שר הפנים: "אם לא ננקוט צעדים קשים - לא נתגבר על ההסתננות"

לאחר שבג"ץ קבע כי המדינה לא תוכל לכלוא מסתננים במתקני כליאה, שר הפנים גדעון סער מתריע ואומר כי המדינה לא תוכל להתמודד עם תופעת ההסתננות הבלתי-חוקית בלי הפתרון שהציעו המחוקקים. עם זאת, הוא מבהיר כי האחריות למיגור התופעה היא על הממשלה ומבטיח: "אנחנו נתמודד"

יממה לאחר פסיקת בג"ץ שביטלה את התיקון לחוק המסתננים, שר הפנים גדעון סער מגיב ומבהיר כי המאבק בהסתננות הבלתי-חוקית ייפגע בעקבות פסיקת הדין של בג"ץ. "קשה לי לראות את ישראל מתמודדת עם תופעה כזאת בלי הפתרון שנתנו", אמר סער בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סער גם הגיב לסערה שהתחוללה היום בדיון של ועדת הפנים בכנסת. "לא צריך להתלהם, אבל מותר - ובמקרה הזה גם רצוי - למתוח ביקורת מנומקת על פסק הדין של בג"ץ", טען. "לא מדובר במאבק יוקרה, אלא באינטרסים העמוקים ביותר של מדינת ישראל: איך נוכל להגן על המדינה מגל הסתננות בלתי חוקי שמתמודדים איתו בעולם המערבי. ישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי שיש לה גבול יבשתי עם אפריקה. רמת החיים באפריקה נמוכה יותר, ויש רצון אנושי לעבור למדינות מערביות. אבל אם לא נהיה ברורים בנושא הזה - וזה אומר גם לנקוט באמצעים בלתי שגרתיים - לא נוכל לצאת מנקודת הנחה שהתופעה הזאת מאחורינו".

"האחריות עלינו - לא על בית המשפט"

לדברי שר הפנים, המאבק על התיקון לחוק עדיין לא הסתיים מבחינתו: "אנחנו לומדים את פסק הדין", הדגיש ואף הזכיר כי "החוק שחוקקנו זכה להגנת היועץ המשפטי לממשלה, כך שהוא לא מופרך לגמרי. נצטרך לתת מענה. נצטרך להביא הסדר חקיקתי אחר שיתמודד עם התוצאה של פסק הדין, אבל לא ישאיר את ישראל עירומה בלי כלים להתמודד עם התופעה".

סער ציין כי חשיבות התיקון שחוקק הייתה גם תדמיתית מול היבשת הסמוכה. "הרבה אנשים הפסיקו להגיע לישראל, לא בגלל הגדר. הגדר לבד זה לא מענה. אדם שעובר אלפי קילומטרים יעבור גם מכשול פיזי. הם הפסיקו להגיע בגלל החוק שנפסל אתמול. הם רצו להגיע לתל אביב ולא למתקן כליאה".

עם זאת, השר סירב להטיל את האחריות על בג"ץ. "האחריות היא עלינו", אמר והתכוון לממשלה. "גם כשבאים ולוקחים מאיתנו את הכלים, אנחנו לא יכולים להרים ידיים. אנחנו נתמודד. אני מקווה שנצליח לבוא עם המענים שאנחנו צריכים לתת עוד במושב הקרוב של הכנסת".