שטייניץ תוקף: "לפיד שחצן ויהיר, נתניהו הפגין חולשה"

בראיון לפגוש את העיתונות פתח השר לעניינים אסטרטגיים במתקפה על שר האוצר לאחר שזה ביקש מראש הממשלה להוציא אותו מישיבה. "יש כאלו שחושבים שמגיע להם הכל, והם לא צריכים ללמוד ולא צריכים ניסיון", אמר שטייניץ ולא השאיר גם את נתניהו נקי: "עליו להבהיר מי בעל הבית"

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ מתח היום (ש') ביקורת חריפה בראיון ל"פגוש את העיתונות" על שר האוצר יאיר לפיד, על רקע התקרית המביכה במהלכה ביקש האחרון משטייניץ לעזוב את דיוני הקבינט. "זוהי שחצנות ויהירות של לפיד", קבע שטייניץ. גם מראש הממשלה לא חסך ביקורת ואמר: "הוא הפגין חולשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התקרית הזו מיותרת ומביכה", אמר שטייניץ בריאיון. "האיש מכהן כשר במשך שלושה חודשים בלבד. הוא מגיע 'לקודש הקודשים' - הקבינט המדיני ביטחוני, מבלי שהיה בממשלה הקודמת והוא לא יודע איך זה פועל. הוא נוהג כמו אדם שסבור שמגיע לו הכל", תקף שטיייניץ. השר אף הוסיף כי הדבר משול בעיניו לניסיונו של אדם לכתוב דוקטורט בטרם סיים את לימודי התואר הראשון.

השר לעניינים אסטרטגיים לא פסח גם על ראש הממשלה נתניהו, שלאחר בקשתו של לפיד קרא לו לעזוב את הדיון. "אני לא מנקה את ראש הממשלה", הוסיף שטייניץ. "הוא היה צריך לנהוג אחרת. זו היתה טעות בשיקול הדעת. התנהלותו צריכה להיות כזו שמבהירה מי בעל הבית", הסביר.

"אמרתי ללפיד: 'ותר על הפופולאריות'"

השר שטייניץ המשיך בביקורתו על שר האוצר לפיד גם בעניין תקציב המדינה שהובא לאחרונה לאישור הכנסת. "אמרתי ללפיד בחפיפה שני דברים מהותיים שעל שר אוצר לזכור: הראשון - לוותר על הפופולאריות ועל הרדיפה אחר התקשורת והסטטוסים בפייסבוק. השני - להעמיק ולא לקבל החלטות כלאחר יד. בכל הקשור לעידוד השקעות בפריפריה ובעידוד הצמיחה - היתה כאן כניעה ללחץ תקשורתי", הבהיר . 

שטייניץ הסביר כי דחה את הביקורת על התקציב, בכדי לא לפגוע במאמצי הממשלה להעבירו בכנסת. השר ציין כי לצד מספר מהלכים נכונים שנעשו, חסרים בתקציב מנועי צמיחה שיאפשרו עידוד השקעות בפריפריה.

אין מינויי - "גלאט-כושר"

השר שטייניץ הביע עמדתו גם בנוגע לסערה סביב מינויי הנגידים בישראל. "מדובר בסיפור עצוב", הסביר שטייניץ. "אני מכיר את שני האנשים פרנקל וליידרמן, שניהם מועמדים מצויינים- כלכלנים מהשורה הראשונה. אי אפשר לצפות מרה"מ ושר האוצר להפעיל משרד חקירות להחקור 10 שנים אחורה לקראת כל מינוי", הסביר.

"יכול להיות שעכשיו צריך לפרסם לקראת המינוי מודעה תחת הכותרת 'דרוש מלאך לתפיקד נגיד בנק ישראל'", הבהיר השר. "אין ספק שצריך למצוא אדם כשר ונקי לתפקיד, אך אם מחפשים 'גלאט' - זה כבר סיפור אחר. צריך לוודא שעכשיו לא ייפסל מינויים של אנשים ראויים שמעוניינים להתמנות לתפקידים בשירות הציבורי רק בשל מכתבים אנונימים שמופצים באוויר", טען.