לפיד בכנסת: "משווים אותי להיטלר וחילוניות לפרוצות"

בדיון בהצעות אי אמון פתח לפיד במתקפה נוספת נגד החרדים. "לא כתוב בתורה "לא 'ששת ימים תשב ישיבה ומישהו אחר ישלם את החשבונות", קרא לפיד, "אנחנו לא חמורו של משיח". בדבריו טען האוצר כי כל מטרתו היתה להילחן בזכויות היתר: "איש לא מתנכל לכם, פשוט החזרנו את המדינה לשפיות"

שר האוצר יאיר לפיד ממשיך להתגושש עם הח"כים החרדים. בדיון הערב (ב') במליאת הכנסת יצא לפיד נגד הקריאות בגנותו על הסתה. "אתם מדברים על הסתה?", קרא. "בעיתונות שלכם משווים את כל החילוניות לפרוצות, את כל הנוער החילוני למסוממים והוללים, וזה לפני שדיברנו על מאמר המערכת ביתד נאמן שהשווה אותי להיטלר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון שעסק בהצעות אי אמון בנושאים מדיניים וכלכליים, טען לפיד כי כל כוונתו היתה ליצור שיוויון בנטל. "האם להגיד על הציבור החרדי שכל מה שאני רוצה בשבילו זה שיהיו לו אותם זכויות כמו לבני, כמו לבתי, כמו לעצמי, זו הסתה והתנכלות?", תהה.

"ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך", ציטט שר האוצר את הדיבר הרביעי ועקץ: "לא 'ששת ימים תשב ישיבה ומישהו אחר ישלם את החשבונות', לא 'ששת ימים תקבל קצבאות', לא 'ששת ימים יעבוד החילוני מהבוקר עד הערב במקומך כי הוא חמורו של משיח'. אנחנו לא חמורו של משיח, אנחנו היינו חמורו של משיח יותר מדי שנים". עוד הוסיף לפיד וקרא: "אני אומר לכם שאתם לא מביאים את המשיח, אתם מרחיקים אותו".

"ב-1979 84% מהחרדים עבדו"

יו"ר יש עתיד הבהיר כי מלחמתו היא בזכויות היתר. "אין יותר זכויות יתר" אמר. "אין יותר תקציבים מנופחים. איש אינו מסית נגדכם, איש אינו מתנכל לכם, פשוט החזרנו את המדינה לשפיות". לדבריו, בשנת 1979 84% מהגברים החרדים עבדו. "האם הוריכם היו פחות חרדים מכם? פחות דתיים מכם? האמינו פחות באלוהים מכם? בעיני זה להיפך. הם הלכו בעקבות הרמב"ם", אמר שר האוצר. "האם אתם מאשימים גם את הרמב"ם בהסתה והתנכלות כלפי החרדים?".

הוא התייחס לטענתם של חברי הכנסת החרדים נגדו על פגיעה בשכבות החלשות ואמר: "אל תתחילו אפילו לנסות לדבר אתנו על השכבות החלשות. אנחנו הבעיה של השכבות החלשות? לא נגענו בקצבאות הזיקנה. לא נגענו בקצבאות הנכים. הוספנו 500 מיליון שקל לניצולי השואה".

לפיד האשים את החרדים כי במשך 30 שנות ישיבתם בממשלה מצבן של השכבות החלשות הורע. "אתם רוצים לעזור לחלשים, עזרו להם לצאת לעבודה", קרא יו"ר יש עתיד. "אתם רוצים לעזור לעם ישראל, תפסיקו אתם את ההסתה וההתנכלות".