מהומה בכנסת בעת ההצבעה על חוק הסדרת ההתיישבות הבדואים בנגב: טיבי קרע את החוק ושפך עליו מים

החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב עבר ברוב דחוק של 43 חברי כנסת בלבד שתמכו בו מול 40 חברי כנסת אחרים שהביעו את התנגדותם. אבל ההצבעה הגיעה אחרי דיון טעון במיוחד שבו התלהטו היצרים מצד כל חברי הכנסת: לבנת קראה לברכה חוצפן, טיבי קרע את טיוטת החוק ושפך עליה מים ואגבאריה קרא לאינתיפאדה שלישית

דיון סוער במשכן הכנסת: חברי הכנסת הערבים עלו הערב על דוכן הנואמים של אולם המליאה וקראו בזה אחר זה קריאות נגד הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. כמה מהם אף קרעו את טיוטת החוק והורחקו בעקבות זאת מהמליאה. חבר הכנסת אחמד טיבי לא הסתפק באקט הסמלי הזה ואף שפך כוס מים על הנייר הקרוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין לנו כבוד לחוק הזה", קרא טיבי מעל דוכן הנואמים. "עברתם כל גבול - גם מוסרי, גם פוליטי. החוק הזה הוא אות קין על המצח של הכנסת, והבושה דבוקה על המצח של כל אחד מכם שתומך בחוק הזה. מה אתם הייתם עושים אם היו מתכננים לגרש אתכם מבתיכם? אדם סביר זועק, מוחה, מתקומם, כועס. הוא מגיב על התוקפנות", הסביר בפתח דבריו.

גם ח"כ טיבי וגם ח"כ עפו אגבאריה ממפלגת חד"ש, פתחו בוויכוח עם סגן שר האוצר מיקי לוי ממפלגת יש עתיד שקרא קריאות ביניים. "אני בעד שתהיה אינתיפאדה חדשה, כי אתם עושים נכבה חדשה בנגב", אמר בנאומו ח"כ אגבאריה, וסגן השר לוי השיב לו: "תתבייש לך, חבר כנסת קורא לתוקפנות נגד ישראל? אתה קורא לפגוע במדינה שאתה חי בה?". גם טיבי לא נשאר חייב ופנה באופן אישי ללוי: "זו לא זכותם של הערבים המגורשים בדרום להתקומם. זו חובתם".

"מקומו של החוק בפח". ח"כ ברכה, הערב (חדשות 2)

עוד קודם לכן עלה על דוכן הנואמים ח"כ מוחמד ברכה שטען כי החוק המדובר הוא אחת הנקודות השחורות ביותר בהיסטוריה של ישראל. "כל המילים המתייפייפות אינן שוות פרוטה. זה טרנספר של 40 אלף אנשים. עומדים לעקור אותם מבתיהם ולהרוס את יישוביהם מבלי לומר לאן לוקחים אותם. אם לזה אתם קוראים הסדרה, תגידו לי מה זו עקירה. זו גזענות לשמה. הכנסת הופכת למכונת חקיקה גזענית, יום אחר יום, שנה אחר שנה. מקומו של החוק בפח האשפה", אמר וקרע גם הוא את טיוטת החוק.

שרת התרבות לימור לבנת קמה ממקומה בתגובה לדבריו של ברכה וקראה לעברו במילה "חוצפן". ברכה השיב לה במילים "תסתמי את הפה", ואילו לבנת ענתה לו "אל תדבר אליי ככה".

יושב ראש הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין מהליכוד ביתנו שניהל את הדיון הסוער באולם המליאה הדגיש כי הוא מתכוון להגיש בעצמו תלונה על מה שקרה מעל דוכן הכנסת, כשהוא מכוון את טענותיו לחברי הכנסת הערבים שקרעו את החוק בזה אחר זה. בתגובה לדבריו של יושב ראש הכנסת, השיב לו ח"כ דב חנין: "אמרת שברכה הפר את הוראות הכנסת, אבל החוק הזה הוא שמפר את הוראות הכנסת. הוא מבזה את הכנסת".

לבסוף הצעת החוק עברה ברוב דחוק. ארכיון (יוסי זילברמן)

בסופו של הדיון, עברה הצעת החוק בקושי רב עם רוב דחוק מאוד ומפתיע של 43 חברי כנסת בלבד מול 40 חברי כנסת שהתנגדו לה. מספר חברי קואליציה נעדרו בגלל מה שהם מכנים "ההטבות המפליגות לבדואים", בעוד שהחכים הערבים הצביעו נגד במחאה על "ההתאכזרות" בתכנית כלשונם. על פי הצעת החוק של הממשלה, המדינה תבצע מהלך של פינוי-פיצוי, לפיו יפונו כ-40 אלף בדואים מבתיהם, ובתמורה יוקמו יישובים חדשים שיזכו להכרה מצד המדינה.