משרד המשפטים: נתקשה להגן על מינוי הרב אליהו

הרב שמואל אליהו, שקרא לא להשכיר דירות לערבים, ייאלץ להסביר את התבטאויותיו אם ירצה להתמודד על משרת הרב הראשי לישראל – כך עולה ממכתב שנשלח לרב ממשרד המשפטים. "לאחר בחינה ראשונית של כל המידע שהועבר בעניינך, הרי שייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה עלולה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים", נכתב בתשובה לרב

הרב שמואל אליהו (כיכר השבת)

האם יפסול היועץ המשפטי לממשלה את מועמדותו של הרב שמואל אליהו לרב הראשי לישראל? במכתב שקיבל הרב ממשרד המשפטים, בתגובה לשאילתא שהגיש, הוא מתבקש להסביר את קריאתו שלא להשכיר דירות לערבים בצפת - בטרם יוחלט האם לאפשר לו להתמודד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר פורסם כי בעקבות התבטאויותיו, יבקש היועץ המשפטי לממשלה לערוך לו שימוע בטרם יקבע האם מועמדותו למשרת הרב הראשי לישראל ראויה. בעקבות הפרסום הגיש הרב אליהו פנייה ליועץ וינשטיין ולמשרד המשפטים, בבקשה להסביר לו את מהות ההזמנה לשימוע.

"אל היועץ המשפטי לממשלה הגיעו לאחרונה פניות מגורמים שונים, אשר מפרטות שורה של התבטאויות המיוחסות לך", נכתב בתשובה של משרד המשפטים לאליהו. "בפניות אלה נטען כי נוכח התבטאויות רבות בעבר, המעידות על השקפת עולם הפוסלת ציבורים שלמים בחברה הישראלית, אינך ראוי למלא כהונה רמה זו של רב ראשי לישראל".

"ייתכן כי בחירתך תימצא בלתי ראויה"

יתקשה להגן על המינוי? היועמ"ש וינשטיין (חדשות 2)
בהמשך המכתב מצורפים שלושה נספחים של ראיונות שהעניק הרב אליהו לכלי התקשורת. "כהונת הרב הראשי לישראל היא כהונה רמת דרג שכרוכים בה היבטים ממלכתיים וציבוריים מובהקים", הודגש במכתב ממשרד המשפטים.

"לאור האמור, נבקש את התייחסותך לדברים. התייחסות זו מתבקשת מאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סבור כי ייתכן שהעובדות הנוגעות להתבטאויותיך יחייבו אותו לנקוט עמדה משפטית בנוגע לאפשרות בחירתך לכהונה הרמה", נכתב. "לאחר בחינה ראשונית של כל המידע שהועבר וקיים בעניינך, הרי שייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים".

"הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית"

סימן השאלה סביב התמודדותו של הרב אליהו קשור לכתב האישום שהוגש נגדו לפני שבע שנים בגין הסתה לגזענות. כתב האישום נגנז לאחר שהרב אליהו חזר בו מדבריו, אבל לפני כשנתיים וחצי עורר הרב סערה כשקרא לא להשכיר דירות בצפת לגויים, כלומר לערבים.

בשבוע שעבר הודיעה שרת המשפטים לבני כי היא בוחנת אפשרות לפתוח בהליכים משמעתיים נגד הרב אליהו מתוקף סמכותה. "הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית", מסרה לבני, "הוא גם פניה של המדינה היהודית, ומייצג את ישראל כמדינה".

לבני פנתה כבר בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לקבל את חוות דעתו באשר לאפשרות שתפתח בהליכים המשמעתיים. "פסיקותיו והתבטאויותיו של הרב אליהו התומכות באפליה לאומנית עלולות להעמיק את האיבה והשסע הפנימי בינינו לבין אזרחי ישראל הערבים", טענה לבני.

גם כמה מחברי כנסת ובהם איתן כבל מהעבודה, קוראים ליועץ המשפטי לפסול את מועמדותו של הרב אליהו, שהוא מועמד מוביל להיות הרב הראשון לציון, הרב הספרדי הראשי, בשל התבטאויותיו הגזעניות. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה: "אני שמח שאחרי חודשיים בהם היועץ המשפטי לממשלה מרח והתחמק מלתת תשובה לפנייתי, נפל האסימון בלשכתו של ויינשטיין. כבר לפני חודשיים דרשתי מהיועמ"ש שלא ישאיר פתח קטן שדרכו יוכל להשתחל הגזען אליהו לתפקיד בכיר כמו הרב הראשי".