אלי אוחנה לחדשות 2: "הליכוד? אין הרבה הבדל מאיתנו"‎

כדורגלן העבר מנמק בשיחה עם חדשות 2 את הצטרפותו למפלגת הבית היהודי: "אני לא חושב שזזתי ימינה, לא עברתי למפלגת שמאל". על אמירותיו מעוררות המחלוקת: "הייתי צעיר, אי אפשר להתייחס לכל אמירה מהעבר"

"לא חושב שזזתי ימינה": אלי אוחנה, המצטרף הטרי לרשימת הבית היהודי, הסביר הבוקר (שלישי) בשיחה עם חדשות 2 את החלטתו להצטרף לפוליטיקה ולעבור למפלגה אחרת. אתמול פרסם לראשונה כתבנו עמית סגל כי בנט הציע לאוחנה שריון במקום ריאלי במפלגתו, ואוחנה טען כי "זו החלטה לא קשה במיוחד - תיכף ומיד כשכל העניין הזה עלה אמרתי כן". במקביל, ביקש אוחנה לסיים את תפקידו כמאמן נבחרת הנוער של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אוחנה היה מזוהה במשך שנים כתומך הליכוד, אך לדבריו הפער בין שתי המפלגות קטן ולא מדובר בתפנית פוליטית משמעותית: "אני לא רואה כזה הבדל - את מדברת כאילו עברתי ליש עתיד או למפלגה שמזוהה עם השמאל. אני לא חושב שזזתי עוד יותר ימינה - מי שרוצה לקטלג את הבית היהודי כקיצונית אז הוא מקטלג אותה ככה. לא למדינה פלסטינאית, לא לוויתור על שטחים - אני לא רואה את זה כקיצוני מדי".

בעבר כינה אוחנה את הפוליטיקאים "מניפולטיבים", אך הבוקר הסביר כי לא התכוון לכל חברי הכנסת: "אני מקווה שאני לא אצטרך להיות מניפולטור כדי להצליח בתפקידי, אגב לא כולם כאלה - אני מקווה שאביא את התכונות שלי ואת מי שאני. אני לא רוצה להביא מישהו אחר , אני רוצה להביא את עצמי לכל העניין הפוליטי".

אוחנה ובנט, אתמול (גור דותן)

"אי אפשר להתייחס לכל מילה שנאמרה לפני 30 שנה"

כדורגלן העבר, שאף אימן את נבחרת ישראל למשך שני משחקים, סירב להכריז על עצמו כמועמד לתפקיד שר: "הכל טרי וחדש, אני מקווה להביא את עצמי לחיים הפוליטיים ולהשתדל להיות אני ואני מקווה להצליח. הדבר הראשון שאני רוצה זה ללמוד ולהכיר את המערכת, לדעת מה זו בכלל עבודת הכנסת כי אף אחד לא נולד פוליטיקאי או חבר כנסת - וגם אני לא".

בעבר אמר אוחנה כי ירצה לכהן כשר חינוך או שר התרבות והספורט, אך הבוקר כאמור נשמע מסויג יותר: "אני חדש בעניין ובפוליטיקה. אמרתי מה שאמרתי אז כשהייתי צעיר, ואי אפשר להתייחס לכל מילה שנאמרה לפני 30 שנה". בכך התייחס אוחנה גם לאמירותיו בעבר בהן תמך בהחזרת שטחים.

אוחנה הצביע על סוגיית העוני כמשמעותית ביותר בהחלטתו להצטרף לפוליטיקה: "התחום החברתי מאוד חשוב לי וזו לא קלישאה או סיסמא - אני בא מבית עם משפחה מרובת ילדים ובית קשה יום, אפשר היה להגדיר אותנו כחיים מתחת לקו העוני. אני לא ארצה בכלל לראות עוני בארץ, ובוודאי כשמדובר בעוני של ילדים, ואעשה הכל - והמפלגה תעשה הכל - כדי לשפר את זה".

אוחנה בן ה-50 הודה כי מאז ההודעה שהפתיעה רבים הוא "מקבל כל כך הרבה פניות". על עמדותיו האישיות אמר אוחנה: "אני אדם עם דעות והחלטות עצמאיות והכל, אבל אני גם יודע לעבוד בצוות". לדבריו, "העניין הפוליטי קיים אצלי הרבה מאוד שנים, אבל זה לא בא לידי ביצוע מכל מיני סיבות. ועכשיו נוצרה סיטואציה, נוצרה הזדמנות ויאללה נצא לדרך".

בנט בירך: "הצטרפות של כל הציבור למפלגה"

ינון מגל, גם הוא משוריין ברשימת הבית היהודי, בירך הבוקר על הצטרפותו של אוחנה: "אני אוהב את הגעתו של אלי אוחנה לבית היהודי. אפילו מתרגש! ולא בגלל שהוא מגיבורי ילדותי בירושלים אלא בגלל שהוא מייצג את הציבור המזרחי והמסורתי באופן הכי פשוט וטבעי". לדברי מגל, "אוחנה הוא סמל ואיש עם דעה ועם משמעת. הוא מייצג את ירושלים. הוא משלנו. תתמכו בו. תאהבו".

אוחנה עבד כמאמן נבחרת הנוער בכדורגל, אותה הוביל במאי 2014 להעפלה לאליפות אירופה עד גיל 19. הבוקר שוחח עם מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, רתם קמר, והודיע לו כי הוא מסיים את תפקידו כמאמן נבחרת הנוער. במקביל לכך, הוא עסק כפרשן בערוץ הספורט וכחבר פאנל בתכנית "יציע העיתונות". כשחקן בבית"ר ירושלים בשנות ה-80 וה-90 זכה אוחנה בארבע אליפויות מדינה, פעמיים בגביע המדינה ופעם אחת בגביע הטוטו.

שלשום דווח בחדשות 2 על ניסיון של יו"ר הבית היהודי בנט לגייס נשים נוספות לרשימת המפלגה, לאחר שהציע מקום ריאלי ברשימת המפלגה לאשת הטלוויזיה עדן הראל. היא אישרה בשיחה עם חדשות 2 Online שקיבלה הצעה מהמפלגה, אך הבהירה כי השיבה בשלילה. "זה לא הזמן שלי עכשיו להיכנס לפוליטיקה, יש לי תינוקת בת חודשיים - זה דורש התמסרות טוטאלית שכרגע אני לא יכולה לה", היא הסבירה.‎

בהכנת הידיעה השתתף בן מיטלמן.