המדריך המלא: הבחירות לרשויות המקומיות

הבחירות המוניציפליות לרשויות ברחבי הארץ יתקיימו בעוד יומיים, ובחמש השנים שעברו מהבחירות הקודמות, רבים הספיקו לשכוח כיצד הם מתנהלות. במיוחד עבורכם ריכזנו את כל התשובות וההסברים בעזרתם תוכלו לממש את זכותכם הדמוקרטית – האם יש יום חופש? איך יודעים היכן להצביע? ומתי ייוודעו תוצאות האמת?

הבחירות לרשויות, ארכיון (רויטרס)

5,469,041 בעלי זכות בחירה יוכלו להגיע ביום שלישי אל הקלפי, כדי להשפיע על זהותם של נבחרי הציבור לחמש השנים הקרובות. 1894 רשימות, ו-735 מועמדים לתפקידי ראשי עיר ומועצה, יבקשו מתושבי 191 רשויות מקומיות ברחבי הארץ לבחור בהם כנציגיהם אל מול מוסדות המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתוך בעלי זכות הבחירה 553,668 בני אדם מצביעים לראשונה בבחירות לרשויות המקומיות, ומתוכם 198,846 מצביעים לראשונה בחייהם, לאחר שבבחירות האחרונות לכנסת לא הייתה להם זכות בחירה.

מי רשאי להצביע בבחירות המקומיות?

כל אזרח ישראלי שמלאו לו 17 שנים עד יום הבחירות, ורשום במרשם האוכלוסין כתושב הרשות המקומית בה הוא מצביע לפחות 33 ימים לפני הבחירות.

האם יום הבחירות הוא יום שבתון?

בשונה מהבחירות לכנסת, יום הבחירות לרשויות המקומיות הוא אינו יום שבתון, כך שאם אתם עובדים באותו היום ואתם מעוניינים לממש את זכותם הדמוקרטית, תצטרכו למצוא את הזמן להגיע לקלפי ולהצביע.

הקלפיות ממוקות לרוב בבתי ספר - האם הלימודים מתקיימים כסדרם?

מכיוון שיום הבחירות לרשויות המקומיות אינו מוגדר כיום שבתון, הלימודים בבתי הספר היסודיים והתיכוניים אמורים להתקיים כרגיל, אלא שבפועל לא ניתן ללמוד בכיתות שבהן הוצבו קלפיות. כך כל רשות מקומיות יחד עם הנהלת בתי הספר קובעות בעצמן האם לקיים את יום הלימודים כסדרו. כדי להתמודד עם הכיתות התפוסות בתי ספר רבים החליטו למשל להוציא את התלמידים לטיול או לפעילות חינוכית מחוץ לכותלי בית הספר. 

רוצים לדעת האם בבית הספר של ילדיכם מוצבת קלפי? היכנסו לרשימת הקלפיות המלאה

איך אדע לאיזו קלפי להגיע?

בשבועות האחרונים הייתם אמורים לקבל בדואר הודעה לבוחר, ובה מצוינת כתובת הקלפי בה תוכלו להצביע. במידה ולא קיבלתם הודעה לבוחר (וגם אם איבדתם אותה) תוכלו לברר היכן אתם מצביעים המרכז המידע של משרד הפנים בטלפון 1800-800-508. אפשרות נוספת, וקלה אף יותר, היא לשלוח הודעת SMS ובה מספר הזהות שלכם, כולל ספרת הביקורת, לטלפון 052-9991919. בתוך רגעים ספורים תישלח לכם הודעה שתנחה אתכם לאיזה קלפי עליכם להגיע.

אם אני מוגבל בניידות, כיצד אדע איזו קלפי נגישה גם עבורי?

עבור אנשים המוגבלים בניידות, פזורות ברחבי הארץ קלפיות נגישות בהן ניתן להצביע גם ללא הופעה בפנקס הבוחרים של אותה הקלפי. במידה והקלפי אליה נשלחתם בהודעה לבוחר אינה נגישה, תוכלו לגשת להצביע בכל קלפי שתוגדר קלפי מותאמת, שם מזכירי הקלפי יתעדו את הצבעתכם ויספקו לכם מעטפות חיצוניות מיוחדות, בנוסף למעטפות ההצבעה הרגילות, על מנת שהצבעתכם תיספר ולא תיפסל.

מה צריך להביא לקלפי על מנת להצביע?

בהגיעכם לקלפי עליכם בתעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון בתוקף, כדי שאנשי ועדת הקלפי יוכלו לזהות אתכם על פי הנתונים המופיעים בפנקס הבוחרים. אין צורך להביא איתכם לקלפי את ההודעה לבוחר.

אם אין יום שבתון, כיצד חיילים ואנשי כוחות הביטחון יכולים להצביע בבחירות המקומיות?

חיילים, שוטרים או סוהרים שנמצאים בתפקיד ביום הבחירות, יצביעו בקלפיות מיוחדות שיוצבו בבסיסים השונים. כל מפקד מחויב למסור לפקודיו את פריסת הקלפיות ואת שעות פעילותן, ולוודא כי חייליו יוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית. חיילים הנמצאים באזור מגוריהם ביום הבחירות יוכלו להצביע בקלפי אזרחית, על פי הכתוב בהודעה לבוחר, אך לא יוכל להצביע פעם נוספת בקלפי צבאית.

מהי שיטת ההצבעה?

בשונה מהבחירות הארציות לכנסת, בבחירות לרשויות המקומיות תצטרכו לבחור בשני פתקים - אחד לבן לרשימה בה אתם תומכים, אותו תכניסו למעטפה הלבנה שתקבלו, ופתק צהוב למועמד לראשות העירייה או המועצה המקומית, אותו תכניסו למעטפה הצהובה.

למה הבחירות לא מתקיימות בכל הרשויות המקומיות בארץ?

ישנן מספר רשויות בהן לא יתקיימו בחירות, כמו למשל במועצות האזוריות בהן הבחירות מתקיימות אחת לארבע שנים. במועצות האזוריות התקיימו הבחירות בדצמבר 2012, ולכן לא יתקיימו בהן בחירות נוספות.

מתי נדע את תוצאות הבחירות?

בדרך כלל תוצאות האמת מתפרסמות לקראת השעה 3:00 בבוקר, ביום שלאחר הבחירות. כאן, בחדשות 2 online, נעדכן אתכם תוכלו לראות את תוצאות האמת עם פרסומן. אז גם ייוודע האם יהיה צורך בסבב בחירות נוסף. במקרים בהם המועמד לראשות הרשות קיבל את מירב הקולות, אך פחות מ-40% מקולות הבוחרים, נערך סבב בחירות שני אך ורק לראשות העיר בין שני המועמדים שהגיעו לשני המקומות הראשונים.