ראש הממשלה נתניהו: אסור לוותר על מכת מנע

הכנסת התכנסה לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. בנאומו קרא ראש הממשלה ללמוד מלקחי המערכה. "ישראל לא תירדם בשמירה", הצהיר נתניהו, "האויב יכול לפעול בצורה לא צפויה"

"לא נירדם בשמירה", נתניהו (לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (ג') נאום במליאת הכנסת שבו סקר את לקחי מלחמת יום הכיפורים ושיגר מסר לאירן ולקהילה הבינלאומית. "לעולם לא נזלזל באיומים, לעולם לא נתעלם מסימני האזהרה", אמר נתניהו. "לא נחזור על הטעות, ישראל לא תירדם בשמירה". את ישיבת הזיכרון המיוחדת העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אסור לוותר מראש על מכת מנע", אמר נתניהו במסגרת ישיבת המליאה המציינת 40 שנים למלחמה ההיא. "לא בכל מצב דרושה מכה כזאת, יש לשקול את הדברים בכובד ראש אבל ישנם מצבים שבהם המחשבה על התגובה הבינלאומית אינה שקולה למחיר הדמים שנשלם על ספיגת מכה אסטרטגית שעליה נאלץ להגיב מאוחר יותר, אולי מאוחר מדי".

לדברי נתניהו, "אל לנו לזלזל באויב. לעולם לא להתעלם מסימני האזהרה. אי אפשר להניח שהאויב יפעל על פי ההנחות שלנו. שילמנו את מחיר ההדחקה וההונאה העצמית ולא נחזור עוד על הטעות הזאת".

נתניהו התייחס במרומז גם לאפשרות הסדר אפשרי עם הפלסטינים והדגיש את נחיצותם האסטרטגית של אזורי החיץ. "לאחר המלחמה איש לא העלה על דעתו שנוכל לוותר על שטחי החיץ בסיני ובגולן, גם בהסדרי שלום", אמר נתניהו. "השלום מושג מתוך עוצמה. השלום מושג כשהמדינות סביבנו מבינות שלישראל עוצמה רבה".

מליאת הכנסת (רויטרס)

יעלון: "אסור שיקהה מוחנו"

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס בדבריו לאיום האירני והזהיר מהשאננות של הקהילה הבינלאומית. "אסור שיקהה מוחנו בזמן מתקפת החיוכים והנועם", אמר יעלון. "הנמר לא הפך חברבורותיו והוא ממשיך לשטות בעולם".

במהלך היום כולו ביקרו במשכן הכנסת קבוצות רבות של תלמידי תיכון וחיילים, שנפגשו וניהלו שיחות אודות מלחמת יום הכיפורים עם חברי כנסת לשעבר שהשתתפו במלחמה. בין השאר שוחחו המבקרים הצעירים עם אבי דיכטר שפיקד על צוות בסיירת מטכ"ל בזמן המלחמה, איציק מרדכי שהיה מג"ד הצנחנים בקרבות החווה הסינית, ואפי איתם בעל עיטור המופת על חלקו בקרבות ההבקעה לרמה הסורית.

עוד במסגרת היום לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, נפתחה היום במשכן הכנסת תערוכה מיוחדת ובה 100 תמונו שנחשפות לראשונה, מאלבומיהם הפרטיים של לוחמים.