הרב עובדיה: יצחק יוסף - לרבנות הראשית

נשיא מועצת חכמי התורה הרב עובדיה יוסף, הכריז כצפוי על תמיכתו במועמדותו של הרב יצחק יוסף לתפקיד הרב הספרדי הראשי לישראל. הרב עובדיה קרא לחברי הוועדה לבחירת הרבנית להצביע עבור יצחק יוסף, על פני אחיו המצוי בחקירת משטרה

הרב יצחק יוסף - המועמד של הרב עובדיה (ויקפדיה)

בתום אינספור מאבקים פנימיים ומסע לחצים חסר תקדים, הכריז הרב עובדיה יוסף על תמיכתו ברב יצחק יוסף לתפקיד הרב הספרדי הראשי לישראל. מנהיגה הרוחני של מפלגת ש"ס קרא לחברי האסיפה הבוחרת של הרבנים הראשיים לבחור ברב יצחק על פני אחיו הרב אברהם יוסף -  שנמצא תחת חקירת משטרה שהוצתה עם כניסתו למירוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרב יצחק יוסף, מחבר ההספרים "ילקוט יוסף", זכה בהמלצתו החמה של הרב עובדיה שקרא לכלל חברי האסיפה להצביע בעדו. "אין ספק שבחירתו תביא כבוד רב למוסד הרבנות אשר מהותו היא פסיקת הלכה", נכתב בהודעת הבחירה של הרב עובדיה.

עוד בשלב המועמדות, נחשב הרב יצחק יוסף לבעל סיכויים טובים מאלה של אחיו הגדול להיבחר לתפקיד שכן הוא אינו מוחרם על ידי נציגי יהדות התורה בגוף הבוחר, כמו הרב אברהם יוסף. לכן זכה, בין היתר, לתמיכה ברורה של יושב ראש המפלגה, ח"כ אריה דרעי, שיודע שהפסד במערכה הזו עלול להוות מכה אנושה למוסדות המפלגה ובעיקר ליציבות כסאו כעומד בראשה.

בנוסף, משרד המשפטים העביר אתמול מסר ברור ונוקב לרב שמואל אליהו. במשרד הודיעו לרב אליהו כי יתקשו להגן על מועמדותו למשרה הרמה בעקבות התבטאויותיו בעבר. "ייתכן כי בחירתך תימצא בלתי ראויה", נכתב לרב.

קרא לאסיפה לבחור ביצחק יוסף, הרב עובדיה (AP)

המכתב נכתב בתגובה לשאילתא שהגיש הרב שמואל אליהו ליועץ המשפטי לממשלה. בתשובה התבקש על ידי משרד המשפטים להסביר את קריאתו שלא להשכיר דירות לערבים בצפת - בטרם יוחלט האם לאפשר לו להתמודד.

"אל היועץ המשפטי לממשלה הגיעו לאחרונה פניות מגורמים שונים, אשר מפרטות שורה של התבטאויות המיוחסות לך", נכתב בתשובה של משרד המשפטים לאליהו. "בפניות אלה נטען כי נוכח התבטאויות רבות בעבר, המעידות על השקפת עולם הפוסלת ציבורים שלמים בחברה הישראלית, אינך ראוי למלא כהונה רמה זו של רב ראשי לישראל".

בהמשך המכתב מצורפים שלושה נספחים של ראיונות שהעניק הרב אליהו לכלי התקשורת. "כהונת הרב הראשי לישראל היא כהונה רמת דרג שכרוכים בה היבטים ממלכתיים וציבוריים מובהקים", הודגש במכתב ממשרד המשפטים.

בחקירת משטרה. הרב אברהם יוסף (ויקיפדיה)

"לאור האמור, נבקש את התייחסותך לדברים. התייחסות זו מתבקשת מאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סבור כי ייתכן שהעובדות הנוגעות להתבטאויותיך יחייבו אותו לנקוט עמדה משפטית בנוגע לאפשרות בחירתך לכהונה הרמה", נכתב. "לאחר בחינה ראשונית של כל המידע שהועבר וקיים בעניינך, הרי שייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים".

"הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית"

סימן השאלה סביב התמודדותו של הרב אליהו קשור לכתב האישום שהוגש נגדו לפני שבע שנים בגין הסתה לגזענות. כתב האישום נגנז לאחר שהרב אליהו חזר בו מדבריו, אבל לפני כשנתיים וחצי עורר הרב סערה כשקרא לא להשכיר דירות בצפת לגויים, כלומר לערבים.

בשבוע שעבר הודיעה שרת המשפטים לבני כי היא בוחנת אפשרות לפתוח בהליכים משמעתיים נגד הרב אליהו מתוקף סמכותה. "הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית", מסרה לבני, "הוא גם פניה של המדינה היהודית, ומייצג את ישראל כמדינה".

לבני פנתה כבר בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לקבל את חוות דעתו באשר לאפשרות שתפתח בהליכים המשמעתיים. "פסיקותיו והתבטאויותיו של הרב אליהו התומכות באפליה לאומנית עלולות להעמיק את האיבה והשסע הפנימי בינינו לבין אזרחי ישראל הערבים", טענה לבני.

גם כמה מחברי כנסת ובהם איתן כבל מהעבודה, קוראים ליועץ המשפטי לפסול את מועמדותו של הרב אליהו, שהוא מועמד מוביל להיות הרב הראשון לציון, הרב הספרדי הראשי, בשל התבטאויותיו הגזעניות. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה: "אני שמח שאחרי חודשיים בהם היועץ המשפטי לממשלה מרח והתחמק מלתת תשובה לפנייתי, נפל האסימון בלשכתו של ויינשטיין. כבר לפני חודשיים דרשתי מהיועמ"ש שלא ישאיר פתח קטן שדרכו יוכל להשתחל הגזען אליהו לתפקיד בכיר כמו הרב הראשי".

הצרות של הרב אליהו - כאב הראש של הבית היהודי

המשמעות של הקושי בהרצתו של הרב אליהו כמועמד הבית היהודי לתפקיד הרב הספרדי הראשי עשויה לגרום לתזוזות כבר בימים הקרובים, נזכיר כשבועיים וחצי לפני מועד הבחירות. גורם בכיר בבית היהודי הביע הערב דאגה בעקבות ההתפתחויות האחרונות בחזית המשפטית שאיתה צפוי להתמודד הרב אליהו בדרך לתפקיד הנכסף.

הוא לא היה מוכן לספר כיצד תתורגם הדאגה הזו למעשים אבל אפשר להניח שמגירודי הראש בבית היהודי תצא החלטה לא צפויה, אולי אפילו שינוי עמדה בנוגע לתמיכה ברב. השורה התחתונה: קצת יותר משבועיים, והסוף לתזוזות, השפנים והסיפינים עוד לא נראה באופק.