"לאומית ודמוקרטית": פרופ' רות גביזון תנסח הביטוי החוקתי

כלת פרס ישראל פרופ' רות גביזון מונתה על ידי שרת המשפטים לבני לגבש לראשונה חוק "מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית". המינוי בוצע על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתגובה על "חוק הלאום" של הח"כים לוין ושקד

עוד אינדיקציה לחילוקי דעות בקואליציה: שרת המשפטים ציפי לבני מינתה את כלת פרס ישראל פרופ' רות גביזון לגבש לראשונה את הביטוי החוקתי למדינת ישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המהלך נוצר במטרה לחסום את הצעת החוק של חברי הכנסת יריב לוין (הליכוד) ואיילת שקד (הבית היהודי) מסוף חודש יוני, שחוסמת את הקמת המדינה הפלסטינית לצד ישראל.

המינוי של גביזון, פרופסור למשפטים באוניברסיטה העברית שזכתה בפרס ישראל בתחום המשפטים בשנת 2011, בוצע על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו - אך זה לא נקט עמדה בנושא.

שרת המשפטים לבני (מיכאל פתאל)

פרופ' גביזון, שנענתה לאתגר, הודתה לשרת המשפטים על האמון. "אפעל במטרה לסייע בקידום הרצון לתת עיגון חוקתי לזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות המפורטים בהכרזה על הקמת המדינה", ציינה גביזון. "במהלך עבודתי אבחן את ההצעות המונחות על שולחן הכנסת ואתייעץ עם הגורמים הרלוונטיים. לאחר שתגובש הצעה ראשונית היא תימסר לשרת המשפטים ותועמד לדיון ציבורי כנדרש".

הצעת החוק באה כתשובה ל"חוק הלאום" של יריב לוין ואיילת שקד, הקובעת כי הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל הוא בלתי ניתן להפרדה. כמו כן מכיל החוק את הקביעה שהמדינה היהודית יכולה לקום רק בארץ ישראל. עם זאת, השפה הערבית כן תקבל ביטוי כשפה רשמית.