היום: בחירות פנימיות למוסדות הליכוד

חברי מרכז הליכוד יבחרו היום נציגים בתפקידים משפיעים ביותר על פעילות מפלגת השלטון. הקרב המרכזי: בין שר התחבורה כ"ץ לח"כ רגב על תפקיד יו"ר מזכירות הליכוד. אמש תקף השר ארדן את תפקודו של כ"ץ ואמר כי יתמוך ברגב. סגן שר הביטחון דנון יתמודד על תפקיד יו"ר מרכז הליכוד

היום יבחרו חברי מרכז הליכוד את נציגיהם לשורה של תפקידים בכירים במפלגת השלטון. הבחירות היום יהיו מחוון נוסף על כוחו של ראש הממשלה ומקורביו על מוסדות המפלגה, כוח שהולך ונחלש באופן קבוע מאז האיחוד עם ישראל ביתנו ערב הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבחירות הן לוועדת החוקה, לבית הדין של התנועה, לאב בית הדין, לנשיאות בית הדין, למוסד לביקורת התנועה, ליו"ר המרכז, ליו"ר המזכירות וליו"ר הלשכה - כשאת תשומת הלב צריך להקדיש לקרב על יו"ר מזכירות הליכוד, תפקיד מפתח שקובע כמה אלמנטים חשובים בתפקוד המפלגה.

על נשיאות הוועידה מתמודדים שני מועמדים: ח"כ מירי רגב והשר ישראל כ"ץ, שמחזיק בתפקיד כיום לאחר יותר מעשור בתפקיד. סגן שר הביטחון דני דנון, שזכה בתפקיד ראש נשיאות הליכוד בסוף השבוע שעבר - לאחר שאיש לא התמודד מולו - יתמודד כעת גם לתפקיד ראש מרכז הליכוד.

לקראת הבחירות, העימות בין בכירי הליכוד מחריף: השר להגנת העורף גלעד ארדן יצא אמש באולפן "פגוש את העיתונות" במתקפה חריפה על שר התחבורה ישראל כ"ץ יו"ר מזכירות הליכוד על רקע הבחירותבמפלגה. "כ"ץ נכשל בתפקידו חד משמעית", אמר ארדן. "ההאשמות שלו על אי סדרים בזמן הבחירות המקדימות הן זעקת הקוזאק הנגזל".

ארדן: "חברי התנועה ישפטו"

הרקע לדבריו של ארדן הוא האשמותיו של השר כ"ץ כי ישנם גורמים בליכוד שמנסים לחסום אותו ואת הרפורמות שלו. השר כ"ץ הודיע כי בכוונתו לחקור את התנהלות מטה הבחירות ומטה ההסברה של הליכוד בבחירות האחרונות. בראיון אמר השר ארדן בציניות כי הוא "מברך את השר כ"ץ שהוא נזכר חצי שנה לאחר תוצאות הבחירות שצריך לבדוק אותן מחדש. אני בטוח שזה ממש במקרה שזה יומיים לפני הבחירות שהוא נזכר בזה".

בתפקיד יותר מעשור. השר כ"ץ (AP)
"הליכוד היא מפלגת השלטון, מזכירות הליכוד זה כמו הדירקטוריון שקובע עדיפויות. שר התחבורה מכהן יותר מעשר שנים כיו"ר המזכירות. שכל אחד ישאל את עצמו אם סניפי מרכז הליכוד התחזקו או נסגרו". ארדן הוסיף למתוח ביקורת והפנה אצבע מאשימה: "פעילות מזכירות הליכוד לא נוהלה בהתאם לאינטרסים של הליכוד, אלא בהתאם לאינטרסים של יו"ר המזכירות. מזכירות הליכוד נכשלה בעשור האחרון. יש כתובת לכך - שר התחבורה ישראל כ"ץ".

הוא הביע תמיכה בח"כ רגב, יריבתו של כץ במרוץ לתפקיד יו"ר המזכירות: "אם יש מועמדת אחרת שהיא יותר נמרצת, אני מביע תמיכה בה. מי שרוצה לשנות את המצב של הליכוד, צריך להחליף את יו"ר המזכירות. חברי התנועה ישפטו".

כ"ץ: "אני מוכן לתת דין בגאווה"

מספר שעות לאחר דבריו של ארדן, הפיץ שר התחבורה ישראל כ"ץ הודעה קולית בקרב חברי ועידת הליכוד לקראת הבחירות ליו"ר מזכירות המפלגה. בהודעה, פירט כ"ץ את הישיגיו כיו"ר מזכירות המפלגה. "פעלתי עם חברי לפקח על פעילות מנהלת הליכוד בראשה עומד יו"ר התנועה", אמר בהודעתו. "פעלנו לשמור על הדמוקרטיה בליכוד והתנגדנו לרעיון הוועדה המסדרת. שיקמנו את הליכוד אחרי התבוסה ב-2006, הבאנו את הליכוד לניצחון בבחירות 2009, והבאנו את הליכוד לאיזון תקציבי ערב הבחירות האחרונות", ציין.

את הודעתו חתם כ"ץ בהסכמתו לדווח לבוחרים על פועלו בעת כהונתו הראשונה במזכירות וכשר בממשלה הקודמת. "אני מוכן לתת בגאווה דין וחשבון על כוהנתי הראשונה כיור מזכירות הליכוד וזאת לצד פעילותי כשר בממשלה שזוכה לתמיכה ציבורית רחבה ומביאה כבוד לליכוד ואני מצפה מחבריי לנהוג בדרך דומה", סיכם כ"ץ.