"לא צריך לדרוש הכרה במדינה יהודית"

שר האוצר יאיר לפיד התראיין הלילה (ד') לערוץ הטלוויזיה האמריקני "בלומברג", ואמר כי "אם ישראל תמשיך לשלוט במיליוני פלסטינים, זהות המדינה היהודית תיעלם". על המו"מ עם הפלסטינים אמר לפיד כי "לא צריך לדרוש שיכירו בנו. אבא שלי לא עלה מהגטו בבודפשט כדי שאבו מאזן יכיר בו. מספיק שנכיר אנו בעצמנו"

"לא צריכים הכרה". לפיד, ארכיון (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד התראיין אתמול (ג') לערוץ הטלוויזיה האמריקני "בלומברג", ודיבר על המשא ומתן עם הפלסטינים. "אני מסכים עם ראש הממשלה נתניהו שרוצה מדינה יהודית עם זכויות למיעוטים, לצד מדינה פלסטינית", אמר לפיד, והוסיף כי "הסיבה שאני חושב שפתרון שתי המדינות הוא הפיתרון היחיד, היא שאם נמשיך לשלוט ב-3 או 4 מיליון פלסטינים, הזהות של מדינת ישראל כמדינת היהודים תיעלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד אמר כי הוא רוצה שלפלסטינים תהיה מדינה. "זה לא נישואין שאני מחפש איתם, אלא גירושים סבירים. עלינו לתת לפלסטינים מדינה עצמאית, ולהחליט על הגבולות שלנו. מצד שני, אני חולק על נתניהו באופן ציבורי ואישי, בכך שאני לא מאמין שאנחנו צריכים שהפלסטינים יכירו בנו כמדינה יהודית. אבא שלי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט על מנת לקבל הכרה מאבו מאזן. כל הרעיון של מדינת ישראל, לדעתי, הוא זה שאנו מכירים בעצמנו. אחרי אלפיים שנה של תלות בעמים אחרים, אנו עכשיו עצמאיים וקובעים את החוקים של עצמנו".

שר האוצר אף הדגיש כי הסדרי הביטחון חשובים לו. "במסגרת המו"מ עם הפלסטינים, הסדרי הביטחון הם הדבר החשוב ביותר עבור הישראלים. הבעיה עם המו"מ הוא שישראל והפלסטינים רוצים שני דברים מאוד שונים. הפלסטינים רוצים שלום וצדק. הישראלים רוצים שלום וביטחון, ואנחנו נמצאים בקונפליקט בנושא הזה", אמר.

ומה היתרון במו"מ הנוכחי? "אחד הדברים הכי חשובים שקרו למו"מ הזה הוא שיש ציפיות נמוכות. זה עוזר מאוד למו"מ. אנשים נכנסים לחדר, והדבר שהם מחפשים זה אמון. אמון זה משהו שצריך לבנות. בזמן שאנו בונים את האמון, אנו צריכים לוודא שהעולם החיצוני לא יפריע לתהליך", הוסיף.

הציפיות הנמוכות עוזרות למו"מ", לבני, קרי (AP)

"ירושלים תישאר מאוחדת תחת שליטתנו"

"יש הבדל משמעותי בין ירושלים לבין הגדה המערבית. במשך שנים, חשבו שללא זכות השיבה, הפלסטינים לא יהיו מוכנים למו"מ, אבל לפני מספר חודשים, אבו מאזן התראיין ואמר כי הוא מבין שלא יחזור לביתו שבצפת. המצב דומה בנושא של ירושלים. ירושלים תישאר מאוחדת תחת שליטתנו".

לפיד אף התייחס לסיבה אליה נכנס לפוליטיקה. "נכנסתי לפוליטיקה כי חשבתי שלמעמד הביניים הישראלי אין קול. היינו עסוקים מדי בנושא הישראלי פלסטיני. אף אחד לא דיבר על מעמד הביניים הישראלי, על הדיור ויוקר המחיה. דור שלם הרגיש כי הוא מושתק, והיה זקוק לקול. אלו הדברים שרציתי לשנות".

ומה לגבי החרדים? "אני חושב שבחרו בי רבות בגלל הסיבה שדרשתי גיוס לכולם. המצב הקודם לא היה הוגן", הסביר לפיד, והוסיף כי "זה נגס בעמוד השדרה של האוכלוסייה. אף מדינה לא יכולה שרבע מהמדינה יחיו על חשבון שלושת רבעי האוכלוסייה שנשארה".