פעם נוספת: העליון אישר דחיית פינוי עמונה

בפעם החמישית, אישרו שופטי בית המשפט העליון את בקשת המדינה לדחיית מאחז עמונה. על פי ההחלטה, קיבלו רוכשי הקרקעות במקום ארכה להוכיח כי הרכישה התבצעה כדין. במקביל, קרקעות שלא נרכשו יפונו כבר בשבועיים הקרובים

סלילת הכביש למאחז עמונה, ארכיון (דרור אטקס)

בג"ץ נענה באופן חלקי לעתירת המדינה, ודחה את פעם נוספת את פינוי המאחז עמונה. בהחלטת הרכב השופטים ניתן זמן נוסף לבעלי המאחז להוכיח כי רכשו כדין את הקרקעות שבהן התיישבו מידי הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט העליון אפשר למתנחלים להציג בפני בית משפט השלום עד לסוף חודש יולי הוכחות כי רכשו את הקרקעות שעליהן התיישבו. במקביל הורו השופטים על פינוי הקרקעות שלא נרכשו מידי הפלסטינים כבר בשבועיים הקרובים, תוך התחשבות בצום ט' באב שיחול במהלך השבוע הבא.

על פי החלטות שהתקבלו עד כה בבג"ץ, נדרשה המדינה לפנות את המאחז כבר ביום שני הקרוב, אולם בעקבות קבלת בקשת המדינה - יידחה הפינוי בפעם החמישית. במקביל להתנהלות המשפטית, עולה כי הממשלה היתה מעורבת בפיתוח המאחז בלתי חוקי בשנים האחרונות.

על פי תחקיר שפורסם בגלי צה"ל, כבר בשנות ה-90 התעלמו השרים מבעלות הפלסטינים על הקרקע, ואף ניסו לעכב את בדיקת היועץ המשפטי של יהודה ושומרון בעניין. בין השרים שהיו מעורבים בכך, גם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ששימש אז כראש היחידה להתיישבות במשרד הביטחון. במקביל, גורמים בימין אמרו בעקבות ההתנהלות המשפטית יש לפעול להכשרת המאחז במקום לפנותו.