היום: פתיחת מושב החורף של הכנסת

לאחר פגרה ממושכת שבים 120 חברי הכנסת למשכן למושב החורף שייפתח בסדרת אירועים חגיגיים. בתום הנאומים הרשמיים, צפויים הח"כים לחזור לאולם המליאה ולחדרי הוועדות כשעל הפרק סוגיות כמו השוויון בנטל וחוק המשילות. שידור ישיר

מליאת הכנסת, ארכיון (פייסבוק הכנסת)

לאחר פגרת קיץ ממושכת צפויים היום (ב') 120 חברי הכנסת לפקוד את אולם המליאה לרגל פתיחת מושב החורף בבית הנבחרים. על הפרק: אישור חוק המשילות, סוגיית השוויון בנטל וחוק משאל העם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מושב החורף ייפתח היום בישיבה חגיגית בה ישתתפו מוזמנים רבים שיעלו למשכן בית הנבחרים בירושלים. בשעה 16:00 צפוי לפתח יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין את המושב ולאחר מכן ינאם נשיא המדינה שמעון פרס. מיד לאחר מכן צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור הודעה מדינית על פעילות הממשלה בתקופה שחלפה מאז תום המושב הקודם ועל תכניות הממשלה לתקופה הקרובה.

בתום דבריו של ראש הממשלה, צפויה לעלות לדוכן הנאומים גם יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ'. זמן קצר לפני הנאומים החגיגיים, צפוי להיחנך במשכן הכנסת קיר "ח"כים זוכי פרס ישראל" בטקס מיוחד. בטקס שיתקיים אף הוא במעמד יושב ראש הכנסת צפויים לקחת חלק שר החינוך שי פירון, השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך וחברי כנסת בעבר ובהווה שזכו בפרס המכובד.

נתניהו יעדכן בהתפתחויות המדיניות, ארכיון (עמוס בן גרשום, לע"מ)

האירועים המיוחדים לציון פתיחת מושבה השני של הכנסת ה-19 מאז הושבעה בחורף האחרון צפויה להימשך גם מחר. בשעות אחר הצהריים צפויה להיערך ישיבה מיוחדת של הכנסת לציון 40 שנה מלחמת יום הכיפורים במעמד נשיא המדינה. לצד ראש הממשלה, נשיא המדינה ויו"ר האופוזיציה, בישיבה צפויים לשאת דברים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ח"כ עמרם מצנע (התנועה), יו"ר מרצ זהבה גלאון ויו"ר קדימה שאול מופז.

בתכנית העבודה: חוק השוויון בנטל והצעות אי האמון בממשלה

מיד בתום שורת האירועים החגיגיים שיתקיימו בימים הקרובים, צפויים חברי הכנסת להכריע בסוגיות חשובות שנותרו על הפרק מאז המושב הקודם. אחת מהן היא סוגיית השוויון בנטל שתובא לאישור המליאה בחודשים הקרובים.

עניין נוסף שיעמוד לפתחם של הח"כים הוא חוק המשילות. במהלך חמשת החודשים הקרובים, יאבקו הסיעות בשאלת אישור העלאת אחוז החסימה שיאפשר את כינסתן של סיעות לבית הנבחרים כבר בבחירות הקרובות. בקיץ האחרון אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את החוק וקבעה כי אחוז החסימה יועלה לשיעור של 4%.

"אני רואה את חוק משאל עם עובר, גם חוק המשילות וגם סוגיית הגיוס", אמר אמש יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין, שהבהיר כי הוא דווקא רגוע ביחס לנושאים שעומדים על סדר היום. בריאיון לערוץ הכנסת אמר כי "זה צריך לעבור כעסקת חבילה, כי זה מבטא איזון בין הרצון של כולם. ברגע שמרכיבי הקואליציה מגיעים להסכמה  זה מחייב את כולם, הפערים לא בלתי ניתנים לגישור. חמשת ראשי מפלגות הקואליציה יישבו יחד ויגיעו ביניהם להסכמה",  הסביר.

נושא נוסף שסביר שיהפוך ל"עניין החם" במליאה הוא התהליך המדינה המתקיים עם הפלסטינים. הדיווחים מתוך חדרי המשא ומתן בין הצוותים יובאו בפני הח"כים שידרשו להכריע בנוגע למהותם.