לפיד: החברות הגדולות ישלמו יותר מסים בעתיד

שר האוצר מתח ביקורת על האופן שבו הוענקו הטבות מס בשנים האחרונות לחברות הגדולות בישראל, זאת על רקע החלטת "טבע" לבצע פיטורי עובדים. "לא ייתכן שהעברת כספי הציבור להטבות לחברות תיפגע בו בסופו של דבר", אמר לפיד

על רקע כוונת הנהלת ענקית התרופות "טבע" לבצע פיטורים רחבי היקף, הבהיר שר האוצר יאיר לפיד בריאיון לחדשות 2 כי יפעל לצמצום הטבות המס המוענקות לחברות הגדולות. "קודמיי בתפקיד העניקו לחברות יותר מדי הטבות בתנאים יותר מדי טובים", טען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על רקע הודעת חברת טבע על גל פיטורים, אמר שר האוצר כי הוא אינו מרוצה מהאופן שבו תוגמלו החברות הגדולות במשק בשלל הטבות: "אינני מרוצה מהטבות המס שקיבלו החברות משרי האוצר שקדמו לי. ההטבות הללו אף עוגנו בסעיפים המשמרים את יציבותן. בעתיד אנסה לשנות את זה".

בהמשך טען לפיד כי במהלך כהונתו הנוכחית כשר האוצר כבר פעל בכדי לשנות את ההסדרים המאפשרים את המשך מתן ההטבות ה"מוגזמות" כלשונו. "כבר בתקציב האחרון הורחבו המסים שהוטלו על החברות הגדולות. נכנסתי לפוליטיקה והלכתי לבחירות הללו כדי לתקן את המנגנון שמאפשר העברת כספים מוגזמת לידי התאגידים", אמר. "לא יכול להיות שכספי המסים שאמורים לשרת את הציבור לא מגיעים אליו ומסתכמים בפיטורי עובדים. יכול להיות שבסעיפי ההטבות לחברות כדאי לעגן את נושא העסקת העובדים".

"העלאת המסים היתה הכרחית"

לפיד אף התייחס לממצאים בדוח מבקר המדינה שפורסם היום המתייחסים לריכוזיות הגוברת במשק ולמתן ההטבות המופרזות. "צריך להבין שהדברים שנכתבו בדוח נוגעים לקודמיי בתפקיד ולא אליי. היה ברור שמשהו לא עובד, אבל עכשיו נעשה מאמצים לשנות את הדברים. אני לא אכנס למשחקי האשמות כי בסופו של דבר - לשם כך קיים המבקר, להצביע על הליקויים השונים", הסביר.

שר האוצר התייחס גם לטענות שאותן הציג מבקר המדינה, שלפיהן קיימת בעייתיות במדיניות הטלת המסים שבה נקטה ממשלת ישראל. לדבריו, העלאת המסים שבה נקט בתחילת כהונתו היתה אחראית ונועדה לסגירת הבור התקציבי. "אף אדם לא שואל את עצמו מדוע נקטתי בצעד הזה. צריך להבין שהיינו צריכים לסגור את הבור. אני, בניגוד לאחרים, הלכתי גם אל החרדים וגם אל הטייקונים לפני שהגעתי אל הכיס של מעמד הביניים", הבהיר. 

לפיד אף ציין כי הוא מבין את ההשלכות של הצעד על רמת הפופולאריות שלו בציבור. "אני מודע למה שקרה. אבל תמיד היה ברור לי שאם הייתי צריך לבחור בין צעד שהיה משרת את טובתי האישית לבין צעד שהיה משרת את המדינה, הייתי בוחר באפשרות השניה", אמר.

"ההודעה על הנגיד החדש תצא בקרוב"

לאחר יותר ממאה ימים בהם מתנהל בנק ישראל ללא נגיד, לפיד התייחס גם לשאלת המינוי המתעכב. "סיפור הנגיד הוא אכן סיפור עצוב. אני וראש הממשלה לא תכננו ששני מינויים שעליהם הודענו לא ייצאו אל הפועל בשל פרשיות שהיו בעברם", הסביר.

בהמשך טען שר האוצר כי חילוקי הדעות הקיימים בינו לבין ראש הממשלה בשאלת זהות הנגיד הבא הנם ענייניים וחשובים בכדי לבחור במועמד המתאים ביותר לתפקיד. "גם אני וגם נתניהו חוטאים בכך שאנחנו מתייחסים לנושא הזה ברצינות רבה", אמר לפיד. "הדיונים בנושא הזה קשורים לעובדה ששנינו מודאגים באשר לעתיד המשק הישראלי וכיצד הוא יושפע מהנגיד שייבחר. המועמד שייבחר יהיה מתוך השלושה שאישרה ועדת טירקל וההודעה על המינוי תצא בקרוב מאד".