שר האוצר לפיד: "כל אזרח ירוויח מייצוא הגז"

‫בריאיון מיוחד הערב במהדורה המרכזית הגיב שר האוצר על ההחלטה לייצא 40% מהגז במאגרים של ישראל. "זה יום חג; קרה לנו נס". על טענות יחימוביץ' נגדו: "היא פחדה להיות שרת אוצר". על דברי בנט בנושא המדיני: "הוא טועה"‬

בערבו של היום (ד') שבו הוכרע גורל ייצוא עתודות הגז הטבעי מישראל, התייצב שר האוצר יאיר לפיד מול המצלמה והכריז בריאיון למהדורה המרכזית כי הוא גאה בהחלטה. "זה יום חג למדינת ישראל", אמר. "קרה לנו נס. זה יעזור לחינוך, לרווחה ויוריד את יוקר המחייה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש מספיק גז לכמעט 30 השנים הקרובות", אמר השר לפיד. "כל הגז שאנחנו צריכים יהיה פה ואת כל הגז שאנחנו לא צריכים - לא הגיוני יותר למכור אותו ולהרוויח מיליארדי דולרים?", תהה. "כל אזרח ישראלי ירוויח מההחלטה הזו".

השר לפיד גם התייחס לדבריה של יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', שתקפה את החלטתו של ראש הממשלה ושריו לייצא את עתודות הגז הטבעי ואמרה כי "מדובר בכניסה ללחצים של ענקי הגז". "מעניין מתי היא הספיקה ללמוד את הנושא כל כך ברצינות", עקץ לפיד. "היא הרי הייתה יכולה לשבת פה במקומי ולהיות שרת האוצר. יש כאלה שבורחים מאחריות ויש כאלה שלוקחים אחריות". 

הוא המשיך ואמר כי ההחלטה שבסופו של דבר התקבלה "היא כמעט אחד לאחד דעת המיעוט שהייתה בוועדת צמח. אז אמרנו שניקח 'שוליים רחבים' יותר כדי להיות בטוחים שיש מספיק גז לכל מדינת ישראל ל-30 השנים הבאות. זה טפשי לא להרוויח כסף למדינת ישראל". בתוך כך, הפגינו הערב כמה עשרות בני אדם בתל אביב נגד ההחלטה לייצא את עתודות הגז הטבעי. רחוב אבן גבירול בתל אביב נחסם, והמפגינים הניפו שלטים בגנות נתניהו ולפיד. עם זאת, לא נרשמו הפרות סדר.

"מדינה דו-לאומית - סופה של הציונות"

בהמשך הריאיון עומת לפיד גם עם שאלת התקציב, ועליה השיב כי "משק שלא מתוחזק באופן אחראי - מאבד מקומות עבודה. הדבר החשוב ביותר לאדם העובד הוא שתהיה לו עבודה. תשאלו כל אדם במדינת ישראל מה הוא מעדיף - שיעלו את מס ההכנסה באחוז וחצי, או שכל הכנסותיו יאבדו כי לא תהיה לו עבודה?".

בעוד כשבוע וחצי יסיים נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, את תפקידו - וטרם נבחר לו מחליף. "זו החלטה רצינית", התייחס לפיד לנושא. "יש על זה דיון רציני שיכול להיות שהוא לוקח יותר מדי זמן, אבל גם המצב ההפוך, שבו הזדרזנו יותר מדי, לא יעבוד טוב".

בדבריו התנגד שר האוצר לדבריו של יושב-ראש הבית היהודי, נפתלי בנט, בנוגע לבנייה בהתנחלויות. "אני חושב שהוא טועה", אמר. "מדינת ישראל צריכה ללכת לשלום על הבסיס של שתי מדינות לשני עמים ובגלל שזה קשה - אז אסור לוותר וצריך לנסות פעם אחר פעם". לגבי האפשרות שייווצר מצב של מדינה דו-לאומית, הדגיש: "זה יהיה סופה של הציונות. צריך לשמור על ישראל כמדינה יהודית". 

יו"ר האופוזיציה יחימוביץ' מסרה בתגובה לריאיון: "לפיד נכנע היום כניעה מבישה לחברות הענק של טייקוני הגז ועשה, כהרגלו, את ההפך מוחלט ממה שהבטיח ערב הבחירות".