"לא מפחדים מהאיום להבעיר את הרחובות"

בישראל ביתנו מתכננים לחלק מחר לציבור גיליונות של מהדורת "שארלי הבדו" שיצאה לאור לאחר הטבח במגזין. ועדת הבחירות תדון היום בעתירה הדורשת למנוע את החלוקה ובמפלגה הבהירו: "זה מסר לכל שוחרי הדמוקרטיה". ליברמן: "לא נאפשר למנהיגי הציבור הערבי להלך אימים ולפגוע בחופש הביטוי"‎

ועדת הבחירות המרכזית תדון היום (רביעי) בעתירת הסיעה הערבית המאוחדת נגד כוונת מפלגת ישראל ביתנו להפיץ בחינם גיליונות של מהדורת המגזין הצרפתי "שארלי הבדו", שיצאו לאור לאחר הטבח במערכת העיתון. במפלגה הערבית טוענים שהפצת הגיליון, שעל שערו קריקטורה של הנביא מוחמד, עלולה לגרום לתחושות קשות בקרב המגזר, ואילו נציגי ישראל ביתנו טוענים כי מדובר במאבק על חופש הביטוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את העתירה לוועדת הבחירות בראשות השופט סלים ג׳ובראן נגד ישראל ביתנו הגישו ח"כ אחמד טיבי והעו"ד אוסמה בעדי, מספר 12 ברשימה.

אל מטה "ישראל ביתנו" הגיעו בימים האחרונים מאות עותקים של גיליון הזיכרון של המגזין, שיצא לאור ימים ספורים לאחר הטבח במערכת העיתון בפריז. תחילה התכוונה רשת סטימצקי לערוך אירוע מכירה של המגזין, אך בעקבות תגובות זועמות, הוחלט להעביר את המכירה לרשת.

בתשובה לעתירת הסיעות הערביות, שהגיעה לידי חדשות 2 Online, כתבו נציגי ישראל ביתנו כי "מי שמאיים ב'הידרדרות ביטחונית ותוצאות קשות' אינו רחוק מזה. שום כתבה לא שופכת דם, ושום כתבה לא יכולה להצדיק שפיכות דמים, לא בפועל ולא באיומים".

המגזין "נחטף" בפריז (רויטרס)

במפלגת הימין מבהירים כי המגזין אינו מחולק כמתנה ולכן לא עובר על חוק הבחירות. כמו כן ציינו נציגיה בתשובה לעתירה, כי "עדיף שהרחובות יבערו ולא שאנשים יתרגלו לחיות בפחד במדינה שלהם. לרחובות בוערים יש פתרון, לאנשים שמפחדים הפתרון הרבה יותר מסובך. זהו המסר, וזה מסר חד וברור שצריך להיות מאומץ על ידי כל מי ששוחר את הדמוקרטיה במובן האמיתי והצרוף שלה".

עוד נכתב בתשובת ישראל ביתנו לעתירה כי "אדם צריך להיות מסוגל לפרסם כל דבר חוקי, בלי לחשוש לחייו או לחיי אחרים במדינה. איומים מהסוג הזה למעשה מסיימים את השלב המועיל של הדמוקרטיה הישראלית ומתחילים שלב של דמוקרטיה למראית עין, דמוקרטיה כל עוד לא מחליט ח"כ גנאים או מישהו אחר שמרשה לעצמו לייצג את 'המגזר' לאיים בכך שהרחובות יבערו".

בתדרוך שערכו אנשי המטה של ישראל ביתנו לפני חלוקת העיתון מחר בתל אביב, אמר העיתונאי לשעבר שרון גל כי "אנחנו מחלקים את העיתונים לא כאקט של התרסה ולא כי יש לנו משהו נגד מוסלמים, אנחנו חושבים שצריך לכבד את כל הדתות, ואנחנו רוצים שיכבדו את היהודים. אנחנו עושים את זה בשם חופש הביטוי".

"לא יהלכו אימים", ליברמן (פלאש 90)

עוד הוסיף גל כי "הגיליון הזה הוא לא פוגעני, המסר שלו הוא נגד הטרור. דווקא המוטיבציה של האנשים שמנסים למנוע מאיתנו את החלוקה מחדדת עד כמה יש כאן צביעות, האנשים שמסיתים נגד מדינת ישראל הם האנשים שמנסים לעודד את חלוקת הגיליון".

גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס לסערה שעלולה להתחולל בעקבות חלוקת הגיליון שנמכר ברחבי העולם ביותר משבעה מיליון עותקים. "זו דרך נוספת להעביר את המגזין לציבור ובכך לא לאפשר את הניסיון של מנהיגי הציבור הערבי בישראל להלך אימים על הציבור החופשי ולפגוע בחופש הביטוי ובמהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר שר החוץ.‎