ביקורת על ההחלטה להחרים את ההתנחלויות: "אירופה מנותקת"

בעקבות החלטת האיחוד האירופי לא לכלול את השטחים במסגרת הסכמים עם ישראל, תוקפים בימין. השר שלום: "אירופה מוכיחה כמה היא לא יכולה להיות שותף". ח"כ איילת שקד: "צריך להיות חזקים ולא לפעול על פי גחמות". בשמאל מזהירים: "האשליה שהסטאטוס-קוו פועל לטובתנו, נחלה עוד תבוסה"

החלטת האיחוד האירופי להחרים את ההתנחלויות באופן רשמי, ולאסור על קשרים עסקיים עם גופים הפועלים בשטחים, גוררת תגובות חריפות במערכת הפוליטית. בשמאל אמרו כי מדובר בתוצאה של הקיפאון המדיני ואילו בימין תקפו וטענו: "אירופה מנותקת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון הדגישה כי האיחוד האירופי עושה עם ישראל חסד כשהוא מסמן את הגבול שממשלת ישראל נכשלה לסמנו. "לא מדובר בחרם על ישראל, אלא בהבחנה בין ישראל לבין ההתנחלויות והכיבוש", אמרה. "ההחלטה היא תוצאה של הקיפאון המוחלט בתהליך המדיני והמשך הבנייה בהתנחלויות ובמאחזים. כעת מקבלת ההצהרה של האיחוד האירופי שההתנחלויות לא חוקיות ביטוי דה פקטו במדיניות".

ח"כ עומר בר-לב מהעבודה אמר כי "הציונות נמצאת היום תחת מתקפה מבית מדרשם של חולמי המדינה הדו-לאומית משני צדי המתרס". לדבריו, השאלה היא האם לראש הממשלה יש את העוז והמעוף בהם ניחנו מנהיגים.

"צעדים שמרחיקים המו"מ" (AP)

בר לב טוען כי "האשליה שהימין מנסה להנחיל לנו שהסטטוס-קוו פועל לטובתנו, נחלה היום עוד תבוסה בהודעת מדינות האיחוד האירופי. יותר מכך, ההחלטה קובעת שכל הסכם עתידי בין ישראל לאיחוד האירופי יכלול סעיף טריטוריאלי הקובע למעשה את גבולות ישראל בגבולות 67. הוא ציין עוד כי "כך, מוצאים גושי ההתיישבות הגדולים ביהודה ושומרון, כמו גם הר הבית ושכונות בירושלים, הנמצאים בלב הקונצנזוס הישראלי דה פקטו מחוץ לגבולות ישראל".

ח"כ אלי ישי הסתכל על ההיבט החיובי בהחלטה. "בזכות האמברגו בעבר, הוקמה תע"ש- מקור בלתי נדלה של גאווה לאומית", הזכיר ישי, "ניתן רק לנחש מה עתיד להתפתח בישראל בעקבות החרם הנוכחי". הוא הדגיש כי יש להצטער על המשך התנהלותם החד צדדית של האירופים. "עמדתם חשובה, אך חשובה יותר היא דעתם ואמונתם של אזרחי הארץ וחובת המדינה להבטיח להם ביטחון והגנה".

אקוניס: "ידעו גם באירופה - יהודה ושומרון אינם כבושים"

מנגד, האשים שר האנרגיה והמים ושר החוץ לשעבר סילבן שלום כי האירופאים מנותקים ממה שקורה בשטח ואמר שמדובר בעוד מקל בגלגלי המשא ומתן.

"אירופה מוכיחה כמה היא לא יכולה להיות שותף למו"מ", תקף שלום בריאיון לגל"צ. "כשהייתי שר החוץ הם התלוננו למה האמריקנים מובילים והם לא שותפים ואמרתי להם שהם צריכים להיות יותר מאוזנים".

"מרחיקים את המו"מ". אקוניס, ארכיון (חדשות 2)

חברו לליכוד, סגן השר במשרד ראש הממשלה ח"כ אופיר אקוניס אמר שזו החלטה שגויה ומצערת. "צעדים מסוג זה - עוד לפני שהפלסטינים הודיעו שהם מוכנים לחזור בכלל למו"מ - מרחיקים את המו"מ המדיני ולא מקרבים אותו", הבהיר אקוניס. "ידעו גם באירופה - יהודה ושומרון אינם כבושים, הם ערש המולדת של העם היהודי".

"הצביעות של מדינות אירופה בדגש על בריטניה וצרפת היא מקוממת", הוסיפה ח"כ מירי רגב (ליכוד). לדבריה, בריטניה יצאה למסעות כיבושים באיי פוקלנד בדרום אמריקה והפקיעה את האדמות מארגנטינה רק בשל אגו ונפט וצרפת עשקה לאורך ההסטוריה את מערב אפריקה בשביל בצע כסף, זהב, ונפט.

"מדינת ישראל עזבה את עזה ומה קיבלה בתמורה- טרור וטילים "?, זעמה רגב, "חייבים לומר את האמת ישר בפנים. קו ההסברה של ישראל צריך להיות חד ולא מתנצל או מתרפס". ח"כ איילת שקד מהבית היהודי הוסיפה: "צריך להיות חזקים ונחושים. לא נפעל על פי הגחמות של מנהיגי אירופה".