בנט ולבני: "רב ראשי אחד לישראל"

שר הדתות ושרת המשפטים שלחו מכתב למתמודדים במירוץ לרבנות הראשית והודיעו, כי כבר בקדנציה הקרובה יפעלו לכהונתו רק של רב ראשי אחד לישראל. הרב השני יכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול. במקביל, רגע לפני גל פרישות מהמירוץ

יממה לפני הבחירות לרבנות הראשית, שרת המשפטים ציפי לבני והשר לענייני דתות שלחו מכתב למתמודדים והודיעו כי במהלך הקדנציה הקרובה יפעלו לכך שיכהן רק רב ראשי אחד לישראל, במקום שניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הצעתם של לבני ובנט, שחברו כדי לשתף פעולה בקידום היוזמה, אחד הרבנים יכהן כרב ראשי ואילו השני ישמש כנשיא בית הדין הרבני הגדול.

אותו נשיא יבוא מקרב דייני בית הדין הרבני. אם היוזמה תצא אל הפועל כבר בקדנציה הקרובה יהיה רק רב ראשי אחד לישראל.

הרב אברג'יל והרב דרעי - פרשו ברגע האחרון

הערב רגע לפני הבחירות לרבנות החל גל של פרישות. הרב אליהו אברג'יל והרב יהודה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, הודיעו על פרישתם מהמירוץ. במקרה של הרב דרעי מדובר בפרישה צפויה ולמעשה טכנית. מרגע הודעתו של הרב עובדיה יוסף על כך שבנו יצחק יוסף הוא המועמד של ש"ס בבחירות, ברור היה שבפועל לא יבקש לעצמו הרב דרעי קולות מהגוף הבוחר.

הרב אברג'יל. לא זכה לתמיכה רבה (יח"צ)

באשר לרב אברג'יל לא מדובר בטלטלה גדולה, שתשפיע על סיכוייהם של המועמדים המובילים לתפקיד הרב הראשי הספרדי לזכות במשרה. אברג'יל לא זכה לתמיכה גדולה וככל הנראה לא היה צפוי להשפיע במידה ניכרת על תוצאות הבחירות.

אולם בשלב זה של המירוץ מבהירים המועמדים שעומדים מאחוריהם ותומכיהם כי כל קול חשוב והמירוץ עדין מאוד צמוד, לכן הם אינם מפחיתים בחשיבותה של הפרישה.

אמש פרש הרב אליעזר איגרא מהמירוץ לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. על הרב איגרא הופעלו לחצים כבדים מאוד בימים האחורנים משורה של גורמים, בעיקר מבית, שרים, ח"כים ורבנים מהציונות הדתית - לפרוש מהמירוץ.

המטרה היתה להגביר את סיכויי הזכיה של שני המועמדים שלהם סיכוי ריאלי: הרב דוד סתיו, יו"ר איגוד רבני צהר, והרב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב. לא ברור עדיין להיכן ילכו הקלות, אך הם צפויים להחליש את המועמד המוביל כרגע - הרב דוד לאו.