רק לפני שבוע: שר האוצר לפיד פסל את אפשרות מינויה של פלוג

שבוע בלבד לפני פרסום ההודעה על מינויה של ד"ר קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל, הצהיר שר האוצר בריאיון לחדשות 2 כי לתפקיד ייבחר אחד משלושת המועמדים האחרים: ויקטור מדינה, צבי אקשטיין ומריו בלכר. כעת עולה השאלה - מה גרם לנתניהו ולפיד להתקפל ולחזור למועמדת שאותה פסלו? צפו בדבריו

אחרי יותר מ-100 ימים החליטו היום (א') שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל הראשונה. במהלך הסאגה המתמשכת, שיש מי שכינו אותה גם פארסה, הביע ראש הממשלה התנגדות למינויה של פלוג ואילו לפיד הצהיר - רק בשבוע שעבר בריאיון לחדשות 2 - כי פלוג לא תמונה לתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהתייחסו לשאלת המינוי המתעכב אמר לפיד: "סיפור הנגיד הוא אכן סיפור עצוב. אני וראש הממשלה לא תכננו ששני מינויים שעליהם הודענו לא ייצאו אל הפועל בשל פרשיות שהיו בעברם". בהמשך טען שר האוצר כי חילוקי הדעות הקיימים בינו לבין ראש הממשלה בשאלת זהות הנגיד הבא הינם ענייניים ויסייעו לבחירת המועמד המתאים ביותר לתפקיד.

במהלך הריאיון נשאל לפיד: אתה יכול להסביר לנו מדוע ראש הממשלה כל כך מתנגד למינוי של מי שעד עכשיו ממלאת את המקום - ד"ר פלוג?

"תראה, אף אחד לא ממש מתנגד. כל דבר שאני אגיד עכשיו סתם יעליב אותה לשווא", אמר שר האוצר. "היא אישה מצויינת והייתי איתה עכשיו בקרן המטבע העולמי. היא אדם ראוי, היא עושה עבודה טובה - והיא לא תהיה נגיד. יש הרבה אנשים שלא יהיו נגידים - מה לעשות?".

למרות הכל, פלוג לנגידות (גלובס)

"גם אני וגם נתניהו חוטאים בכך שאנחנו מתייחסים לנושא הזה ברצינות רבה", טען אז לפיד. "הדיונים בנושא הזה קשורים לעובדה ששנינו מודאגים באשר לעתיד המשק הישראלי וכיצד הוא יושפע מהנגיד שייבחר. המועמד שייבחר יהיה מתוך השלושה שאישרה ועדת טירקל וההודעה על המינוי תצא בקרוב מאד".

הבוקר נשמעו השניים אחרת לחלוטין. "התרשמנו מתפקודה של ד"ר פלוג בחודשים האחרונים ואנו בטוחים שהיא תסייע לנו בהצעדת בנק ישראל להישגים נוספים", נימקו ראש הממשלה ושר האוצר את החלטתם.