק הדין", וחייב אותו לעזוב את המשרה. במקביל, מתחו השופטים ביקורת גם על מערכת אכיפת החוק שפעלה בעצלתיים. "יש להצטער על כך שכתב האישום נגד לחיאני הוגש שבועות ספורים לפני הבחירות", נכתב בהחלטת השופטים. "דעתנו אינה נוחה בפן הציבורי מהתמודדותו בבחירות הקרובות".

רה"ע רמת השרון יצחק רוכברגר (חדשות 2)

"אין אפשרות למנוע התמודדות של רוכברגר וגפסו"

כחודש לפני הבחירות המקומיות הרכב של שבעה שופטים בבית המשפט העליון קבע כי יש להעביר לאלתר מתפקידם את שמעון גפסו, ראש העיר נצרת עילית, ויצחק רוכברגר, ראש העיר רמת השרון. נגד השניים הוגשו בתקופה האחרונה כתבי אישום .

עם זאת, בג"ץ לא פסל את השניים מהתמודדות על התפקיד בבחירות. "דעתנו אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותם של השניים על תפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות, אך בפן המשפטי אין אפשרות למנוע התמודדות כזו", נכתב בפסיקה. השופטים הבהירו כי "אם ייבחרו המועמדים או מי מהם לכהונת ראש העירייה, תקום חובה על המועצה להתכנס בסמוך לאחר הבחירות לדון ולהכריע בשאלה האם להעביר את ראש העירייה מכהונתו".

שישה שופטים - נאור, ארבל, רובינשטיין, חיות, הנדל וזילברטל - קבעו כי יש לקבל את העתירה להסרת השניים מתפקידם, למרות שנשיא בית המשפט העליון גרוניס התנגד. "מאחר שהבחירות בפתח וייערכו תוך זמן קצר", כתב גרוניס, "אין מקום שבית המשפט ישים עצמו תחת הבוחרים בכל אחת מן הרשויות המקומיות בהן מדובר. לפיכך דעתי היא שיש לדחות את העתירות". יחד עם זאת, ההחלטה התקבלה בניגוד לדעתו.