יחימוביץ': לפיד התקפל - מעמד הביניים עדיין סובל

בקואליציה ובאופוזיציה מברכים על צמצום הגזרות התקציביות, וגם מנצלים את ההזדמנות לריב על הקרדיט. יו"ר האופוזיציה אמרה כי מעמד הביניים עדיין ייפגע וקראה לציבור להפעיל לחץ על הח"כים המצביעים

"המאבק נושא פרי, אך התמונה קשה". יחימובי (חדשות 2)

התגובות של חברי הכנסת לביטול חלק מהגזירות הכלכליות לא מאחרות לבוא - גם בקואליציה וגם באופוזיציה בעיקר מברכים על ביטול הגזירות - אבל גם נלחמים על הקרדיט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי ביטול הגזירות הוא הוכחה לכך ש"מאבק האופוזיציה נושא פירות - לפיד נאלץ להתקפל ולבטל גזירות". עם זאת, הוסיפה יחימוביץ' כי  "התמונה נותרה קשה מאוד, ומכבש כבד עובר כעת על מעמד הביניים והעניים". יו"ר האופוזיציה קראה לתומכיה להפעיל לחץ ישיר - במייל ובפייסבוק - על חברי הכנסת שמצביעים בוועדת הכספים כדי ש"לא יצביעו כרובוטים".

בין הראשונות לברך על המוגמר הייתה חברת הקואליציה גילה גמליאל (הליכוד ביתנו), אשר הביעה בעבר התנגדות למספר סעיפים בתקציב ואף התעמתה עם חברי סיעת "יש עתיד" בנושא. גמליאל כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אני שמחה להודיע שהצלחנו במאבק!!! מס משפרי הדיור בוטל, מס עקרות הבית בוטל, תהיה הוראת שעה לאקדמאים והמס לעובדים ירד לאחוז אחד עד 14,0000 ש״ח. חשוב להילחם על דברים שמאמינים בהם!!!"

ח"כ מיכל בירן (העבודה) הצטרפה לברכות - ולקרדיט: "ניצחון קטן, אבל משמעותי מאוד במאבק בחוק ההסדרים", אמרה בירן והחמיאה ליו"ר ועדת העבודה חיים כץ על פעולתו בנושא. "המשמעות היא שגזרות קשות אלו - כגון הטלת תשלומי ביטוח לאומי על עקרות בית - לא יעברו יחד עם תקציב המדינה כמקשה אחת כשחברי הקואליציה משמשים כחותמת גומי, אלא יזכו לדיון ציבורי רציני ולמאבק ראוי, ויש סיכוי לא רע שיצומצמו משמעותית ואף יבוטלו", אמרה ח"כ בירן.

"הבטחתי וקיימתי"

ח"כ מיקי רוזנטל, ממפלגתה של בירן, כתב לבוחריו ועוקביו: "הבטחתי...קיימתי!". רוזנטל פרסם לפני כחודש פוסט לפיו הגזירות - המס על עקרות הבית, הפגיעה בחיסכון הפנסיוני, הטבות המס למשפרי הדיור והעלאת מס ההכנסה - לא יעברו. "היום התבשרנו שהמאבק העיקש שלי ושל חבריי לאופוזיציה הצליח והגזירות הנוראיות האלה בוטלו. באנו לעבוד", חתם רוזנטל.

גם ממפלגתו של לפיד הגיבו באהדה לשינויים: יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה וחברת ועדת הכספים, ח"כ ד"ר עליזה לביא, בירכה לאחר הדיון על ההחלטה לבטל את המס על עקרות בית. "נושא עקרות הבית הוא נושא שקרוב ללבי, ובשבועות האחרונים למדנו את הנושא לעומק בוועדה לקידום מעמד האישה והגשנו חוות דעת מפורטת לשר האוצר שגילה רגישות רבה לנושא ועשה כל שביכולתו על מנת לצמצם את הפגיעה בעקרות הבית", אמרה לביא. 

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד וחבר בוועדת הכספים אמר: "ההסכמים שאליהם הגענו משפרים את תקציב המדינה. הצעדים שהוסכמו מקלים את הנטל על השכבות החלשות ומעמד הביניים תוך שמירה על מסגרת התקציב ופותחים פתח לצמיחה בשנים הבאות". שלח שיבח את המשא ומתן הדיסקרטי "בהובלתי" ואת הפתיחות והרצון הטוב של שר האוצר לפיד.

לעומתם, ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר: "חבל שלפיד הוליך את הציבור במסלול הויה דולורוזה, כדי להגיע למסקנות הנדרשות מלכתחילה. אם יש מישהו שצריך לחגוג היום אלה העזים". ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה כי "מדובר בזריית חול בעיניו של הציבור, התרגילים הישנים כנראה עברו לפוליטיקה החדשה". "זהו צעד שנועד להציג תקציב קפיטליסטי חזירי שלוקח כסף מהשכבות המוחלשות ומעמד הביניים ונותן לעשירי הארץ, כתקציב חברתי", הוסיפה. 

ח"כ נוסף מהאופוזיציה, דב חנין (חד"ש), בירך על ביטול הגזירות וקראא להמשיך בכיוון זה: "הלחץ הציבורי והפרלמנטרי הצליח: בוטלו המיסים על ״משפרי דיור״ ועל עקרות הבית. ועכשיו צריך להמשיך ללחוץ כדי שגם טייקונים ישלמו כאן מס, כדי שמשאבי הטבע יוחזרו לציבור וכדי שתהיה בנייה ציבורית בתוך ישראל במקום בהתנחלויות".