בדיקה: יחימוביץ' לא לבד - מי מחברי הכנסת התנסה בסמים קלים?

הודאתה של ח"כ שלי יחימוביץ' כי עישנה בצעירותה סמים קלים, עוררה סערה בקרב הציבור ובעולם הפוליטי. מסתבר כי יו"ר מפלגת העבודה היא לא היחידה שמוכנה להודות בהתנסויות קודמות בסמים, אבל רובם המוחלט של הפוליטיקאים טוענים בתוקף כי מעולם לא נגעו בג'וינט

מי התנסה בעבר בסמים? (חדשות 2)

לאחר שבשבוע שעבר הודתה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' כי התנסתה בעברה בסמים קלים, ערכנו בחדשות 2 Online בדיקה - מי מנבחרי הציבור שלנו השתמשו בעבר בסמים, ומוכנים להודות בכך?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמירתה של ח"כ יחימוביץ' נחשבת לפעם הראשונה בה פוליטקאי בכיר הודה בשימוש בסמים, אבל נראה כי היא עודדה גם חלק מחברי הכנסת החדשים לא להתבייש בעברם. חברתה למפלגה, ח"כ סתו שפיר הודתה כי התנסתה בעבר בסמים, אך לא בשנים האחרונות. גם חברות הכנסת עדי קול ויפעת קריב, שתיהן מ"יש עתיד", הודו כי התנסו בעבר בסמים קלים.

"חברת הכנסת קריב התנסתה בסמים פעם אחת במהלך ביקור בג'מייקה ומאז לא נגעה בזה מעולם. היא מתרחקת מעשן, זה עושה לה בחילות", נמסר מלשכתה. "חברת הכנסת קול ניסתה פעמיים בעבר סמים קלים, אך מכיוון שהיא אינה מעשנת היא לא יודעת לקחת לריאות, ופה זה נגמר", הסביר הדובר.

ח"כ רזבוזוב: "ניסיתי סמים מתוך סקרנות נעורים"

השתמשו בעבר בסמים, ח"כ קול ורזבוזוב (פייסבוק)

בוידוי מפתיע יחסית, גם ח"כ יואל רזבוזוב סיפר כי התנסה בצעירותו בשימוש בחומרים אסורים. "בצעירותי הרבה חברים בסביבתי ניסו, ומתוך סקרנות נעורים ניסיתי גם אני", סיפר בגילוי לב. "אבל בגלל שהייתי ספורטאי הבנתי שאני לא יכול להרשות לעצמי עוד התנסויות כאלה, ולמזלי מהר מאוד החלטתי מה חשוב לי יותר חשוב לי בחיים, והספורט לקח אותי למקום אחר".

חברי הכנסת הגלויים מצטרפים אל חבריהם למליאה שלא הסתירו מעולם כי עישנו בעבר קנאביס, בהם ח"כ תמר זנדברג ממרצ שאמרה כי "הלוואי ועוד אנשים ייצאו בהצהרה הכנה", ח"כ מיכל רוזין שהודתה ש"כמו ישראלים רבים התנסתה בעישון סמים בעבר, ואין סיבה לרדוף כאלו שעושים זאת", וכן ח"כ אילן גילאון: "הודעתי כבר בקדנציה הקודמת שעישנתי, וגם לקחתי לריאות, ואני גם בעד לגליזציה של סמים קלים. כולם ניסו פעם פה ושם וזאת שטות מוחלטת - אם על זה הציבור יבסס את בחירתו, לא נוכל להביא אנשים טובים לשום מקום". גם ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) הודה בעבר כי השתמש בעבר בסמים. "בצעירותי עישנתי חשיש, התנסיתי בכל מיני דברים, בדקתי גבולות", אמר בריאיון לערוץ הכנסת.

מסיעת העבודה ניתן למנות גם את ח"כ איתן כבל, שהודה אף הוא כי השתמש בסמים קלים בימיו כסטודנט - ולאחר מכן חדל מהנוהג. גם ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) הודתה כי השתמשה בצעירותה: "בגיל 18 עישנתי ג'וינט שלוש פעמים. הבנתי שזה לא לי ובגלל שאחד החברים שלי שהשתמש בגראס התאשפז במחלקה פסיכיאטרית הבנתי שזה לא מתאים לי. כחברה בוועדה לזכויות הילד אני רואה בהתעסקות המוגברת של התקשורת במי עשה ולא עשה דוגמה לא טובה לנוער". שר הרווחה מאיר כהן טען אף הוא כי "למיטב זכרוני מעולם לא עשיתי שימוש בשום סמים משום סוג שהוא".

למרות הרוח החדשה של עידוד חברי כנסת לחטט בעברם, מרביתם טוענים כי מעולם לא התנסו בסמים קלים. הראשונים לעשות זאת, היו בלשכת ראש הממשלה - שם הבהירו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעולם לא עשה שימוש בסמים מכל סוג שהוא. כמותו, גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ציין כי לא התנסה בדבר וכך גם ח"כ אביגדור ליברמן. גם חברם לסיעה ח"כ אופיר אקוניס סיפק תשובה דומה ואמר כי הדבר "מנוגד לחוק וכל פוליטיקאי צריך לומר את האמת".

שרת הבריאות יעל גרמן טענה אף היא כי "למרות הטענות של גורמים מסוימים, מעולם לא עישנתי סמים", וכמוה גם השר להגנת הסביבה עמיר פרץ שהדגיש כי הוא גם לא מעשן סיגריות. גם ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, עמדה על כך שמעולם לא עישנה "לא סמים ולא סיגריות", אך הצהירה כי תצביע בעד החוק על התרת השימוש בקנאביס. ח"כ משה מזרחי מהעבודה שכיהן כראש אגף החקירות במשטרה, אמר אף הוא כי "אין לי על מה להתוודות, לא נגעתי מימי בסמים. כל קמפיין הוידויים הוא לצנינים בעיני".

"לא מבין פוליטיקאים שמתגאים בעבירה על החוק"

ברוח זו, גם שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) הבהיר כי מעולם לא התנסה בשימוש בסמים, כך גם ח"כ יצחק בוז'י הרצוג (העבודה) שציין כי "הוא לא מבין את הפוליטיקאים שמתגאים בעבירה על החוק". גם חברי הכנסת מירי רגב (הליכוד-ביתנו), עמרם מצנע (התנועה), חיליק בר ואיציק שמולי (העבודה) הכחישו בתוקף שימוש בסמים. אליהם הצטרפו ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) רות קלדרון, קארין אלהרר, דב ליפמן ורונן הופמן וד"ר עליזה לביא מ"יש עתיד", שציינה כי מתוקף חברותה בהנהלת כפר "איזון" לגמילה משימוש בסמים - היא מתנגדת בתוקף לתופעה.

ח"כ אורלי לוי (הליכוד-ביתנו) אמרה כי היא "לא מתעסקת בנושא הזה", ח"כ ד"ר נחמן שי מסר כי "הוא אינו משתתף בשאלונים שכאלה", ואילו ח"כ עמר ב-לב (העבודה) ח"כ עפר שלח (יש עתיד) ח"כ מאיר שטרית וח"כ אלעזר שטרן (התנועה) סירבו להגיב לשאלה האם התנסו בעברם בסמים. כשנשאל שר הפנים גדעון סער (הליכוד ביתנו) אם התנסה בשימוש בסמים בעבר, סירב להגיב וביקש לעבור לשאלה הבאה.

בתחילת השנה עורר שר האוצר לפיד סערה לאחר שעלו עדויות של מספר אזרחים שטענו כי הם בעצמם עישנו בעבר מריחואנה לצד העיתונאי, שהפך לימים לפוליטיקאי - זאת למרות ההכחשות הגורפות של לפיד בנושא. במקביל צץ ברשת טור שלפיד כתב בעבר בו פירט רשימה של מאה דברים שאדם חייב לעשות לפני גיל 30, ובאחד הסעיפים נכתב "לעשן ג'וינט".