לפיד: "ניתן את הרוב בממשלה לשלום"

על רקע הצהרתו של מזכיר המדינה קרי על חידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים לאחר שנים של קיפאון מדיני, אומר שר האוצר בראיון ל"אולפן שישי" כי הוא ומפלגתו יעניקו רוב בממשלה למהלכים מדיניים שיוביל ראש הממשלה נתניהו. "אני ויש עתיד רוצים שזה יקרה", אמר לפיד, "חשוב שנדחוף לשלום זה חלק מהמטרות שלנו"

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס הערב (ו') בראיון ל"אולפן שישי" למאמציו של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, להתניע מחדש את המגעים המדיניים בין ישראל לפלסטינים. "אני ויש עתיד רוצים שזה יקרה", אמר לפיד, "חשוב שנדחוף לשלום זה חלק מהמטרות שלנו ואני מקווה שאחנחנו בדרך לפריצת דרך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במזרח התיכון אתה לא מוכר נכסים לפני שאתה מנהל משא ומתן", הוסיף לפיד, "אתה נכנס למשא ומתן בלהגיד 'אתם לא תקבלו כלום'. ככה לא צריך לנהל משא ומתן במזרח התיכון. יש רוב מוצק בממשלה בשביל ללכת למשא ומתן. אנחנו לא הולכים לשיחות כי הכורסאות נוחות, אנחנו רוצים שלום אמיתי".

בנוגע להתבטאויותיו של בן בריתו הפוליטי, שר הכלכלה נפתלי בנט, לפיהן מפלגתו לא תשב בממשלה שמוכנה לדון על קווי 67', אמר לפיד: "אני לא מוסמך לענות בשם בנט. כל מי שנכנס לממשלה ידע לאיזה ממשלה הוא נכנס. בישיבה הראשונה ראש הממשלה אמר 'שתי מדינות לשני עמים'. אם צריך 'יש עתיד' תיתן את הרוב בממשלה למהלך. מדינת ישראל צריכה ללכת לשלום כי כל פתרון אחר הוא לא ציוני".

על הסנקציות האירופיות על ההתנחלויות, שאושרו היום על ידי האיחוד האירופי, ציין לפיד כי "אם איכפת להם (לאירופים) מהשלום הם לא צריכים לפעול כך. הם הרי מזיקים לאבו מאזן הם משרתים את הגורמים הקיצוניים כמו אל קאעידה, חיזבאללה וחמאס". בנוגע להתנהלות הממשלה בעקבות המשבר אמר לפיד כי "היינו צריכים לצפות את זה מגיע וזה לא קרה. עכשיו צריך לטפל בזה. אנחנו במשרד האוצר נפעל נגד זה במובן הכלכלי. יש מרווח בהנחיות שאפשר בתוכו לעבוד. יש עוד חצי שנה עד שההנחיות ייכנסו לתוקף".

"פרנקל דמות מתאימה לתפקיד הנגיד"

היום העיד הנגיד המיועד, יעקב פרנקל, בפני ועדת טירקל ומסר את גרסתו למה שאירע בנמל התעופה בהונג קונג, שם עוכב על ידי הרשויות לאחר שנחשד כי גנב בקבוק בושם מחנות הדיוטי פרי. בתגובה לדברים אלה אמר לפיד כי "בציבור הישראלי אנחנו מיד ממהרים להאשים וזה נורא עצוב. אנחנו קודם כל לא מאמינים לבני אדם. מדובר באיש בן 70, שוויתר על תפקיד הרבה יותר קל, הכולל הרבה מאוד כסף בשביל לבוא ולשרת במילואים את מדינת ישראל. עכשיו טוענים שהוא גנב קטן. יש משהו בטון הציבורי שלנו שהוא לא מאמין ואלים".

"חשבנו שפרנקל מתאים", הדגיש לפיד, "הוא דמות טובה מאוד לתפקיד. אני לא מתכוון להגיד לאדם כמו פרנקל, שבגלל רכילות לא מוכחת הוא לא מקבל את התפקיד". בנוגע לשאלה האם לדעתו מדובר בקמפיין מסתורי נגד מינויו של פרנקל לנגיד, אמר לפיד: "זה יותר גרוע מקמפיין מסתורי. זה הטון שמדינת ישראל מתנהלת בו היום. גם כשהייתי בצד הזה (העיתונות) לא דיברתי בטון הזה. הלב נחמץ שזה מה שקורה".

על שינוי הגזירות בתקציב המדינה, לפיו יבוטל המס למשפרי הדיור ועל עקרות הבית, וכן תחול עלייה מדורגת במס ההכנסה אמר לפיד כי "כשהבאתי את חבילת התקציב אמרתי שיש דברים שלא אוותר עליהם וכי יש דברים שאני מוכן לנהל עליהם דיאלוג. במשך יותר מחודשיים דיברנו בכנסת על מה ניתן לשנות והגענו לנוסח הזה. הלכתי לבחירות כדי להגן על מעמד הביניים. בפעם הראשונה הלכנו לחרדים ולחברות הענק. לקחנו ממעמד הביניים הרבה פחות. אנשים מבינים שסוף סוף המדינה הזאת מתנהלת כמו שצריך".