פרובוקציה במליאת הכנסת: לגיטימית או מיותרת?

במהלך דיון על הצעת החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, עלו חברי כנסת ערבים לדוכן המליאה, קרעו את הצעות החוק ושפכו עליהן מים. האם פעולות מסוג זה מועילות לחברי הכנסת או שמא הן גורמות להם להיראות מגוחכים, ואיך אפשר למנוע התנהגות לא נאותה של ח"כ? יו"ר הכנסת לשעבר בורג עונה

דיון הסוער נערך אמש במשכן הכנסת, מה שהביא שוב למשכן מראות פחות ייצוגיים: ח"כים מהמפלגות הערביות שקרעו את טיוטת החוק ושפכו עליה מים וקריאות "תסתמי את הפה". זה קרה במסגרת אישור בקריאה ראשונה של החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. אנחנו ביקשנו לברר מהן הדרכים שיש לכנסת להתמודד עם התנהגויות כאלה של נבחרי ציבור. יושב ראש הכנסת לשעבר, אברהם בורג, עם התשובות.

אלה מעשים לגיטימים במסגרת העבודה הפרלמנטרית של חבר כנסת?

היו דברים כאלה מעולם, אבל מדובר בהתנהגות לא נאותה למליאה. הדבר קורה כשחברי כנסת אינם מצליחים להתבטא. להערכתי, דיון בהצעת חוק דרמטית כמו זאת שהועלתה אתמול, ושלא נולדה תוך הידברות עם נציגי הציבור הבדואי, היה להיעשות באותה רמה של שיח תקשורתי גם בלי אותן מחוות.

אז למה הם נוקטים בדרכים הללו?

חברי הכנסת, במיוחד הוותיקים מביניהם, יודעים שלגימיקים יש נוכחות מיידית בתקשורת, אבל בצורה לא טובה. גימיקים לא עושים טוב לחברי כנסת וגורמים להם להיראות רע. אותם חברי כנסת היו צריכים למצוא דרכים אחרות לתעל את הזעם, מאשר ליצור את אותו גימיק על הדוכן. המחאה היא לגיטימית - האמצעי הופך אותה לזולה.

אילו כלים יש בידי יו"ר הכנסת כדי לטפל בעבירות מן הסוג זה?

רוב הטיפול בדברים האלה הוא בדיעבד. אחרי שהמעשה כבר קרה. הכלים כדי למנוע התנהלות כזאת במליאה הם כלים של הידברות מראש. לאחר אותו מקרה בו חבר כנסת אכל פלאפל במהלך דיון, נקבע סעיף שאוסר לבצע תעלולים כאלה במליאה. קריעת מסמכים מעל דוכן כבר עשו בלי סוף. חיים הרצוג קרע את החלטת האו"ם בנושא השוואת הציונות לגזענות מעל במת האו"ם והיו חברי כנסת שקרעו גם תעודות זהות.

האם להערכתך חברי הכנסת בשנים האחרונות הפכו לפחות ייצוגיים?

יש משבר דמוקרטי מאוד גדול בישראל. רבים בציבור מרגישים שהכנסת והממשלה אינן מייצגות אותם. זה לא שחברי הכנסת לא ייצוגיים כמו שהציבור לא מאמין בהם. איפה ראש הממשלה נשא את נאומו המדיני? לא מול הכנסת אלא באוניברסיטת בר אילן. שר האוצר רצה להציג את תכניתו הכלכלית מחוץ לכתלי הכנסת ובסוף התחרט. גם אובמה לא נאם בכנסת אלא בבנייני האומה. הכנסת הופכת למקום פחות חשוב לאירועים גדולים. היחס הכללי של הנבחרים והבוחרים כלפיה מידרדר ומדובר במשבר גדול.

אם היית מנהל את אותה ישיבה אתמול, כיצד היית מתנהל להערכתך?

מה שעשה יו"ר הכנסת באותם רגעים היה נכון. אין פשרות אלא להוציא את חברי הכנסת מהמליאה, אבל ייתכן והיה ניתן למנוע את המקרה בהידברות מראש. בעבר, נהגתי לדבר כל הזמן עם ראשי הקואליציה והאופוזיציה לפני שנציגים מהסיעות השונות היו עולים לדבר מעל דוכן המליאה. היה לנו אפילו פורום קבוע כדי למצוא פתרון לבעיות על מנת שדברים כאלה לא יקרו בעקבות סוגיות טעונות כמו אלה. אני לא בטוח שהידברות שכזאת קרתה אתמול.