אהרונוביץ': "מאבטחים יעברו בדיקה פסיכולוגית"

ועדת הפנים של הכנסת דנה על מדיניות מתן הנשק למאבטחים על ידי חברות האבטחה, בעקבות מקרי הרצח הרבים בידי מאבטחים חמושים. במהלך הדיון אמר השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' כי מאבטחים המבקשים לקבל נשק יעברו בדיקות אצל פסיכולוג

אהרונוביץ': "נצמצם כלי הנשק" (חדשות 2)

ועדת הפנים של הכנסת דנה הבוקר (ד') במדיניות מתן הנשק למאבטחים על ידי חברות האבטחה, בעקבות מקרי הרצח האחרונים בידי מאבטחים חמושים. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר במהלך הדיון כי משרדו יפעל לצמצום מספר הכלי הנשק ויגביל את נשיאתם לאזור העיסוק ולצורך העיסוק. אהרונוביץ' הבהיר כי כל מי שירצה לקבל רישיון נשיאת נשק יהיה חייב לעבור בדיקת רופא משפחה ופסיכולוג. במידה ולא יעבור את בדיקת הפסיכולוג, יצטרך לעבור בדיקת פסיכיאטר.

לגבי מגמת צמצום כלי הירי, אמר אהרונוביץ' כי מאז תחילת 2012 בוטלו 4800 רישיונות ומאז תחילת שנת 2013 בוטלו עוד 1100 רישיונות. השר לביטחון פנים אמר כי ההנחיה הגורפת שלו היא כי "החל מאוגוסט 2013 לא תותר הוצאת כלי ירייה מבתי עסק, למעט באישור של ועדת חריגים".

יעברו בדיקה פסיכולוגית. אהרונוביץ' (חדשות 2)

"לא תותר הוצאת כלי ירייה מבתי עסק"

הוועדה התכנסה בעקבות מקרה הרצח של עורך הדין ובתו, שנורו למוות בידי מאבטח במרכז כלל שברחוב יפו בירושלים לפני כשבועיים. המאבטח כבן ה-30 החשוד ברצח, אמר בחקירתו לאחר המעשה: "ראיתי חושך בעיניים בזמן המקרה, אני לא יודע להסביר מה קרה שם". הוא ככל הנראה הגיע למקום כדי לדרוש את כספו חזרה מעורך הדין, שייצג אותו.

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר במהלך הדיון בוועדה כי מתוכננת רפורמה במתן נשקים למאבטחים. "נצמצם את הנשק בחברות האבטחה ובציבור הפרטי", אמר אהרונוביץ'. "4,400 כלי נשק צומצמו מתחילת השנה. כחלק מהרפורמה תוגבל אחזקת הנשק לאזור העיסוק ולצורך העיסוק וכן מאבטח שלא יחדש רישיון נשק בכל חצי שנה - ייחקר. לקחנו לידינו 1,100 כלי נשק בחצי השנה האחרונה".

הוא ציין כי בידי הציבור מעל 290,000 כלי נשק ומגמת משרדו הינה ברורה - לצמצם את מספר כלי הנשק. אהרונוביץ' אמר כי הנחייתו הגורפת היא כי "החל מאוגוסט 2013 לא תותר הוצאת כלי ירייה מבתי עסק, למעט באישור של ועדת חריגים".

במהלך השנה האחרונה אירעו 13 מקרי רצח בשבעה אירועי ירי שהתבצעו על ידי נושאי נשק שחלק מאבטחים. בשניים מתוך רשימת המקרים מדובר בהתאבדות.