יצחק הרצוג בריאיון סלפי: "ההסתה נגדנו - כמו לפני רצח רבין"

בריאיון סלפי מיוחד לעמית סגל מזהיר מועמד "המחנה הציוני" לראשות הממשלה מפני הקמפיין המתנהל נגד חברי מפלגתו. "הם כולם אנשים ציונים", הוא מדגיש, "מתנהל מסע הסתה". וגם: מה התוכנית שלו לשיקום היחסים עם הממשל האמריקני

"ההסתה מזכירה את הימים שלפני רצח רבין": בריאיון סלפי מיוחד לחדשות 2 Online התייחס ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר המחנה הציוני והמועמד לראשות הממשלה, לסערת האמירות מהעבר של חברי מפלגתו. "הם כולם אנשים ציונים עמוקים, הם לא אמרו את מה שמייחסים להם ברוב המקרים", אמר הרצוג, "ובכלל - הציונות אצלנו, והימין מוטרף מכך שאנחנו קוראים לעצמנו המחנה הציוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עמית סגל

כאשר נשאל הרצוג מהם שלושת הדברים הראשונים שיעשה אם ייבחר לראשות ממשלה, מנה הרצוג את עיקרי המצע: "איישם את התכנית הכלכלית-חברתית המבריקה שלנו, שבה אנחנו מחזירים כסף לאזרחים ועושים תיקון חברתי. אנחנו נהפוך את העולם בנושא הדיור ונוזיל את יוקר המחייה, ניתן סייעות לגני הילדים, נעזור לחד הוריות, וכמובן נוריד את תשלומי ההורים ואת הנטל ממעמד הביניים והשכבות המוחלשות".

כמו כן, ציין הרצוג, הוא יפעל לחדש את הקשרים "ההדוקים, האמיצים והאינטימיים עם נשיא ארצות הברית. אנחנו נדבר הרבה בטלפון האדום". הסוגייה השלישית שבה התחייב לטפל הרצוג היא החזית המדינית-משפטית: "אני אעשה הכל, ממש הכל, כדי להגן על חיילי צה"ל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג - ולהסיר את האיום הזה".

הרצוג, שפינה כמה דקות מסדר יומו העמוס בריאיונות וחוגי בית, אמר כי הביקורת של הבית היהודי על הדעות ה"פוסט-ציוניות" של חברי מפלגתו מזכירה לו את שנות התשעים: "נו באמת, עוד פעם מסע הסתה כמו שהיה לפני רצח רבין? חלק מההכפשות נגדם הם שקרים וכזבים נוראיים". הרצוג הזכיר את עברו הקרבי של יוסי יונה ואת שירותה של שפיר בקורס טיס כתגובת נגד לביקורת על עמדותיהם.

"אני הולך בדרכו של בן-גוריון"

"אנחנו המפלגה שהקימה את המדינה ומייסד המדינה דוד בן-גוריון, שהכריז על מגילת העצמאות, הוא המנהיג הראשון החשוב של מפלגתי ושל המדינה שקמה לאחר מכן. לכן אנחנו הולכים בדרכו, אני הולך בדרכו - ואנחנו הציונות האמיתית שמאמינה בשוויון, בהושטת יד לשלום ובצדק חברתי - הכל ברוח מגילת העצמאות", הוסיף.

בעבר קרא הרצוג לפתרון מדיני בירושלים שיוביל להקמת בירה פלסטינית במזרח העיר, אך לאחרונה נמנע מהתייחסות מפורשת לנושא המדיני. הרצוג הסביר כי "השאלה לא רלוונטית מכיוון שאנחנו נמצאים בשלב אחר לחלוטין - בעימות חזיתי של הפלסטינים מול ישראל, במועצת הביטחון בבית הדין הבינלאומי. צריך להסיר את האיומים האלה ולחזור לתהליך מדיני. אני בוודאי, יחד עם ציפי לבני, אעשה הכל לקדם תהליך מדיני מדוד ואחראי ובלבד שהוא יתבסס בהתחלה על התנעה אזורית עם מצרים וירדן ונגייס את העולם מאחורינו כדי להביא את השינוי המיוחל".

"היום ברור שריבלין היה המועמד הראוי לנשיא"

הרצוג, כמו פוליטיקאים רבים אחרים, שב ומדבר על השחיתות כאחד הנושאים המרכזיים בבחירות. עם זאת, הרצוג ומפלגת העבודה סוחבים בנושא "גיבנת" לא קטנה: הם תמכו בבנימין (פואד) בן אליעזר במרוץ לנשיאות, למרות החשדות וההאשמות נגדו, ולאחר מכן במאיר שטרית למרות שידעו על הסכם השתיקה עם העוזרת. האם הרצוג חושב שדרוש חשבון נפש?

עם השותפה לדרך ציפי לבני (חדשות 2)

"יש לנו נשיא נפלא, ראובן ריבלין, באמת אדם משכמו ומעלה. היום ברור לכולנו שהוא היה המועמד הראוי והנכון לכהונה הרמה. אינני בוחן כליות ולב, ואני לא מוכן לשפוט אדם - לגבי פואד אף אחד עוד לא העמיד אותו לדין, ואנחנו צריכים לראות מה יהיה התהליך. גם אם הוא יועמד לדין, אני מאחל לו שחפותו תצא לאור ושהוא יהיה בריא בתקופה לא פשוטה של חייו", אמר הרצוג.

עם זאת, הדגיש כי מדובר בנושא רחב בהרבה: "מה שחשוב זה המאבק בשחיתות - אני וחבריי מחויבים למאבק בשחיתות. ציפי לבני הובילה מאבק למען השקיפות ונגד השחיתות, סתיו שפיר, שלי יחימוביץ', משה מזרחי וכמובן מיקי רוזנטל הם אבירי המאבק הזה ואנחנו לא נתפשר בנושא הזה".