המחלוקת הבאה בקואליציה: "חוק הלאום"

הקואליציה שוב הגיעה כמעט להפסד בהצבעה בכנסת, וכעת מחלוקת נוספת עומדת על שולחנה. סיעות הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו מגישות את "חוק הלאום", וביש עתיד מתנגדים. כשראש הממשלה תומך, האם הקרע בקואליציה בדרך?

עוד חוק בעייתי בדרך להצבעה בקואליציה - "חוק הלאום". זוכה לתמיכת ראש הממשלה, סיעות הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו - 43 ח"כים בלבד, והמשמעות היא שאין רוב. סיעת יש עתיד מתנגדת, ונשאלת השאלה האם הקואליציה בדרך לעוד הפסד מביך בכנסת או לקרע פנימי?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חוק הלאום", שכונה בעבר חוק דיכטר, נועד להדגיש את האלמנט היהודי בהגדרת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית כפי שנקבע בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו מ-1992. הסיבה, על פי מגישי החוק, היא כי לדעתם בית המשפט העליון שם דגש גדול מדי על החלק הדמוקרטי בהחלטה ופחות על החלק היהודי.

החוק, אותו מגישים הח"כים יריב לוין ואיילת שקד, קובע בין השאר כי הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל הוא בלתי ניתן להפרדה. כמו כן מכיל החוק את הקביעה שהמדינה היהודית יכולה לקום רק בארץ ישראל, עם זאת השפה הערבית כן תקבל ביטוי כשפה רשמית.

היום יש להצעה תמיכה של פחות ממחצית מחברי הכנסת, שכדי להעביר אותו יש צורך בתמיכה של סיעת יש עתיד. כעת נשאלת השאלה האם יש עתיד לא תשתכנע, האם ראש הממשלה ימשוך את ידיו מהחוק או שייתן לו להגיע למליאת הכנסת בלי רוב, או שמא הויכוח יוביל לעוד מחלוקת בין הסיעות בקואליציה.