התכנית הכלכלית של המחנה הציוני נחשפת

המחנה הציוני תוקף את החזית החברתית כלכלית של הממשלה וחושף את תכניתו להורדת יוקר המחייה בישראל. בין ההבטחות של הרצוג, לבני וטרכטנברג ניתן למצוא תכנית להורדת מחירי הדיור, תכנון להוספת סייעות בגנים והוצאת עובדי הקבלן מהמגזר הציבורי

מתכננים להוריד את יוקר המחייה.הרצוג, לבנ (ארכיון)

הגדלת מלאי הקרקעות לבנייה, הוספת סייעות לגנים ופיקוח מחירים: מנהיגי המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג וח"כ ציפי לבני, והמועמד מטעמם לתפקיד שר האוצר, הפרופסור מנואל טרכטנברג, הציגו היום (שלישי) את התכנית הכלכלית-חברתית של המפלגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית, מחירי הדירות בישראל יורדו על ידי הגדלת מלאי הקרקעות הזמינות והמתוכננות. שר בכיר ימונה כסמכות העליונה בדיור ויוכפפו אליו רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון.
תחתיו יוקם חמ"ל דיור בכל אזור יחד עם נציגי כל הגורמים כמו תשתיות, תחבורה, אוצר ורשויות מקומיות - זאת כדי לקדם תכנון בו-זמני והשמשה של הקרקעות ליזם. כמו כן, יוקם חמ"ל דיור מיוחד לפתרונות דיור במגזר הערבי, הבדואי והדרוזי.

במחנה הציוני מתכננים לתת תמריץ לרשויות המקומיות לבנייה למגורים, ולתמרץ כספית גם את היזמים על עמידה בלוח הזמנים. בנוסף, יורחבו ויזורזו מיזמי פינוי-בינוי והתחדשות עירונית, ויחוקק חוק על בסיס "חוק שכירות הוגנת".

במטרה להילחם ביוקר המחייה, תוקם קרן שתשקיע בכניסת חברות חדשות לשווקים מקומיים לא תחרותיים, ותוקם רשת הפצה ארצית ליצרני מזון קטנים שתסייע להם להתחרות ביצרנים הגדולים.
בדומה לתכנית של מפלגת כולנו, גם במחנה הציוני מתכוונים להגביר את התחרות באשראי. כמו כן, הם מבטיחים פיקוח מחירים ועידוד תחרות בתחום הגז הטבעי.

יוציאו את עובדי הקבלן מהמגזר הציבורי (חיים ריבלין)


בתחום החינוך, מתכוון המחנה הציוני להוסיף סייעות לגני ילדים בני 3-4, לסבסד צהרונים לגילאי 3-9 ולהקים מסגרות לגילאי 0-3 באופן הדרגתי. תשלומי ההורים יופחתו על פי התכנית, ותקצוב בתי הספר יהיה לפי קריטריונים חברתיים-כלכליים ולפי צרכי התלמידים - ולא על פי מגזרים. מספר התלמידים בכיתות יצומצם, ותבוטל העסקת מורי קבלן במטרה לחזק את מעמד המורה.

בתחום הבריאות, מתכוון טרכטנברג לתקצב ולהעניק תמריצים לקיצור תורים, ולהביא לנוכחות של רופאים מומחים לאורך כל היום. כמו כן, מתכוונים למנוע משירותי הרפואה הפרטיים לפעול בבתי החולים הציבוריים.

מהתכנית החברתית-כלכלית עולה כי יינתנו תמריצים לקופות החולים למתן שירות איכותי במטרה לצמצם את הצורך בביטוחים משלימים ופרטיים, ותחוזק הרגולציה על המערכת הציבורית והפרטית.
במחנה הציוני הודיעו על כוונתם להגדיל את גמלת הזקנה מגיל 70 ולפשט את הליכי הבירוקרטיה בתחומי הסיעוד והביטוח הלאומי.

בתחום התעסוקה מתוכנן מתווה למזעור תופעת עובדי הקבלן במגזר הציבורי. כמו הודיעו במפלגה כי אין בכוונתם להעלות מיסים בעתיד הקרוב. עלות סך כל התכנית מוערכת ב-6.9 מיליארד שקלים ומימושה צפוי להסתיים עד שנת 2016, באם תצא לפועל.