הח"כים תקפו המשטרה על בריחת עד המדינה: "איבדתם שליטה"

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה לדון בחקירת פרשת הברנוער ובראשה הפארסה של בריחת עד המדינה. "עד המדינה עזב את הדירה", אמר סגן מפקד מחוז ת"א בדיון ויו"ר הועדה מירי רגב התרעמה: "די עם מכבסת המילים. הוא ברח". ח"כ נחמן שי: "הציבור איבד אמון". נציג המשטרה: "מה שחשוב שיוגש אישום נגד רוצח נתעב"

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה היום (א') כדי לדון בהתפתחויות בחקירת פרשת הרצח בברנוער ובראשן בריחתו של עד המדינה. במהלך הדיון תקפו הח"כים את התנהלות המשטרה בפרשה וקראו לבדוק את המחדלים. "צריך לקרוא לילד בשמו, עד המדינה ברח", אמרה יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב, לאחר שסגן מפקד מחוז תל אביב תת-ניצב שוקי זיסו טען כי העד "עזב" את הדירה. את הדיון העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עד המדינה נמצא כרגע במתקן משטרתי בסטטוס של עצור", אמר תת-ניצב זיסו. "זה לא משהו שהיה טרם עזיבתו את הדירה. אני מבקש להזכיר שהוא עזב את הדירה וקפץ מהבניין". בשלב זה התרעמה יו"ר הוועדה רגב על השימוש במילה עזב וקראה: "בוא לא נשתמש במכבסת מילים. עזיבה זה אומר שאדם יוצא מהדלת והשוטר אומר לו: 'בבקשה, לך לבלות ותחזור'". העד ברח נקודה".

הטיחה ביקורת חריפה, ח"כ מירי רגב (חדשות 2)

יו"ר הוועדה המשיכה ותקפה את המשטרה על ההחלטה לכנסת מסיבת עיתונאים בעת צו איסור פרסום, אך במשטרה סרבו להתייחס בתחילה לדבר בטענה כי זומנו לדבר על בריחת עד המדינה.

"אם הוא היה נפצע או נהרג היה מרכיב חשוב בחקירה שהיה חסר לכם", קרא ח"כ נחמן שי (העבודה), "איבדתם את השליטה על עצמכם". הוא הוסיף כי מעבר למקרה עצמו אמון הציבור במשטרה נפגע. "משטרה שאין לה אמון מהציבור לא יכולה לתפקד. אדם שקרה לו משהו והוא יודע שהוא לא יכול לבקש את עזרת המשטרה - זה לא תקין".

מסיבת העיתונאים של המשטרה (חדשות 2)

"הדיון הזה הקדים את זמנו"

ח"כ דוד צור (יש עתיד), שהיה בעברו מפקד מחוז תל אביב של המשטרה, יצא להגנתם של השוטרים. "הדיון הזה הקדים את זמנו, אלו אירועים שהם במסגרת חקירה שמתנהלת ונמצאת ברגעיה הקריטיים. כמי שעמד בראש חקירה אחת או שתיים, אני יכול לומר שיש עליות ונפילות", הסביר ח"כ צור. יחד עם זאת הבהיר: "יש תקלות ואותן צריך לתחקר".

ח"כ רגב יצאה נגד הטענה כי הדיון הקדים את זמנו ואמרה: "אנחנו עשינו פולו אפ לתקשורת. משטרה רצה כשיש צו איסור פרסום לתקשורת ולנו יש בעיה בעיתוי הדיון? אולי נציגי חדשות 2 יסבירו לנו איך הגיעו לעד המדינה לפני המשטרה?". רגב המשיכה ושיבחה את עבודתו של כתב חדשות 2 באינטרנט מתן חצרוני ופנתה ליועצת המשפטית של חדשות 2 עו"ד דקלה בירן בשאלה: "האם נוצלה העובדה שהעד לא היה בתוכנית להגנת עדים?".

"אני מדברת תחת מגבלות של חיסיון ורוצה להגיד שחדשות 2 נהגה באחריות במסגרת מגבלות הדין", הסבירה היועצת המשפטית, "אישרנו למשטרה בשלב מסויים שיש לנו ראיון עם עד המדינה ודיווחנו דבר בעל חשיבות למשטרה שנאמר בראיון. כל הפנייה אל מר חצרוני, העיתונאי שערך את הריאיון, נעשתה ביוזמתו של עד המדינה".

הדירה בה נתפס עד המדינה (חדשות 2)

המטרה - הגשת כתב אישום

היועץ המשפטי למשרד לביטחון הפנים הסביר כי ההחלטה שלא לשים מלכתחילה את עד המדינה בתוכנית להגנת עדים נעשתה בהתייעצות עם הרשות להגנת עדים. "בעת ההיא כשהנושא נבחן הרשות לא יכלה לקלוט את העד משיקולים מבצעיים", אמר.

נציג המשטרה ציין כי ייבדקו הסוגיות הבעייתיות בפרשה. "המדד יהיה אם תוגש הצהרת תובע וזו המטרה לשמה עבדו בימ"ר תל אביב ובמשטרת ישראל במשך ארבע שנים - שיוגש כתב אישום נגד רוצח נתעב".

"עד המדינה שברח שב לשתף פעולה"

ביום שבת, אחרי יומיים של חיפושים נרחבים בכל הארץ, נתפס עד המדינה בפרשת הרצח בברנוער על ידי המשטרה בדרום תל אביב. העד נעצר לאחר שהתפתחה תגרה בינו לבין הבלשים והוא נלקח לתחנת המשטרה במחוז תל אביב.

הבלשים שאיתרו אותו הגיעו לדירה ברחוב יצחק שדה, שבה שהה העד וביקשו ממנו להתלוות אליהם. בתחילה התנגד אך לאחר זמן קצר, הצליחו אנשי היחידה המרכזית של מחוז תל אביב לשכנעו.

אתמול אמרו במשטרה כי עד המדינה שברח ונתפס שב לשתף פעולה. גורם המקורב לחקירה הבהיר כי למרות הבריחה, העד לא הפר את ההסכם עמו. העד, שאחריו דלקו כוחות המשטרה במשך יותר מיומיים, הועבר בלילה האחרון לדירת מסתור חדשה - שלישית במספר. הוא נמצא כעת במחיצתם של בלשי היחידה המרכזית של המחוז, שמקפידים לשמור עליו, לאור ההיסטוריה הבעייתית שלו.

עד המדינה הבהיר לשוטרים כי הוא מעוניין לנסוע לחו"ל במסגרת התכנית להגנת עדים וכי אין בכוונתו לסגת מההסכם שנחתם עימו. "אני רוצה לגמור עם זה ולעזוב את הארץ", אמר העד זמן קצר לאחר שנתפס.

בריחת עד המדינה בפרשת הברנוער - הסיקור המלא:

המשטרה: עד המדינה לא הפר את ההסכם

עד המדינה ממחבואו: "אם לא יבטלו את ההסכם - אני חוזר"

שביל הבריחה - כך נמלט עד המדינה

עד המדינה אחרי הבריחה: "אני בן אדם חי-מת"

פרשת הרצח בברנוער: עד המדינה נמלט מדירת המסתור