ערבייה-נוצרייה: "כולי כחול-לבן, רוצה להתגייס לצה"ל"

סוגיית מקומם של בני המיעוטים בשירות בצה"ל מקבלת תמיכה ממקום מפתיעה. רגדה גראיסי, צעירה נוצריה מנצרת כתבה לח"כ זועבי וזעמה על התבטאותה נגד גיוסם של בני העדה הנוצרית לצה"ל. "איננו פלסטינים, אלא ישראלים שאוהבים כחול לבן", כתבה, "זועבי לא מייצגת אותנו"

גראיסי. "אנחנו לא פלסטינים" (חדשות 2)

הדיונים בוועדת פרי, שכונסה לגיבוש מתווה לפתרון סוגיית השוויון בנטל, כללו התייחסויות גם למעמדם של אזרחי ישראל הערבים. על אף התנגדותם של חברי הכנסת הערבים למהלך, יש בקרב ערביי ישראל מי שחושב אחרת ודווקא רוצה להתגייס לצה"ל. רגדה גראיסי, נערה בת 18 המתגוררת בנצרת עלית כתבה מכתב זועם לח"כ חנין זועבי וקראה: "אנחנו אוהבים כחול לבן ואנחנו כנוצרים כן נתגייס לצה"ל, וכן נשרת את המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

גראיסי, נערה בת 18, המתגוררת בנצרת עלית כתבה את המכתב לזועבי, אחרי שזו הביעה בסוף השבוע האחרון את התנגדותה לגיוסם של צעירים נוצרים דוגמתה לצה"ל. במכתב, שפורסם לראשונה בבלוג של העיתונאי ישי פרידמן, כתבה גראיסי כי על אף היותה נוצרייה דוברת השפה הערבית, היא ורבים כמותה, אינה מגדירה עצמה כערביה.

 "אני מבקשת עם כל הכבוד לך לא לדבר בשם הנוצרים ש'אנחנו פלסטינים'", כתבה. " אנחנו לא פלסטינים וגם לא מעניין אותנו מהם. אנחנו נוצרים ישראלים מכוסים בכחול לבן בלב ובנשמה".

עוד כתבה הצעירה לזועבי: "אם את מתנגדת שהנוצרים יתגייסו לצה"ל אז תני לי בבקשה לענות לך שלא את, ולא הח"כים הערביים יבנו לנו עתיד כאן ותתנו לנו זכויות כמו שהמדינה שלנו. מדינת ישראל היא זו שעושה זאת.".

גראיסי הוסיפה ותהתה על התנגדותה של זועבי רק לגיוסים של ערבים-נוצרים. "אם את יודעת להתנגד לגיוס הנוצרים, אז אני רוצה לראות את ההתנגדות שלך גם נגד המוסלמים והבדואים שמשרתים בצה"ל ", כתבה גראיסי וחתמה.

בעקבות דבריה זכתה הצעירה מנצרת לתמיכה רבה גם בקרב מגזרים לא יהודיים המבצעים שירות מלא בצה"ל. "לא חששתי מהתגובות. אני פעילה בפורום העדה הנוצרית בארץ ואני ישראלית לכל דבר. מבחינתי זו חובה להתגייס", קבעה.

ביום ד' גראיסי מספרת כי תתגייס לשירות ביטחון בצה"ל, לתפקיד העוסק בגיוסם של בני העדה הנוצרית, תפקיד אותו העדיפה על פני שירות קרבי לאחר שהתברר לה כי חבריה זקוקים להכוונה בנושא. "לי זה היה ברור שאתגייס. אני באה מבית שבו כולם שירתו בצבא. כשראיתי בילדותי את אבי שב הביתה עם מדים במהלך שירותו כקצין בגולני, ידעתי שכך גם יראה עתידי. אמירות מהסוג של זועבי רק מעודדות אותי לפעול ככל שאוכל כדי להביא לגיוסם של בני העדה - הרי אנחנו ישראלים לכל דבר", סיכמה.

מתנגדת לגיוס נוצרים-ערבים. זועבי, ארכיון (AP)

"הח"כים הערבים לא מייצגים אותנו"

זועבי, השתתפה בשבוע שעבר בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת בנוגע לגיוסם של בני הערדה הנוצרית והבהירה כי היא מתנגדת נחרצות למהלך. במסגרת הדיון נחשף היועץ המשפטי המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר לחקור חברי כנסת בחשד שהסיתו נגד הכומר ג'ובראיל נדאף, שעודד צעירים נוצרים להתגייס.

"באיזו זכות היא מדברת בשמנו, ומציגה דברים בגנות הכומר שלנו", הזדעקה גראיסי. בראיון לחדשות 2 באינטרנט, סיפרה כי דבריה של חברת הכנסת עוררו את זעמה, עד כי היתה חייבת להעביר לה מסר שחצתה קו אדום.

"זועבי מייצגת רק את עצמה", אמרה הצעירה הצפויה להתגייס לצה"ל במהלך השבוע הקרוב. "היא לא יכולה להשתמש בשמנו, כמו שהיא לא יכולה לעשות זאת בעבור הבדואים והדרוזים בישראל. יש בינינו פערי דעות מאד גדולים: אני ימנית והיא שמאלנית. הגורם היחיד שהיא יכולה לדבר בשמו הוא עצמה בלבד", הצהירה.