היועמ"ש: "התמודדות הרב אליהו לרבנות הראשית אינה ראויה"

הרב שמואל אליהו, שקרא שלא להשכיר דירות לערבים, לא יתמודד על תפקיד הרב הראשי - כך קבע היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. "הדבר עלול לגרום לבעיות משפטיות", ציין וינשטיין בהחלטתו, שהתקבלה בעקבות אמירותיו של הרב נגד ערבים והומואים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קבע כי התמודדותו לתפקיד הרב הראשי הספרדי שמואל אליהו - אינה ראויה. וינשטיין הודיע היום (ב') לרבה של העיר צפת כי הצעד ננקט משום שהדבר "עלול לגרום לבעיות משפטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשבועיים פורסם כי בעקבות התבטאויותיו, יבקש היועץ המשפטי לממשלה לערוך לרב שימוע בטרם יקבע האם מועמדותו למשרת הרב הראשי לישראל - ראויה. בעקבות הפרסום הגיש הרב אליהו פנייה ליועץ וינשטיין ולמשרד המשפטים, בבקשה להסביר לו את מהות ההזמנה לשימוע.

"אל היועץ המשפטי לממשלה הגיעו לאחרונה פניות מגורמים שונים, אשר מפרטות שורה של התבטאויות המיוחסות לך", נכתב בתשובה של משרד המשפטים לאליהו. "בפניות אלה נטען כי נוכח התבטאויות רבות בעבר, המעידות על השקפת עולם הפוסלת ציבורים שלמים בחברה הישראלית, אינך ראוי למלא כהונה רמה זו של רב ראשי לישראל".

וינשטיין נגד התמודדות הרב אליהו, ארכיון (חדשות 2)

"ייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה - בלתי ראויה"

בהמשך המכתב מצורפים שלושה נספחים של ראיונות שהעניק הרב אליהו לכלי התקשורת. "כהונת הרב הראשי לישראל היא כהונה רמת דרג שכרוכים בה היבטים ממלכתיים וציבוריים מובהקים", הודגש במכתב ממשרד המשפטים.


"לאור האמור, נבקש את התייחסותך לדברים. התייחסות זו מתבקשת מאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סבור כי ייתכן שהעובדות הנוגעות להתבטאויותיך יחייבו אותו לנקוט עמדה משפטית בנוגע לאפשרות בחירתך לכהונה הרמה", נכתב. "לאחר בחינה ראשונית של כל המידע שהועבר וקיים בעניינך, הרי שייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים".