במטה לביטחון לאומי שוקלים: מס של 1.3 מיליארד למימון ערכות מגן

40% מהציבור לא מצוייד בערכות מגן ובמטה לביטחון לאומי שוקלים להטיל את מימון המחסור על האזרח. לפי ההצעה, שהוצגה בדיון בוועדה לביקורת המדינה, יוטל מס של 1.3 מיליארד שקלים דרך הגדלת הגבייה בביטוח הלאומי והוא צריך לכסות את עלות רכישת הערכות

במטה לביטחון לאומי שוקלים להטיל מס נוסף של 1.3 מיליארד שקלים כדי לכסות את עלות של ערכות מגן חסרות. כך עלה היום (ג') מדיון בוועדה לביקורת המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המימון אמור להגיע מהגדלת הגבייה בביטוח הלאומי והוא צריך לכסות את עלות רכישת הערכות בסך 1.3 מיליון ₪ ו-300 מיליון שקלים נוספים לריענון הערכות.

מנתוני הוועדה עולה כי כ-40% מאזרחי ישראל אינם מצויידים כיום בערכות מגן. "מדובר בשיגעון", אמר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אמנון כהן (ש"ס), " הטילו די-והותר גזירות וקיצוצים על הציבור בתקציב האחרון. על המדינה לשאת בעלות התקציבית של ערכות המגן".

סגן ראש המטה לביטחון לאומי זאב צוק רם אמר בדיון כי יש לשקול את מימון ערכת-המגן ע"י האזרחים עצמם, כיון שהערכות משמשות אותם לשימושים אזרחיים. כדוגמה הוא הביא את צבעי-הרכב במוסכים.

"מודאג מאוד שביטחון האזרחים מוטל בספק"

בדיון הביע ח"כ יו"ר הוועדה גם תרעומת על הנתונים שהוצגו בוועדה מדוח מבקר המדינה על מוכנות העורף לשעת חירום. "אני מודאג מאוד שביטחון האזרחים מוטל בספק. אין נטילת-אחריות, אין מיגון למתקנים אסטרטגים ואין תיאום בין רשויות החירום. אני מתפלל לקב"ה שלא יביא עלינו התקפות שיחשפו את המחדל".

השר להגנת העורף גלעד ארדן התריע בדיון כי בכל עימות עתידי, ינחתו מאות או אלפי טילים מדויקים על העורף הישראלי, ביניהם מרכזי אוכלוסייה ומתקנים חיוניים. "לצערי, מספר האזרחים שאינם ממוגנים היום זהה למספרם במלחמת לבנון השנייה", אמר ארדן, "חלוקת סמכויות נכונה בין המשרדים תציל חיי אדם".

ארכיון (רויטרס)
בעניין מסכות המגן התייחס ארדן ואמר שכיום הטיפול והסמכות בנושא זה נמצאת אצל משרד הביטחון. בהתקפות בלתי קונבנציונאליות הוא בסמכות שר הביטחון.

״רעיונות רעים צריך להרוג כשהם קטנים ובוודאי לא לחזור עליהם", אמר ח"כ ד"ר נחמן שי. "ההצעה לממן את ערכות המגן באמצעות מס או להציע אותם למכירה היא רעה על פי כל קנה מידה. הגנת האוכלוסייה בעורף היא מעל לכל אחריות של הממשלה ועליה למלאה. אזרחי ישראל משלמים די והותר מיסים. תבחן הממשלה את הוצאותיה ותחליט כיצד להקצות 1.3 מיליארד שקלים להגנת העורף״.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי הוא "מתנגד להטלת מס ייעודי למימון רכישת ערכות מגן".