משפחות אסירים יהודים דורשות: "שחררו גם אותם"

בתגובה להחלטה לשחרר אסירים ביטחוניים כצעד לפתיחת המו"מ, משפחות אסירים יהודים כינסו מסיבת עיתונאים וקראו לשחרורם. במפגש השתתפו משפחתו של עמי פופר, שרצח 7 פלסטינים, משפחות חברי מחתרת בת עין שעמדה מאחורי ניסיון פיגוע, ומשפחותיהם של שוטרי מג"ב שהורשעו בהריגת פלסטיני

המשפחות קראו לשחרור האסירים (רויטרס)

בעקבות החלטת הממשלה לשחרר 104 אסירים פלסטינים, חלקם עם דם על הידיים במסגרת מחוות הקודמות למו"מ המדיני, קוראות היום משפחותיהם של אסירים יהודים שביצעו עבירות על רקע לאומני לשחרר גם אותם. את מסיבת העיתונאים העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שכינסו בני משפחותיהם של האסירים, דרשו באמצעות עמותת "חוננו" ממשלת ישראל לשחרר את בניהם. "לא ייתכן שימשיכו לעשות מחוות לפלסטינים אבל כלפי אזרחי המדינה לא יעשו כלום", אמרו היום.

"באנו להביע דרישה צודקת לאחר ששוחררו כל כך הרבה מחבלים שפגעו בכל כך הרבה מחבלים המינימום שצריך לעשות זה לשחרר את מי שפעל על רקע תגובתי", אמר שמואל מידן מעמותת "חוננו".

בין הנוכחים במסיבת העיתונאים בלטו קרוביהם של עופר גמליאל ושלמה דביר-זליגר ממחתרת בת עין ומשפחתו של עמי פופר. שלשום קרא פופר במכתב לנתניהו לשחרר גם אותו. משפחותיהם של שוטרי מג"ב שחר בוטביקה וינאי לאלזה, שהורשעו בהשלכת פלסטיני מג'יפ והריגתו, הודיעו גם כן על השתתפותן במסיבת העיתונאים.

"לפני שבועיים ניסנו להעביר בכנסת חוק בנושא שאנו יודעים שיש לו תמיכה רחבה", אמרו נציגי המשפחות. "כשעזר וייצמן קצב את עונשם של כל האסירים היהודים, שר המשפטים שחתם על כך היה צחי הנגבי שגם היום תומך בעניין בלב שלם".

"שחרור פופר עומד בקריטריונים"

"נתניהו, שחרר גם אותי". עמי פופר (חדשות 2)
במכתב שנשלח מטעם עו"ד עדי קידר מעמותת "חוננו" שמייצגת את פופר, נכתב כי "עיון בקריטריונים שפורסמו מלמד על כך שמרשי הינו האסיר היהודי היחיד אשר עומד אף הוא באותם קריטריונים. זאת בעיקר מהטעם שהוא מרצה את עונשו משנת 1990, כ-3 שנים בטרם נחתם הסכם אוסלו". "זה המינימום המתחייב שממשלת ישראל תעשה כדי לאזן את ההחלטה ההזויה הזו", אמר עו"ד קידר.

עמי פופר רצח ב-1990 שבעה פלסטינים בירי מרובה צבאי בצומת גן הוורדים בראשון לציון. בית המשפט גזר עליו עונש של שבעה מאסרי עולם. הנשיא ויצמן קצב את עונשו ל-40 שנה, והוא צפוי להשתחרר בשנת 2030.

חברי מחתרת בת עין, עופר גמליאל, שלמה דביר-זליגר וירדן מורג, הורשעו בניסיון לבצע פיגוע באמצעות עגלת תופת ליד בית ספר לבנות בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים באפריל 2002. גמליאל ודביר-זליגר נידונו ל-15 שנות מאסר, ומורג נידון ל-12 שנה. 

שחר בוטביקה וינאי לאלזה, שוטרי מג"ב, הורשעו בשנת 2008 בהריגה וחטיפה של פלסטיני בשנת 2002. ארבעה שוטרי מג"ב, ביניהם בוטביקה ולאלזה, השליכו את עמרן אבו-חמדייה מג'יפ כנקמה על מותם של ארבעה חברים מפלוגתם בפיגוע בציר המתפללים, ותיעדו את האירוע. על בוטביקה נגזרו 8 שנות מאסר, ועל לאלזה נגזרו 6.5 שנות מאסר.