ליברמן על חידוש המו"מ: "הסכסוך לא פתיר"

ההודעה על חידוש השיחות והדיווחים על התנאים הפלסטינים ובהם שחרור אסירים והקפאת בנייה, הביאו לסדקים ראשונים בקואליציה. ליברמן אמר כי "התוצאה המקסימלית שניתן לשאוף אליה היא הסדר ביניים", ושר הכלכלה בנט הבהיר: "נמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון"

חידוש המו"מ יצר בקיעים ראשונים בקואליציה (עמוס בן גרשום לע"מ)

נתניהו הגדיר את פתיחת המשא ומתן עם הפלסטינים אינטרס אסטרטגי חיוני של ישראל, אך שרים בכירים באגף הימני של ממשלתו מטילים הערב (שבת) ספק ביכולת לקדם את התהליך המדיני ומציבים תנאים ברורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "חשוב לנהל משא ומתן - וחשוב עוד יותר שהוא יתנהל על בסיס המציאות וללא אשליות". ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "הסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו ניתן לפתרון, לפחות לא בשנים הקרובות, ומה שכן ניתן וחשוב לעשות הוא לנהל את הסכסוך".

הוא הציג את העקרונות של "ישראל ביתנו" למשא ומתן, שלפיהם אסור להסכים שהשיחות יתנהלו על בסיס הכרה בקווי 1967 וחשוב להבהיר מראש שלא תהיה שום הקפאה - לא בירושלים ולא ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון.

לשאוף להסדר ביניים, ליברמן (AP)

"לאור העובדה כי לא נסכים להקפאה ובכדי למנוע הפתעות והתרעמויות בשלבים מאוחרים יותר, כדאי ליידע מראש, גם את המתווך האמריקאי וגם את הצד הפלסטיני, מה המצב בשטח וכמה יחידות דיור לבנייה כבר ישנן בצנרת", אמר ליברמן. "התוצאה המקסימלית שניתן לשאוף אליה היא הסדר ביניים ארוך טווח שיתבסס על שיתוף פעולה ביטחוני וכלכלי, כשההכרעות המדיניות והסוגיות המרכזיות, גבולות וירושלים, יידחו למועד מאוחר הרבה יותר".

"אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים"

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאיים בימים האחרונים לפרוש מהממשלה אם זו תנהל משא ומתן עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967, אמר הערב בעקבות ההתפתחויות האחרונות: "העמידה על העקרונות שלנו השתלמה. הוכח שכשאנו מתעקשים על עמדתנו, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים, בלי הקפאה, ובוודאי בלי הדרישה ההזויה לנהל אותו על בסיס קווי 67".

"נמשיך לבנות", בנט (פייסבוק)

בנט הדגיש כי "עם פתיחת המשא ומתן, אנו נעמוד על כך שנמשיך לקיים חיים תקינים ולהמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. ההיסטוריה לימדה אותנו שבנייה מביאה חיים, ופינוי יישובים מביא טרור. יתרה מכך - על רקע אירועי הימים האחרונים לא נסכים שהאירופאים יהיו חלק מהמשא ומתן - הם הוציאו את עצמם מכל עמדה של מתווך הוגן. אנו יוצאים לדרך בזהירות ובעיניים פקוחות, תמימים אנחנו לא".

מוקדם יותר היום התייחס סגן שר הביטחון דני דנון להודעת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על חידוש המשא ומתן ואמר: "אני סומך על ראש הממשלה שיודע שלא ניתן לדבר על חזרה לגבולות 67', אסור לחזור על העוול של ההתנתקות ולעקור אלפי יהודים מבתיהם".

בנוגע לאישור הישראלי על שחרור אסירים פלסטינים במסגרת הסיכומים על חידוש השיחות אמר דנון: "חייבים ללמוד מטעויות העבר ולא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים כמחווה או כפרס".