ליברמן תוקף את נתניהו: "הכלת האירוע בגבול – פגיעה קשה ביכולת ההרתעה"

יממה לאחר המתקפה הקטלנית של חיזבאללה בה נהרגו שני חיילי צה"ל, שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו תוקף את הממשלה בה הוא חבר על כך שאינה מגיבה לתקרית: "חוסר התגובה הישראלית משמעותה שישראל מסכימה לכללי המשחק של חיזבאללה. גם הפעם לא הושגה הרתעה מול הטרור, כמו בצוק איתן". הליכוד: "לא מושפעים מהצעות מתלהמות"

תוקף בחריפות את נתניהו. ליברמן (יוסי זילברמן, חדשות 2)

הממשלה החליטה להכיל את האירוע בצפון ולא ליזום תגובה חריפה יותר נגד חיזבאללה, אלא ששר החוץ ליברמן, חבר בכיר בה, חושב אחרת - ותוקף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו ומדיניותו: לדברי ליברמן, "חוסר התגובה הישראלית להרג שני החיילים ופציעתם של האחרים והכלת האירוע משמעותה שישראל מסכימה לכללי המשחק הללו ולמחירים שלהם. זו פגיעה קשה ביכולת ההרתעה של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

״החיזבאללה מנסה להקים מוצב קדמי ברמת הגולן על מנת שיוכל לפעול שם כמו בדרום לבנון וליצור מציאות שבה פעולות טרור משטחה של סוריה נגד ישראל מתנהלות באופן שוטף, על-פי החלטת החיזבאללה, בהתאם לנוחותו וכשזה כאילו חלק מכללי המשחק. זו המשמעות המעשית של ההחלטה לא לפעול עכשיו ולא להגיב בצורה תקיפה וקשה נגד מה שעשה החיזבאללה", הוסיף ליברמן.

רכבי הסיור שנפגעו מטיל חיזבאללה, אתמול (חדשות 2)


"מי שאומר שצריך להכיל את האירוע ולחכות, אומר שבפועל ישראל מאפשרת לחיזבאללה לבנות כוח גם בגבולנו עם סוריה ולהביא לשם מחבלים וכמויות גדולות של נשק קטלני כדי שיוכלו לפעול נגדנו משם בכל זמן נתון", תקף שר החוץ.

"כמו בצוק איתן - זו לא הרתעה, אלא עצימת עיניים"

וליברמן לא מסתפק בכך - והשווה את מדיניות האיפוק היחסי של ישראל במקרה זה, לתגובה הישראלית במבצע צוק איתן, והעביר ביקורת לא מאוד מרומזת על ראש הממשלה נתניהו: "מי שנותן את עזה ואת מבצע צוק איתן כדוגמא, נותן בדיוק את הדוגמא ההפוכה להרתעה ולמה שצריך לעשות מול ארגוני הטרור. זו לא הרתעה אלא עצימת עיניים. לתוצאה הזו בדיוק התנגדתי בצוק איתן".

"גם בצוק איתן לא הושגה הרתעה" (תקשורת פלסטינית)


"אחרי שנים שהחיזבאללה באמת היה מורתע בגלל מה שהוא ספג מישראל במלחמת לבנון השנייה, אנחנו רואים איך ההרתעה הזו נסדקה בגלל מה שקרה בצוק איתן. אם לא נגיב גם עכשיו בצורה הנכונה, התודעה הזו רק תתחזק ותתקבע אצל ארגוני הטרור שישראל לא מכריעה את הטרור. 'תגובה פרופורציונאלית בהתאם לכללי המשחק' היא בדיוק מה שהמחבלים רוצים, כי זה גורר אותנו למלחמת התשה ולהנצחת הסכסוך".

"מי שרוצה להכיל את המצב הזה מסכים לכך שאירגוני הטרור הם אלו שיחזיקו בשאלטר של החיים הנורמליים של אזרחי ישראל. אסור להסכים לזה. אזרחי הדרום, אזרחי הצפון וגם אזרחי ת״א והמרכז לא יכולים להיות בני ערובה של הטרוריסטים ומדינת ישראל לא יכולה להיות בת ערובה של ארגוני הטרור. הגיע הזמן להוריד את הכפפות בהתמודדות עם הטרור".

בליכוד דחו את האשמותיו של ליברמן: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל את האירועים הביטחוניים ביחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל בתקיפות, באחריות ובשיקול דעת, ואינו מושפע מהצעות חסרות אחריות ומתלהמות, מכיוונים שונים ומשונים. הדיונים בפורומים הביטחוניים והמדיניים, שבהם נשקלות כל האפשרויות שעל השולחן, נשמרים הרחק מעין הציבור ובוודאי שמקומם לא בתקשורת ולא בפייסבוק. ישראל תמשיך להכות בעוצמה בארגוני הטרור בזמן ובמקום הנכונים".

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל