שר הפנים לאזרחים: לכו להצביע

טרם פתיחתן של הקלפיות בבחירות לרשויות המקומיות מחר, הגיעו שר הפנים גדעון סער וסגניתו, ח"כ פאינה קירשנבאום, אל חדר המצב בכפר המכבייה ברמת גן לתדרוך. השר קיבל סקירה על היערכות שאר הרשויות בארץ באמצעות ועידה בווידאו, וקרא לתושבים לממש את זכותם הדמוקרטית. "זהו הכלי שמאפשר להשפיע על המציאות", הצהיר

מתכוננים לבחירות ברשויות המקומיות: בכפר המכבייה ברמת גן נערך הערב (ב') תדרוך להכנת מטה ההיערכות לקראת פתיחת הקלפיות ברשויות המקומיות ברחבי הארץ - מחר בשעה 07:00. שר הפנים גדעון סער וסגניתו, ח"כ פאינה קירשנבאום, סקרו את היערכות המוקד. את התדרוך העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 online.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו, התייחס שר הפנים למאמצים שנעשו עד כה כדי למנוע תקלות אפשריות בהליך הבחירות. המוקד צפוי להיות פעיל במשך כל שעות היום - עד לספירת אחרון הקולות. מספר הטלפון של המוקד, בו יוכל הציבור לקבל מידע אודות ההצבעה, הוא: 1800-800508. כמו כן, הודיע משרד הפנים כי האתר הרשמי של המשרד יתעדכן במידע לציבור בכל רבע שעה.

"ההצבעה בקלפי תשפיע, היכן שצריך, על שינוי המציאות ואם ישנה מציאות טובה בחלק מהמקומות - על שימורה", אמר סער וקרא לתושבי 191 הרשויות ללכת ולהצביע. עוד הדגיש את חשיבותו של טוהר הבחירות. "הדגשתי בפני אנשי משרד הפנים והמפקחים על הבחירות כי יש לשמור על טוהר הבחירות", אמר שר הפנים, "בעניין זה הייתה היערכות תוך שימת דגש על אותם מקומות שבעבר עלו לגביהם חשדות בנושא הזה".

5,469,041 בעלי זכות בחירה. ארכיון (רויטרס)

עוד הוסיף השר כי השנה שם במשרדו דגש מיוחד על העלאת הנגישות לקלפיות. "מ-839 בפעם שעברה ל-1512 קלפיות נגישות הפעם", ציין, "מספר הקלפיות הנגישות כמעט והוכפל, על מנת למקסם את מימוש זכות הבחירה". מיד לאחר שנשא את דבריו, וידא שר הפנים סער היערכות מלאה גם בשאר מחוזות הארץ - באמצעות שיחת ועידה בוידאו.

1894 רשימות, 735 מועמדים

5,469,041 בעלי זכות בחירה יוכלו להגיע החל ממחר אל הקלפיות ברחבי הארץ, כדי להשפיע על זהותם של נבחרי הציבור לחמש השנים הקרובות. 1894 רשימות, ו-735 מועמדים לתפקידי ראשי עיר ומועצה יבקשו מתושבי 191 רשויות מקומיות ברחבי הארץ  - לבחור בהם כנציגיהם אל מול מוסדות המדינה.

במספר מקומות ההצבעה תהיה מעט שונה. בארבע רשויות מקומיות יתקיימו בחירות, אבל ראש הרשות כבר מוסכם - כך בנס ציונה, גבעת שמואל, קריית מוצקין וקריית ים. התושבים יצביעו בעד ונגד ראש העיר, שהוא המועמד היחיד לראשות העיר. בנוסף, כמובן, התושבים יצביעו לרשימות השונות המתמודדות למועצת העיר.

בארבע רשויות נוספות לא יתקיימו בחירות כלל. ברשויות קדומים, מעלה אפרים, עג'ר וכפר שמריהו - הוגשה רק רשימה אחת ורק מועמד אחד.

ישנן מספר נקודות הצבעה שהוגדרו כרגישות יותר, מחחש לעימותים או זיופים: בלוד יתגברו את השמירה והביטחון בעיר כדי לוודא שהבחירות תתנהלנה כסדרן, וכך גם במחוז חיפה. מנהל מחוז חיפה, אלוף במיל' יוסף מישלב, אמר לחדשות 2: "אנו מנסים להקטין ככל האפשר את החשש מפגיעה בתקינותן של הבחירות במגזר הלא-יהודי", וכיוון בדבריו בעיקר לג'יסר א-זרקא ולפרדיס.